۵ نکته‌ی مهم برای چیدمان میز کار طبق اصول فنگ شویی

۵ نکته‌ی مهم برای چیدمان میز کار طبق اصول فنگ شویی

همه‌ی ما ساعت‌های متمادی را در محل کار یا خانه و پشت میز کار خود می‌گذرانیم. چیدمان درست و صحیح میز کار بر اساس اصول فنگ شویی، به ما کمک خواهد کرد تا مسیر موفقیت را سریع‌تر طی کرده و آرامش بیشتری را در محل کار خود تجربه کنیم.

ما در این مقاله، چند اصل اساسی از اصول فنگ شویی برای چیدمان صحیح میز کار را بیان می‌کنیم، چرا که خوشبختی و سعادت از میز شما به زندگیتان وارد خواهد شد. با ما همراه باشید.

فنگ شویی چیست؟

فنگ شویی علمی قدیمی است که از مردمان چین باستان به ما رسیده است. ساده‌ترین تعریف فنگ شویی این است: «هنر ایجاد تعادل و هماهنگی میان انرژی‌های پیرامون ما!»

فنگ شویی به معنای باد و آب است که برای پیدا کردن و چیدمان درست اشیا به کار می‌رود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به طور کلی انرژی چی (انرژی مثبت) داشته باشد.

عناصر پنج‌گانه‌ی چینی نقش مهمی در فنگ شویی ایفا می‌کنند و عبارتند از آب، فلز، خاک، آتش و چوب.

در فنگ شویی دو اصل مهم وجود دارد؛ اصول یین و یانگ. اعتقاد بر این است که باید بین یین (زنانگی) و یانگ (مردانگی) تعادل ایجاد شود؛ چرا که اساس زندگی و تمام شادی‌ها یا موفقیت‌ها مرهون هماهنگی و تعادل در یین و یانگ است.

مهم‌ترین اصلی که در فنگ شویی باید رعایت کرد، پرهیز از بی‌نظمی و انباشتگی است. استفاده از رنگ‌های مناسب، خطوط منحنی و جهت‌های درست از دیگر قوانینی است که در فنگ شویی باید رعایت شوند.

امروزه از فنگ شویی و اصول آن برای جاری شدن انرژی‌های مثبت و هماهنگی در قسمت‌های مختلف زندگی یاد می‌شود. به عنوان مثال، فنگ شویی کمک می‌کند تا معماری جدید و مدرن امروزی با عناصر طبیعت تلفیق شده و آرامش و رفاه بیشتری را در پی داشته باشد. اصولا فنگ شویی در زمینه‌ی دکوراسیون و چیدمان درست اشیا در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و… به کار می‌رود.

اصول اساسی فنگ شویی میز کار

همان‌طور که گفته شد، فنگ شویی یکی از علوم قدیمی است که از چینیان باستان به ما رسیده‌ است. چینیان باستان همواره عقیده داشتند که محل زندگی یا کار، باید طوری انتخاب شود که توانایی جذب انرژی‌های مثبت را داشته باشد.

بدیهی است که ما در دکوراسیون محل کار خود نقشی نداریم؛ اما می‌توانیم با چند ترفند ساده و ارزان، میز کار خود را سرشار از انرژی‌های مثبت کنیم. میز کار ما، جلوه‌ای از شخصیت و تمایلات ما است و اگر بنا بر اصول صحیح طراحی گردد، بازده و راندمان کاری را افزایش خواهد داد.

۱. فنگ شویی رنگ و جنس میز کار

وقتی میز خود را انتخاب می‌کنید، باید دقت داشته باشید که جنس و رنگ آن به طور مستقیم بر فنگ شویی تأثیر دارد. در حالت کلی، یک میز سنگین و تنومند ساخته شده از چوب قهوه‌ای، ثبات بیشتری در فنگ شویی دارد و یکی از بهترین انتخاب‌ها برای میز کار است.

همچنین دقت کنید که حتما میز خود را دوست داشته باشید، این اساسی‌ترین اصل فنگ شویی است!

رنگ و مواد سازنده‌ی میز به طور مستقیم بر انرژی دریافتی روزانه‌ی شما تأثیر دارد.

نکته – در فنگ شویی، استفاده از میزهای شیشه‌ای توصیه نمی‌شود. این میزها شکننده هستند و با سقوط هر وسیله‌ای، ممکن است بشکنند.

همان‌طور که گفته شد، ۵ عنصر اصلی در فنگ شویی وجود دارد. بنابراین اگر به دنبال خرید میز کار جدید هستید، می‌توانید یکی از ۵ دسته‌ی زیر را انتخاب کنید؛ این دسته‌ها با اصول فنگ شویی مطابقت دارند.

عنصر خاک برای استقامت

رنگ‌ها: قهوه‌ای، زرد کمرنگ، نارنجی، رنگ‌های خنثی

مواد سازنده: چوب یا چوب‌های رنگ‌شده، کامپوزیت‌ها

عنصر فلز برای کارایی و شفافیت

رنگ‌ها: سفید، طوسی، و رنگ‌های متالیک

مواد سازنده: فلز یا چوب‌های رنگ‌شده، کامپوزیت‌ها

عنصر آب برای سیالی و جریان

رنگ‌ها: مشکی

جنس: فلز یا چوب رنگ شده، کامپوزیت

عنصر چوب برای رشد و فعالیت

رنگ: سبز و آبی

جنس: چوب رنگ شده، کامپوزیت

عنصر آتش برای الهام و شهرت

رنگ ها: قرمز

جنس: چوب رنگ شده، کامپوزیت

۲. فنگ شویی شکل میز کار

تنوع شکلی میز‌های کار زیاد نیست، این میزها یا مربع هستند، یا مستطیل یا دایره و بیضی. اما در فنگ شویی توجه به شکل و ابعاد میز هم بسیار مهم است. میز کار نباید خیلی بزرگ باشد و فضای زیادی از اتاق را اشغال کند.

