۲۰ گل زیبای بهاری که می‌توانید در باغچه بکارید

۲۰ گل زیبای بهاری که می‌توانید در باغچه بکارید

یکی از سرگرمی‌های جذاب فصل بهار، رسیدگی به گل و گیاه و کاشتن انواع گیاهان و گل‌ها در باغچه است. اگر دوست دارید در این فصل باغچه‌ای زیبا طراحی کنید که گل‌هایی با رنگ‌های جذاب و خیره‌کننده داشته باشد، این مطلب را بخوانید. در ادامه با ۲۰ گل بهاری آشنا می‌شوید که می‌توانید آن‌ها را در باغچه بکارید.

تزیین باغچه با گل بهاری

یکی از بهترین چیزهایی که می‌توانید با آن باغچه‌ی خانه را تزیین کنید، انواع گل و گیاهان گل‌دار است. یکی از جذابیت‌های روزهای آخر زمستان و آمادگی برای سال جدید، همین رشد کردن و گل دادن انواع گل بهاری است. اما دقت کنید که بعضی از این گیاهان را باید قبلا بکارید مثلا در پاییز یا زمستان. اما در بهار گل می‌دهند و باغچه‌ی خانه‌ی شما را زیبا می‌کنند.

گل بهاری نه‌تنها باغچه‌ی خانه را زیبا می‌کند بلکه برای حشراتی که از شهد گل‌ها تغذیه می‌کنند، بسیار ضروری است. این گل‌های زیبا می‌توانند فرصت خوبی برای تامین تغذیه‌ی این حشرات فراهم کنند.

بسیاری از گرده‌افشان‌ها، از جمله زنبورها و برخی پروانه‌ها، در زمستان به خواب زمستانی می‌روند و به گل‌های بهاری تکیه می‌کنند تا در هنگام خروج از خواب زمستانی، شهد و گرده‌ی مورد نیازشان را تامین کنند. شهد گل‌های بهاری انرژی لازم برای پرواز و یافتن مکان جفت یا لانه را برای گرده‌افشان‌ها فراهم می‌کند؛ در حالی که گرده‌ی گل‌ بهاری به زنبورها کمک می‌کند تا تخم‌گذاری را برای نسل بعدی زنبورها آغاز کنند.

انتخاب گل بهاری برای کاشتن در باغچه

وقتی می‌خواهید گل بهاری برای کاشتن در باغچه انتخاب کنید، مهم است که در مورد محلی که می‌خواهید آن‌ها را پرورش دهید، فکر کنید. بیشتر این گل‌ها در آفتاب یا سایه‌هایی که کم و بیش لکه‌های آفتاب دارند، بهترین عملکرد و رشد را دارند.

گل‌های بهاری اگر در مکانی آفتابی رشد کنند، زودتر گل می‌دهند؛ زیرا خاکی که در آن رشد می‌کنند با تابش خورشید خیلی زود گرم می‌شود. همچنین در نظر بگیرید که آیا گل بهاری را در گلدان می‌کارید یا در خاک باغچه. نکته‌ی دیگر این است که آیا می‌خواهید گل‌ها دائمی باشند یا موقتی. بعضی از گل‌ها یک‌ساله هستند و سال دیگر خبری از آن‌ها نیست  و باید دوباره بکارید.

نکته‌ی دیگری که باید بدانید این است که اگر گیاهی با پیاز کاشته می‌شود، باید آن را در پاییز بکارید که در بهار گل بدهد.

در نهایت اگر ظاهر نهایی باغچه برای شما خیلی اهمیت دارد، ترکیب رنگ گل‌ها را هم در نظر بگیرید. رنگ گل‌ها را بررسی کنید و ببینید آیا در کنار گل‌های دیگری که می‌کارید زیبا می‌شوند یا نه. آیا همه هم‌زمان گل می‌دهند یا یکی پس از دیگری. دوست دارید برای مدت طولانی‌تری گل در باغچه باشد یا مدت کوتاه؟

گل‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم برای باغچه مناسب‌اند اما اگر دوست داشته باشید بعضی از آن‌ها را می‌توانید در گلدان هم بکارید. البته باید به مقدار آفتاب مورد نیاز گیاه توجه کنید.

۲۰ گل بهاری که می‌توانید در باغچه یا گلدان بکارید

در ادامه با چند نمونه از گل‌های زیبای بهاری آشنا می‌شوید که می‌توانند زیبایی حیاط خانه‌ی شما را دوچندان کنند.

