۱۸ گیاه شگفت انگیز که انرژی مثبت را در خانه افزایش می‌دهند

۱۸ گیاه شگفت انگیز که انرژی مثبت را در خانه افزایش می‌دهند

گیاهان به شفادهنده‌های طبیعی مشهور هستند و حیات، شفا و ارتباط معنوی را به انسان ارزانی می‌کنند. طرفداران شبه علمی مانند فنگ‌شویی معتقدند از آنجایی که گیاهان از زمین می‌آیند، انرژی گایا (مادر زمین) را با خود حمل کرده و به خاطر انرژی جاودانی که همراه خود دارند، به طور طبیعی، انرژی مثبت را به سمت خودشان جذب می‌کنند.

طبق شیوه‌ی فنگ‌شویی چینیان باستان، گیاهان در یک فضا قرار داده می‌شوند تا به طور هدفمند از تنش‌های فیزیولوژیک و روانشناختی آن فضا کاسته شود. همچنین بسیاری از یوگی‌ها (یوگا کارها) هنگام احساس خستگی و درماندگی، پشت به درخت می‌ایستند و با انرژی گرفتن از درخت، به حالت عادی بر می‌گردند و به تعادل می‌رسند.

علم در مورد گیاهان چه می‌گوید؟

گیاهان، اضطراب و استرس را کاهش داده و باعث افزایش تمرکز می‌شوند.

هر چند ممکن است دانشمندان به فواید انرژی‌بخش گیاهان توجه نکنند، اما ثابت شده که داشتن گیاهان در منزل، به تصفیه‌ی هوا و تامین اکسیژن بیشتر کمک می‌کند. با داشتن هوای تمیزتری برای تنفس، افراد به طور طبیعی شادتر، سالم‌تر و سرحال‌تر خواهند بود.

بعضی گیاهان هم دارای ارزش‌های تغذیه‌ای هستند و برای گوارش مفیدند؛ مثل میوه‌ها، سبزیجات و گیاهان معطر.

کدام گیاهان باعث افزایش انرژی مثبت می‌شوند؟

در این قسمت می‌خواهیم چند گیاه را معرفی کنیم که می‌توانند در آوردن انرژی مثبت به خانه کمک‌کننده باشند.

۱. اسطوخدوس یا لوندر (Lavender)

 

از مزایای این گیاه میتوان به بهبود کیفیت خواب، حذف انرژی‌های منفی، کاهش درد و تنش، بهبود درمان، کاهش استرس و اضطراب و افزایش آرامش اشاره کرد. روغن لوندر با خواص منحصر به فردی مثل کمک به خواب، کنترل اضطراب و بهبود خلق‌و‌خو شناخته شده است. هر وقت نتوانستید بخوابید، گذاشتن کمی لوندر زیر بالش می‌تواند کمک‌کننده باشد. گفته می‌شود لوندر انرژی منفی را از بین برده و باعث افزایش آرامش و آسودگی فرد در زندگی می‌شود.

۲. گل یاسمن (Jasmine)

این گیاه باعث کاهش احساسات منفی، متعادل کردن احساسات، افزایش مثبت‌گرایی و انرژی خوب، افزایش خواب‌های منطقی و فرا روانی، افزایش هشیاری و کاهش افسردگی و اضطراب می‌شود.

گل یاسمن می‌تواند سلامت قلب را بهبود ببخشد و مثل لوندر به بهبود روند خواب نیز کمک کند. این گیاه دارای مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان است که به بهبود التهاب و کاهش افسردگی کمک شایانی می‌کند. معمولا از این گیاه در تهیه چای‌ها و دمنوش‌های مختلف استفاده می‌شود.

۳. نعناع فلفلی (Peppermint)

نعناع فلفلی باعث بهبود سلامت دستگاه گوارش،خوشبو شدن دهان، افزایش هشیاری، تسکین و التیام احتقان، افزایش هشیاری روحی و معنوی، کاهش سردرد و بهبود انرژی می‌شود.

نعناع فلفلی معمولا در غذاها، رایحه‌ها، آدامس، نوشیدنی‌ها و غیره استفاده می‌شود. به خاطر مزه و بوی فوق العاده‌اش خیلی از افراد دوست دارند آن را در خانه‌ی خود داشته باشند. نعنا فلفلی اغلب در روغن‌های عصاره‌ای دیده می‌شود و می‌تواند به تسکین درد کمک کند. همچنین این گیاه، سینوس‌ها را باز کرده و سردرد را تسکین می‌دهد.