بهترین شکل میز کار، میزهای مستطیلی هستند.

از طرف دیگر، نباید آن‌قدر کوچک باشد که شما جای کافی برای انجام کارهایتان را نداشته باشید. باید ابعاد مناسب را به کار ببرید.

۳. فنگ شویی بهترین مکان برای قرار دادن میز کار

جای‌گیری میز کار، یکی از مهم‌ترین اجزای فنگ شویی است. شما باید میز کار خود را طوری قرار دهید که بتوانید اتاق را فرماندهی کنید. به این معنا که میز کار باید طوری قرار بگیرد که شما درب ورودی را ببینید، بی آنکه مستقیما روبه‌روی درب باشید.

بهترین مکانی که می‌توانید برای میز کار خود انتخاب کنید، گوشه و کنج دیوارهایی است که روبه‌روی درب ورودی نباشند، اما شما دید کاملی به محل ورود و خروج داشته باشید.

اگر امکان قرار دادن میز خود در این مکان را ندارید، به شما توصیه می‌کنیم تا یک آینه تهیه کنید. آینه را طوری قرار دهید که درب ورود و خروج از اتاق را به شما نشان بدهد، با این کار محدودیت فضای انتخابی شما هم رفع خواهد شد.

رو به دیوار ننشینید، اگر نمی‌توانید مکان میز خود را تغییر دهید و مجبور هستید که رو به دیوار باشید، یک آینه‌ی کوچک تهیه کرده و آن را روبه‌روی خود قرار دهید. در این صورت دید شما افزایش خواهد یافت و فرصت‌های شغلی بهتری نصیب شما خواهد شد، چرا که به طور قطع انرژی‌های مفیدتری را جذب خواهید کرد.

بهتر است میز خود را از پنجره‌ها دور نکنید، البته دقت کنید که روبه‌روی پنجره هم ننشینید. نشستن روبه‌روی پنجره، حواس شما را پرت کرده و به کار شما صدمه خواهد زد. بهتر است میز خود را طوری قرار دهید که نور خورشید روی میز بتابد، اما دید شما به طور کامل رو به پنجره نباشد.

اطمینان حاصل کنید که فضای کافی در پشت سر خود داشته باشید. به این معنی که بتوانید به‌راحتی میز خود را ترک کرده و با چیزی برخورد نکنید.

۴. فنگ شویی اشیای روی میز

شما باید از اشیای مختلفی روی میز خود استفاده کنید تا انواع انرژی‌ها را در کنار هم داشته باشید. اشیای روی میز را به دقت انتخاب کرده و همواره آن‌ها را تمیز و مرتب نگه دارید. چند نمونه از اشیایی که می‌توانید روی میز خود داشته باشید در ادامه آورده شده‌اند.

یک گیاه زنده و سبز؛ دقت کنید که ابعاد گلدان روی میز مناسب باشد و نور کافی را دریافت کند.

سنگ فلوریت؛ این سنگ یکی از مواد معدنی بسیار پرکاربرد در فنگ شویی است. سنگ فلوریت برای افزایش تمرکز و قوای عقلانی بسیار مهم است.

یک لیوان سرامیکی؛ لیوان‌های سرامیکی از جنس خاک هستند و استقامت و مراقبت را به همراه دارند. لیوان ماگ خود را تمیز نگه داشته و در انتخاب آن دقت کنید تا تحمل حرارت را داشته باشد.

۵. فنگ شویی و در هم ریختگی

اینکه میز خود را همواره تمیز و مرتب نگه دارید خوب است، اما کمی بهم ریختگی هم متضاد فنگ شویی نیست. بهم ریختگی نوید حرکت را می‌دهد و جریان شناور زندگی را حفظ می‌کند. اگر همیشه میز خود را به یک صورت نگه می‌دارید و هیچ چیزی از روی میز شما کم یا زیاد نمی‌شود، به این معنی است که انرژی زندگی را از دست خواهید داد.

البته بهم ریختگی به معنای شلوغی و بی نظمی نیست.

همواره در آغاز و یا انتهای کار کردن روزانه، میز و وسایل خود را تمیز کنید. وقتی میز خود را تمیز می‌کنید، ذهن شما هم تمیز خواهد شد. سپس کاغذها و وسایل روی میز را مرتب کنید. وقتی شما وسایل روی میز خود را تمیز کرده و جا‌به‌جا می‌کنید، انرژی را به جریان خواهید انداخت.

نتیجه‌گیری

زندگی شلوغ و بی‌نظم امروز، باعث سردرگمی و حواس پرتی خواهد شد و مطمئنا زندگی را سخت خواهد کرد. فنگ شویی یکی از مسائلی است که می‌تواند انسان را از سردرگمی نجات داده و زندگی را راحت‌تر کند.
یکی از مزیت‌های فنگ‌شویی اینست که با صرف هزینه بسیار ناچیز، انرژی را در زندگی به جریان خواهد انداخت. جاری شدن انرژی هم باعث خوشی و به وجود آمدن موقعیت‌های باارزش در زندگی می‌شود. بنابراین فنگ شویی میز کار را از یاد نبرید!

درباره نویسنده

نویسنده و طراح نیلو پلنت و عاشق گل و گیاه هستم . سوالی داشتید در کامنت ها یا پیج های اینستاگرام و تلگرام سایت بپرسید .