۱. گل پامچال

گل پامچال که بومی بریتانیا است یکی از محبوب‌ترین گل‌های بهاری است و رنگ‌های بسیار متنوع و زیبایی دارد. گلبرگ‌هایی به رنگ زرد ملایم، برگ‌هایی سبز با بافتی چروک و زیبا از ویژگی‌های این گل بهاری دوست‌داشتنی است.

به مرور زمان و در طول سال‌ها، پامچال به‌صورت دسته‌هایی رشد می‌کند که می‌توانید آن را تقسیم کنید و دوباره در اطراف باغچه بکارید تا سطح وسیع‌تری از باغچه را با این گل زیبا بپوشانید.

پامچال اگر در شرایط مناسبی قرار داشته باشد، خودش بذر می‌دهد و از این طریق تکثیر می‌شود. این شیوه از رشد گیاه، ظاهر طبیعی‌تر و زیباتری به باغچه‌ی شما می‌دهد. بعضی از انواع پامچال مثل پلیانتوس، گل‌هایی با رنگ‌های متنوع دارند؛ از جمله بنفش روشن، قرمز و صورتی.

این گل بهاری را بهتر است در خاک مرطوب و در سایه‌ی جزئی بکارید. اندازه‌ی نهایی بیشتر بوته‌های پامچال حدود ۲۰ سانتی‌متر ارتفاع و ۳۵ سانتی‌متر عرض است.

۲. گل برفی

گل برفی یکی از آن گل‌های بهاری است که معمولا خیلی زودتر از بقیه‌ی گیاهان گل می‌دهد. حتی گاهی اوقات در زمستان هم گل‌دهی آن شروع می‌شود. این گل بهاری انواع مختلفی دارد و هر نوع آن گلی با ظاهری متفاوت دارد. این گل به مرور زمان و طی سال‌ها، تکثیر می‌شود و به همین دلیل تکثیر کردن و پخش کردن آن در باغچه و حتی کاشتن در جای دیگر بسیار راحت است. بعد از مدتی می‌توانید با همین تقسیم کردن، فضای بیشتری از باغچه را با گل برفی بپوشانید.

برای اینکه بهترین نتیجه را از کاشت این گل بگیرید و باغچه‌ی شما ظاهری زیبا پیدا کند، آن را در جایی که چمن یا هر گیاه سبز دیگری دارد بکارید. گل‌های زیبای گل برفی در پس‌زمینه‌ی سبز باغچه، ظاهری خیره‌کننده به حیاط می‌دهند.

۳. زعفران

زعفران یکی از زیباترین و سرزنده‌ترین گل‌های بهاری است که مقدار زیادی گرده هم برای زنبورهای ملکه فراهم می‌کند. گل زعفران بنفش است اما می‌توانید انواع زرد و سفید را نیز خریداری کنید. این گل از کورم (corm) های پیازمانند رشد می‌کند که بهتر است در پاییز کاشته شوند و بهترین رشد را در آفتاب کامل در خاک مرطوب اما با زهکشی خوب دارند. زعفران را به‌تنهایی در گلدان، در شکاف‌های حاشیه‌ی باغچه یا در چمن بکارید.

۴. گل نرگس، خوشبوترین گل بهاری

بهار را بدون گل نرگس نمی‌توان تصور کرد. این گل‌های زیبا با رنگ زرد خیره‌کننده‌ای که دارند حتی در سخت‌ترین شرایط گل می‌دهند و عطر خوش آن‌ها فضا را پر می‌کند. این گل بهاری هم معمولا زود گل می‌دهد زمانی که هیچ گل دیگری در باغچه نیست.

گل نرگس تنوع بسیار زیادی دارد. بیشتر آن‌ها زرد هستند اما انواع سفید و حتی صورتی سالمونی هم دارند. بعضی از انواع نرگس کوتاه و بعضی دیگر بلند هستند. بعضی زودتر گل می‌دهند و بعضی دیگر دیرتر. اگر رنگ و زمان گل‌دهی آن برایتان مهم است، حتما در مورد نوع نرگسی که می‌کارید تحقیق کنید. می‌توانید انواع نرگس با زمان گل‌دهی متفاوت بکارید تا باغچه‌ی شما برای مدت طولانی‌تری زیبا و معطر باشد. بعضی از انواع نرگس تا تابستان هم گل می‌دهد.