۴. گیاه یشم (Jade)

تا جایی که می‌توانید گیاه یشم را در قسمت‌های مختلف منزل خود قرار دهید. در فرهنگ چینی اعتقاد بر این است که این گیاهان ثروت را جذب می‌کنند زیرا برگ‌های آن‌ها شبیه سکه هستند. سعی کنید این گیاهان را در کنج ثروت (گوشه‌ی جنوب شرقی خانه)  قرار دهید. این گیاه می‌تواند به زندگی شما شانس بدهد، مخصوصا در زمانی که نقطه عطف زندگی‌تان محسوب می‌شود مثل ایجاد یک کسب و کار جدید.

از مزایای آن می‌توان به افزایش حس آرامش، جذب ثروت، دادن انرژی مثبت، بهبود عواطف، پیوند بدن، ذهن و روح، افزایش شانس و خوشبختی، محافظت در برابر انرژی منفی، افزایش روابط مثبت و افزایش آسودگی و آرامش خاطر اشاره کرد.

اعتقاد بر این است که قرار دادن دو گیاه یشم در ورودی خانه می‌تواند احساس آرامش و آسودگی را به زندگی فرد بیاورد. همچنین گفته می‌شود که گیاه یشم رفاه و امنیت را جذب می‌کند. علاوه بر این، بعضی‌ها می‌گویند که گیاه یشم به بهبود روابط فرد با خانواده، دوستان و رابطه با خود کمک می‌کند. همچنین این گیاه در ارتباطات روحی و معنوی فرد نیز کمک‌کننده است.

۵. بامبو

چند شاخه‌ی بامبو را در آب تازه و در داخل گلدان قرار دهید. برای موفقیت‌ تحصیلی و خلاقیت و آفرینندگی، پنج شاخه‌ی بامبو را در گلدان قرار دهید (گلدان را در منطقه‌ی خلاقیت و آفرینندگی منزل قرار دهید). در منطقه‌ی خانواده و سلامت ۷ شاخه‌ی بامبو قرار دهید. در منطقه‌ی ثروت ۸ شاخه‌ی بامبو قرار دهید.

برای شانس ۹ شاخه از آن را داخل گلدان قرار دهید. می‌توانید گلدان حاوی ۹ شاخه‌ی بامبو را هر جایی از منزل قرار دهید، اما بهتر است آن را در مرکز خانه بگذارید. فراموش نکنید که آب آن را باید زود به زود عوض کنید.

فواید بامبو شامل افزایش انرژی مثبت، افزایش شانس و خوشبختی، قدرت و انرژی، کمک به متعادل کردن قاعدگی و کاهش گرفتگی‌های شکمی می‌شود. اعتقاد بر این است که بامبو شانس می‌آورد و به همین دلیل است که بسیاری از افراد به آن لاکی بامبو می‌گویند. بامبو انرژی به شدت قوی و مثبتی را حمل می‌کند و هاله‌ای بسیار قوی دارد و بسیار شفابخش است و بسیاری افراد بامبو را به همین دلایل دوست دارند.

۶. مریم گلی (Sage)

این گیاه باعث پاکسازی انرژی منفی، افزایش التیام و ترمیم زخم، ایجاد توازن جسمانی و روانی می‌شود. مریم گلی برای پاکسازی انرژی منفی به کار می‌رود. مریم گلی خشک معمولا سوزانده می‌شود تا بوی شفادهنده و التیام بخشی از آن برخیزد. این کار، انرژی منفی داخل منزل یا هر فضای دیگری را کاهش می‌دهد.

مریم گلی یک گیاه تصفیه‌کننده است که در فضای باز و در اقلیم‌های مختلف رشد می‌کند. این گیاه به قدری رشد می‌کند که در نهایت آنقدر برگ مریم گلی فراهم می‌شود که با آن بتوانید اسماج استیک مریم گلی درست کنید. منزل خود را با سوزاندن مریم گلی تصفیه کنید. سوزاندن مریم گلی، باعث می‌شود که عوامل بیماری‌زای موجود در داخل نابود شده و روشنی و شادی و انرژی در منزل ایجاد شود.