این گیاه را باید در خاک مرطوب ولی با زهکشی مناسب بکارید. همچنین باید آفتاب کامل به آن بتابد. هم در باغچه و هم در گلدان می‌توانید آن را بکارید و از دیدن گل‌های زیبایش لذت ببرید. یک مزیت کاشت گل در گلدان این است که می‌توانید آن را به زیر آفتاب منتقل کنید و بعدا هر زمان نیاز بود جابه‌جا کنید.

۵. گل سنبل

یکی از محبوب‌ترین گل‌های بهاری سنبل است که آن را در سفره‌های هفت سین هم می‌گذارند. این گل با ظاهر جذاب و رنگ‌های زیبایی که دارد در سال‌های اخیر بسیار محبوب شده است و چند روز مانده به عید می‌توانید آن را در تمام گل‌فروشی‌ها پیدا کنید.

البته این گل بهاری در گلدان رشد بهتری دارد و بسیار معطر است. رنگ‌های آن هم تنوع خوبی دارد و می‌توانید از بین انواع بنفش، صورتی و سفید، هر رنگی که دوست داشتید انتخاب کنید. این گیاه را باید در خاک مرطوب با زهکشی خوب بکارید و حتما باید در جایی قرار دهید که آفتاب کامل بگیرد.

۶. گل لاله

گل لاله یکی از محبوب‌ترین گیاهان گل‌دار در کل دنیا است. لاله‌ها تنوع زیادی از نظر رنگ، شکل و اندازه دارند. می‌توانید با انتخاب رنگ‌های متنوع این گل، ظاهری خیره‌کننده به باغچه بدهید. حتی اگر آن را تک‌رنگ هم بکارید، تضادی که با برگ‌های سبزش دارد، زیباترین منظره‌ای است که می‌توانید در حیاط خود ببینید. تقریبا با هر رنگی که فکر کنید گل لاله وجود دارد.

البته این گل زیاد برای حشرات گرده‌افشان جذاب نیست. اما زیبایی خیره‌کننده‌ای به باغچه می‌دهد که باعث می‌شود نتوانید از آن چشم بردارید. گیاه لاله را در خاک مرطوبی که زهکشی خوبی دارد بکارید و حتما باید آفتاب کامل هم به آن بتابد.

۷. گل فراموشم مکن

گل فراموشم مکن گل‌ آبی شاداب و کم‌رشدی است که برای کاشتن در حاشیه‌ی باغچه یا در ترکیب با لاله و نرگس برای یک نمایش بهاری جذاب مناسب است. گل فراموشم مکن به‌راحتی خودش بذر می‌دهد و تکثیر می‌شود اما بعد از گل‌دهی ظاهری ناسالم و نه‌چندان مطلوب پیدا می‌کنند و بهتر است آن‌ها را بیرون بیاورید و به جای آن‌ها چیز دیگری بکارید.

گل فراموشم مکن را در خاک مرطوب اما با زهکشی خوب در سایه‌ی جزئی پرورش دهید.

۸. خاکشیر تلخ یا شب بوی خیری

گل های خاکشیر تلخ که با نام شب‌بوی خیری هم شناخته می‌شوند، یکی از گل‌های محبوب برای تزیین باغچه‌های بزرگ هستند. بیشتر گل‌های خاکشیر تلخ دوساله هستند؛ بنابراین باید آن‌ها را در اواخر بهار بکارید و برای گل‌دهی در بهار آینده آماده باشید. یا برای کاشت پاییزه، گل با ریشه برهنه بخرید یعنی زمانی که گل در خواب است و داخل خاک نگهداری نشده باشد. این گل در رنگ‌های قرمز تیره و زرد وجود دارد. آن را در خاک مرطوب اما با زهکشی خوب در آفتاب کامل تا نیمه سایه پرورش دهید.

۹. گل سینه‌دارو

گل سینه‌دارو یک گیاه علفی و چند ساله با گل‌های زیبا به رنگ‌های بنفش و صورتی است که نسبت به سایر گل‌های بهاری سایه بیشتری را تحمل می‌کند. نامی که برای آن در زبان انگلیسی انتخاب کرده‌اند یعنی Lungwort به دلیل لکه‌های روی برگ‌های آن است که تصور می‌شد شبیه ریه‌های بیمار است. این گل ممکن است بنفش یا صورتی باشد.

این گیاه برای بعضی انواع زنبورها هم بسیار محبوب است. برای داشتن ظاهری طبیعی و بهاری، این گل را با گل پامچال و فراموشم مکن بکارید.

۱۰. لاله واژگون کله‌ماری

گل لاله واژگون کله‌ماری، یک گل پیازدار و زیبا از خانواده سوسن‌ها است که در فصل بهار گل می‌دهد. این گیاه گل‌هایی با طرح شطرنجی با رنگ‌های ارغوانی و صورتی دارد؛ اما می‌توانید انواع سفید را نیز تهیه کنید. گل لاله‌ی واژگون کله‌ماری را در خاک مرطوب در سایه‌ی جزئی پرورش دهید.

۱۱. گل خربق

این گیاه علفی یک ساله از اواخر زمستان تا بهار گل می‌دهد و گل‌های آن رنگ‌های بسیار متنوعی دارد؛ از سفید و صورتی گرفته تا بنفش تیره. این گیاه مدل‌های مختلفی دارد. بعضی از آن‌ها خیلی زود گل می‌دهد اما بعضی از آن‌ها در بهار گل می‌دهند. بعضی از انواع این گیاه ارتفاع بیشتری دارند و برای کاشتن در باغچه‌ها و در سطح وسیع مناسب‌اند.

این گیاه را باید در خاک‌های مرطوب و در فضایی نیمه‌سایه بکارید. یعنی نیازی به آفتاب کامل ندارند. از این جهت برای باغچه‌های سایه‌دار و دارای درخت هم مناسب‌اند.

۱۲. گل زنبق

گل زنبق از آن گل‌های بهاری است که خیلی زود شروع به گل دادن می‌کند. گل‌های بنفش زنبق عطر خوبی دارند و گلبرگ‌های بنفش آن دارای لکه‌های زردرنگ است. ارتفاع آن‌ها حدودا به ۱۵ سانتیمتر می‌رسد به همین دلیل برای کاشتن در جاهای مختلف حتی گلدان‌های لب پنجره هم مناسب است. برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید می‌توانید آن را در گلدان بکارید. زنبق پیاز دارد و وقتی پیاز آن در خاک باشد، هر سال گل می‌دهد.

۱۳. گیاه هدر معمولی (Heather)

این گیاه در زمستان و بهار گل می‌دهد. در واقع این گیاه زمانی گل می‌دهد که گیاهان دیگر هنوز بیدار نشده‌اند و گل ندارند. این گیاه زنبورها را جذب می‌کند و منبع خوبی برای تامین شهد و گرده‌ی زنبورها در روزهای اول بهار است. برخلاف انواعی از هدر که در تابستان گل می‌دهند، این گیاه نسبتا سرسخت، خاک خنثی تا قلیایی را بیشتر می‌پسندد. این گیاه را همراه با سایر گل‌های بهاری می‌توانید در باغچه و گلدان بکارید.

۱۴. خربق زرد زمستانی

خربق زرد زمستانی از گیاهان چند ساله‌ است که خیلی زود گل می‌دهد و گل‌های زرد روشن دارد. این گل برای طبیعی‌سازی ظاهر چمن‌زارها عالی است و با گل‌های برفی به‌خوبی در کنار هم رشد می‌کنند. یک مکان آفتابی تا نیمه‌سایه با خاک مرطوب اما با زهکشی خوب برای کاشتن این گیاه انتخاب کنید. مانند گل برفی، این گیاه را پس از گلدهی در فضای سبز بکارید.

۱۵. گل بادلرزان

این گیاه با گل‌های زیبا و بنفش‌رنگش در اواخر بهار گل می‌دهد. معمولا آن را به‌عنوان سمبل عید پاک می‌شناسند. گل‌های این گیاه شبیه ستاره است و تضاد زیبایی با برگ‌های سرخس‌مانندش دارد. این گیاه را در خاکی که زهکشی خوبی دارد بکارید و باید آفتاب کامل هم به آن بتابد.