۷. رزماری (Rosemary)

اگر به دنبال بهبود انرژی، بهبود عملکرد مغز، کاهش استرس، کاهش منفی‌نگری، افزایش جریان خون هستید از این گیاه غافل نشوید. رزماری علاوه بر مزایای درمانی آن، مزه و بوی خیلی خوبی دارد و آشپزی با آن عالی است. روغن رزماری حاوی مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان است و برای بدن بسیار مفید است.

۸. آلوئه‌ورا (Aloe Vera)

با قرار دادن آلوئه ورا در خانه‌تان می‌توانید شاهد بهبود پاکسازی بدن، کاهش منفی‌نگری، بهبود دردها و ناخوشی‌ها و بهبود وضعیت گوارش شوید. آلوئه‌ورا مزایای زیادی برای سلامت جسم دارد و می‌تواند برای ترمیم سوختگی‌ها و زخم‌ها به کار برود. عصاره‌ی این گیاه برای سیستم گوارشی نیز خیلی خوب است.

۹. اسپاتی فیلوم یا گیاه صلح (Peace Lily)

گیاه اسپاتی فیلوم یا گیاه صلح باعث افزایش آرامش و آسایش خاطر، حذف سموم از بدن، کاهش استرس، اضطراب و افسردگی، افزایش انرژی مثبت و کاهش منفی‌نگری می‌شود.  همانطور که از اسم این گیاه پیداست، معروف است که اسپاتی فیلوم یا گیاه صلح، آرامش و صلح را به زندگی می‌آورد. همچنین این گیاه، سموم را از هوا دفع کرده و سلامتی را ارتقا می‌دهد. اعتقاد بر این است که گیاه صلح، آگاهی روحی و معنوی را افزایش می‌دهد و افراد را قادر می‌سازد که با قدرت‌های بالاتری که در وجود خود دارند ارتباط برقرار کنند.

۱۰. گیاه لوتوس یا نیلوفر آبی (Lotus)

گیاه لوتوس یا نیلوفر آبی باعث افزایش صلح و آرامش، کاهش استرس، اضطراب و افسردگی، افزایش آگاهی روحی و معنوی، کاهش منفی‌نگری و بهبود قدرت تفکر می‌شود. تصویر این گل خیلی زیاد در عوالم روحانی دیده شده و اغلب در چاکراها مجسم می‌شود. گفته می‌شود که نیلوفر آبی در رسیدن به روشن فکری و ارتباط با قدرت‌های برتر وجود شخص کمک‌کننده است. همچنین این گیاه می‌تواند آگاهی روحی معنوی فرد را افزایش دهد.

۱۱. درخت سیتروس (مرکبات یا Citrus Tree)

فرقی نمی‌کند که این گیاه در یک پاسیوی سر پوشیده کاشته شود یا در بالکن یا در فضای باز، درخت سیتروس وفور و فراوانی را به خانه‌ی شما می‌آورد. درخت سیتروس باید در کنج سلامت و ثروت قرار داده شود. اعتقاد بر این است که درخت سیتروس شانس می‌آورد.

۱۲. گل صد تومانی (Peony)

گل صد تومانی محبوب‌ترین گل برای جذب عشق است. صد تومانی یک گل زیبا و گرد است که در انواع رنگ‌های قرمز و صورتی وجود دارد. گل‌های صد تومانی را می‌توان در فضای باز کاشت و بعد از کاشته شدن آن‌ها، ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد که غنچه بدهند‌. گل صد تومانی در اواخر بهار شکوفه می‌دهد. وقتی خوب ریشه‌دار شدند هر سال شکوفه می‌دهند و می‌توانند حدود ۱۰۰ سال عمر کنند.

گل‌ صد تومانی با غنچه‌های شاداب و بزرگ و بوی خوشش یک گل شاخه‌ای محبوب به شمار می‌رود. فقط باید مواظب باشید که خیلی جوانه‌ها و غنچه‌های این گیاه را از بوته جدا نکنید. چون با این کار ممکن است تعداد غنچه‌های آن در سال بعد کاهش پیدا کند.

۱۳. گیاه پول چینی (Chinese Money Plant)

خیلی سخت نیست که ببینیم چرا این گیاه آپارتمانی به عنوان یکی از بهترین‌ها برای فنگ‌شویی در نظر گرفته می‌شود. برگ‌های گرد و زمرد رنگ آن شبیه سکه هستند. علاوه بر افزایش و بهبود ثروت، شانس خوب و رونق و سعادت برای صاحبش به ارمغان می‌آورد. مراقبت از این گیاه آپارتمانی شیک و مد روز نیز نسبتا آسان است. زیرا نسبت به نور و خاک خیلی حساس نیست.