۱۶. گل کلاغک یا سنبلک

این گیاه با پیاز رشد می‌کند و گل‌های کوچک و آب‌رنگی دارد. این گیاه در بهار گل می‌دهد و در مناطق کوهستانی ایران به‌صورت خودرو در کنار جوی‌ها و رودخانه‌ها رشد می‌کند. می‌توانید این گیاه را در باغچه بکارید و وقتی پیاز آن در خاک باشد هر سال گل می‌دهد. البته مراقب باشید چون این گیاه خیلی زود پخش می‌شود و قدرت تکثیر بالایی دارد.

۱۷. زنبق ریش‌دار

زنبق ریش‌دار یکی از انواع پرطرفدار زنبق است. این گیاه نسبتا مرتفع است و برگ‌های شمشیرمانندی دارد. این مدل زنبق برای مدت طولانی گل می‌دهد. هر گل از گلبرگ‌های بیرونی و درونی بزرگی تشکیل شده است. تارهایی که در امتداد مرکز گلبرگ‌ها رشد می‌کنند، باعث این نام‌گذاری شده‌اند.

زنبق ریش‌دار را در یک بستر گرم و آفتابی، در خاک مرطوب اما با زهکشی خوب پرورش دهید. اطمینان حاصل کنید که ریزوم بالاتر از سطح خاک قرار می‌گیرد و در بیشتر روز در معرض نور خورشید قرار دارد؛ این باعث می‌شود که گل‌دهی مطمئنی داشته باشد.

۱۸. گل انگشتانه

این گیاه از اواخر بهار تا تابستان گل می‌دهد. در واقع اگر در باغچه‌ی خود گل‌هایی دارید که بهار گل می‌دهند و تابستان و در این فاصله، هیچ گیاهی در باغچه‌ی شما گل نمی‌دهد، می‌توانید گل انگشتانه بکارید تا این خلا را پر کنید. این گیاه گل‌هایی به رنگ صورتی مایل به بنفش دارد و دارای طرح خال‌دار در قسمت داخلی گل است. البته انواع سفید و نارنجی آن هم پیدا می‌شود.

بیشتر گیاهان گل انگشتانه دوساله هستند؛ به این معنی که در سال دوم گل‌دهی دارند و بذر تولید می‌کنند اما انواع چندساله‌ی آن هم وجود دارد.

این گیاه را در خاک مرطوب اما با زهکشی خوب در فضایی با آفتاب تا کمی سایه پرورش دهید. انواع دوساله‌ی این گیاه به‌راحتی خودشان بذر می‌دهند و تکثیر می‌شوند.

۱۹. آلیوم (سیر وحشی)

آلیوم‌ها گیاهان پیازدار هستند که معمولاً گل‌های ارغوانی به شکل کُره می‌دهند. آن دسته از گل‌هایی که از اواخر بهار تا تابستان گل می‌دهند، مورد علاقه‌ی زنبورها هستند. گل‌های این گیاه حتی زمانی که از شاخه بریده می‌شود، عمر بالایی دارد در نتیجه برای گل‌آرایی، هم گل‌آرایی تازه و هم خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آلیوم‌ها را در خاک مرطوب اما با زهکشی خوب در آفتاب کامل پرورش دهید. بهترین حالت این است که آن را در میان سایر گیاهان شاخ و برگ دار بکارید.

۲۰. موگه یا زنبق دره

زنبق دره گیاهی با رشد کم و چند ساله با ساقه‌های قوسی شکل و گل‌های زنگوله‌ای و سفید است. این گیاه برای رشد در مرزهای سایه‌دار و محیط‌های جنگلی عالی است. به عنوان گل از شاخه بریده هم عمر بالایی دارد. زنبق دره را در خاک مرطوب و در سایه‌ی جزئی پرورش دهید.

جمع‌بندی

اگر دوست دارید در فصل بهار کمی باغبانی کنید، این چند گل بهاری انتخاب خوبی برای اضافه کردن به باغچه است. البته دقت کنید که بعضی از این گیاهان را باید در پاییز یا زمستان بکارید تا در بهار گل بدهند. بیشتر انواع این گل‌های بهاری را می‌توانید در گلدان هم بکارید و لازم نیست حتما در باغچه باشند. با کاشتن این گل‌ها می‌توانید حال‌وهوای بهاری به حیاط خود بدهید و از دیدن آن‌ها لذت ببرید.

درباره نویسنده

نویسنده و طراح نیلو پلنت و عاشق گل و گیاه هستم . سوالی داشتید در کامنت ها یا پیج های اینستاگرام و تلگرام سایت بپرسید .