یک نکته مثبت دیگر هم در مورد آن وجود دارد و آن اینکه گیاه مادر جوانه‌هایی می‌دهد که می‌توان آن‌ها را به عنوان گیاه جدید پرورش داد یا آن‌ها را به خانواده و دوستان هدیه کرد. به همین خاطر، لقب دیگر گیاه پول چینی، گیاه دوستی است.

۱۴. ارکیده (Orchid)

ارکیده‌های سفید را به عنوان نماد باروری و آفرینندگی می‌توان در کنج کودکان و آفرینندگی قرار داد. اگر صورتی باشند و دارای دو ساقه، می‌توانید آن‌ها را در کنج عشق قرار دهید. اگر زرد باشند می‌توانید آن‌ها را در مرکز و در کنج سلامت قرار دهید و اگر بنفش هستند می‌توانید آن‌ها را در کنج ثروت قرار دهید.

ارکیده‌ها مثل تیلندزیا (آناناس گرمسیری) از جمله گیاهان رورست (گیاهان هوایی) هستند. در طبیعت وحشی، ارکیده‌ خودش را به درختان می‌چسباند و آب و مواد مغذی را از هوا و بارش باران جذب می‌کند. بر این اساس و در این شرایط، این گیاه برای رشد به خاک نیاز ندارد.

۱۵. سرخس (Fern)

این گیاهان بسیار زیبا هستند و احتیاج به مراقبت و نگهداری زیادی ندارند. می‌توانید برای پنهان کردن تمام کنج‌های اتاق از سرخس استفاده کنید. یعنی مثلا هر وقت نگاهمان به این قسمت‌های زاویه‌دار خانه می‌افتد، از دیدن تیزی آن‌ها احساس بدی پیدا نمی‌کنیم.

۱۶. گیاه مار یا همان سانسوریای معروف

این گیاه علاوه بر تصفیه‌ی هوا، یون‌های مثبتی را که از الکترون‌ها به وجود می‌آیند به خود جذب می‌کنند. اطراف ما از این یون‌ها پر است.

۱۷. پیس لیلی (گیاه صلح یا Peace Lily)

بعضی از گیاهان به طور طبیعی بسیاری از آلرژن‌ها و ترکیبات عالی فرار را که در محصولات پاک‌کننده و در بیشتر دستگاه‌های تهویه مطبوع وجود دارند از بین می‌برند.

۱۸. گیاه کائوچو (Rubber Plant)

گیاه کائوچو با برگ‌های گرد و بزرگی که دارد به افزایش جریان انرژی مثبت در فضا کمک می‌کند.

یک گیاه کائوچو را در منطقه‌ی ثروت منزل (گوشه‌ی جنوب شرقی خانه) خود قرار دهید تا رفاه و کامیابی را افزایش دهد. اما مراقب باشید که گیاه کائوچو جای کافی برای رشد داشته باشد. اگر جای کافی داشته باشد به راحتی به اندازه ۱۰ فوت بلند می‌شود. البته این گیاه برای رسیدن به این ارتفاع احتیاج به مراقبت‌های خاص دارد. این مراقبت‌ها عبارت هستند از نور فراوان، آبیاری روتین و کوددهی منظم در زمان قرار داشتن گیاه در فاز رشد فعال‌.

حرف آخر

گیاهان بخش مهمی از هر خانه هستند یا باید باشند. هر گیاهی، برکات مختلفی را به زندگی وارد می‌کند. گیاهان دارای انرژی مثبت هستند که می‌توان از آن‌ها برای درمان و فایده رساندن به ذهن، بدن و روح استفاده کرد.

علاوه بر این، آن‌ها به بهبود سطح اکسیژن و پاکسازی آلودگی‌ها از هوای اطراف کمک می‌کنند. بنابراین گیاهان ضامن بهبود سلامت، حال روحی و تندرستی برای یک زندگی مثبت و سالم‌تر هستند.

درباره نویسنده

نویسنده و طراح نیلو پلنت و عاشق گل و گیاه هستم . سوالی داشتید در کامنت ها یا پیج های اینستاگرام و تلگرام سایت بپرسید .