۱۴ گیاه آپارتمانی که در خانه‌های کم‌نور دوام می‌آورند

۱۴ گیاه آپارتمانی که در خانه‌های کم‌نور دوام می‌آورند

گیاهان آپارتمانی حال و هوای دیگری به خانه‌های کوچک امروزی می‌دهند. بسیاری از خانه‌های آپارتمانی، نور کمی دارند و همین نور کم باعث می‌شود بسیاری از افراد به فکر تهیه‌ی گل و گیاه نیافتند. اغلب ما تصور می‌کنیم همه‌ی گیاهان به نور زیاد و مستقیم نیاز دارند ولی اینطور نیست. اگر خانه یا محل کار شما نور زیادی ندارد هم می‌توانید انواع گیاه آپارتمانی مناسب برای فضاها و خانه‌های کم‌نور را پرورش دهید.

همه‌ی گیاهان آپارتمانی در شرایط یکسانی رشد نمی‌کنند و این تفاوت‌ها باعث می‌شود نگهداری از آن‌ها به دقت بیشتری نیاز داشته باشد. هر گیاهی به میزان مشخصی از آب و نور برای رشد بهتر نیاز دارد و همین نیازهای متفاوت باعث تفاوت در مراقبت‌های ویژه‌ی هر گیاه می‌شود. شاید از نظر بیشتر مردم، گیاهان برای زنده ماندن به آب و نور طبیعی زیاد نیاز داشته باشند اما این طرز فکر اشتباه است. گیاهان بسیاری هستند که برای رشد به نور بسیار کمی نیاز دارند و می‌توانند در هر جایی که نور طبیعی کمی دارد و حتی در ساعات میانی روز هم سایه است، زنده بمانند و رشد کنند.
در هر جایی از منزل یا محل کارتان که به فضای سبز کوچکی نیاز دارید، می‌توانید با استفاده از این گیاهان آپارتمانی مقاوم، فضای بانشاطی ایجاد کنید. البته می‌توانید این گیاهان آپارتمانی را هم در فضای داخلی خانه و هم خارج از خانه نگهداری کنید؛ بعضی از آن‌ها با شرایط مختلف سازگاری دارند اما بیشتر آن‌ها در نور کم، بیشتر و بهتر رشد می‌کنند.
اما نباید فراموش کنید که نور کم به معنای نداشتن نور نیست. این گیاهان به مقدار کمی نور غیرمستقیم نیاز دارند. پشت همه‌ی پنجره‌ها به ویژه پنجره‌های شمالی محل مناسبی برای نگهداری از این گیاهان است. گیاهانی که در نور کم رشد می‌کنند، اگرچه از نظر ظاهری تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند اما یک ویژگی مشترک دارند؛ برگ‌هایی پهن و نازک که به آن‌ها اجازه می‌دهد به مرور زمان با این شرایط سازگار شوند. با ما همراه باشید تا چند گیاه مناسب خانه‌های کم‌نور را به شما معرفی کنیم.

گیاهان آپارتمانی برای خانه‌های کم‌نور

اگر می‌خواهید گیاه آپارتمانی انتخاب کنید، لازم است شرایط نگهداری آن را در نظر بگیرید و با شرایط مکانی که برای نگهداری از آن انتخاب کرده‌اید مقایسه کنید. به علاوه‌ی اینکه بعضی از این گیاهان به مراقبت‌های بیشتری نیاز دارند؛ آیا فرصت و حوصله‌ی کافی برای این کار را دارید؟ گیاهی را انتخاب کنید که شرایط نگهداری از آن را داشته باشید.

۱. سانسوریا

این گیاه که برگ‌هایی سفت و بلند دارد، در خاک خشک رشد بسیار خوبی دارد. نور بیشتر به رشد این گیاه کمک می‌کند اما در محیط‌های کم‌نور هم به رشد خود ادامه می‌دهد. نگهداری این گیاه در خانه،  باعث بهبود کیفیت هوای داخل خانه می‌شود. نگران از بین رفتن این گیاه نباشید؛ سانسوریا گیاهی بسیار مقاوم است که هر کسی می‌تواند به راحتی از آن نگهداری کند. فقط توجه داشته باشید که سانسوریا به آب زیادی نیاز ندارد و اگر بیش از نیاز به این گیاه آب بدهید، به مرور زمان به علت پوسیدگی ریشه‌ها، از بین می‌رود.

۲. گندمی

 

اگر برای خرید یک گیاه آپارتمانی به گل‌فروشی‌ها یا گلخانه‌ها مراجعه کنید، یکی از گیاهانی که خرید آن حتما به شما توصیه می‌شود، همین گیاه گندمی است. گندمی، گیاهی بسیار سازگار است که  نه تنها در محیط‌های کم نور، بلکه تقریبا در هر شرایطی رشد می‌کند. بسیاری از افرادی که از گیاهان نگهداری می‌کنند، ممکن است گاهی اوقات بعضی از مراقبت‌ها مانند زمان آب دادن یا تعویض گلدان را فراموش کنند. گیاه گندمی، این فراموش‌کاری‌ها را تحمل می‌کند و به زندگی‌اش ادامه می‌دهد. همه‌ی این ویژگی‌ها باعث می‌شوند که پرورش و حتی تکثیر گیاه گندمی کار آسانی باشد. به همین دلیل است که گیاه گندمی یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی است.

۳. آگلونما یا همیشه‌سبز چینی


آگلونما، گیاهی گرمسیری و مقاوم است که به نور زیادی نیاز ندارد و هوای گرم و رطوبت زیاد را ترجیح می‌دهد. اگر رطوبت خاک را حفظ کنید و دمایی در حدود ۲۲ درجه‌ی سانتی‌گراد را فراهم کنید، این گیاه رشد بسیار خوبی خواهد داشت.
آگلونما به کوددهی زیادی نیاز ندارد و اگر سالی یک یا دو بار این کار را انجام دهید، برای رشد بهتر گیاه کافی است. اگر تا به حال گیاه آپارتمانی نداشته‌اید و باغبانی تازه‌‌کار هستید، آگلونما گزینه مناسبی برای شما است. نگهداری از این گیاه در فضای بسته کار آسانی است.

۴. کالاتیا

 

این گیاه انواع زیادی دارد و در بیشتر آن‌ها برگ‌ها، طرح‌هایی شبیه به پوست خزندگان دارند. کالاتیا دوست ندارد آفتاب مستقیم روی برگ‌هایش بتابد و نور شدید را نمی‌پسندد. میزان نوری که این گیاه دریافت می‌کند روی میزان آبی که نیاز دارد تأثیر می‌گذارد؛ در محیط‌های کم نور به آب کمتر و در محیط‌هایی با نور بیشتر به آب بیشتر نیاز دارد. اگر بتوانید رطوبت هوا را بیشتر کنید، کالاتیا رشد بهتری خواهد داشت. این گیاه نسبت به گرما مقاوم‌تر است و تا دمای ۳۰ درجه را به راحتی تحمل می‌کند اما نباید دمای مکانی که کالاتیا را در آن نگه می‌دارید از ۱۵ درجه کمتر باشد.

۵. پوتوس


این گیاه مقاوم، بومی جنگل‌های جنوب‌شرقی آسیا و جزایر سلیمان است و در قسمت‌های کاملا سایه رشد می‌کند. پوتوس تاریکی را دوست دارد و به این راحتی‌ها از بین نمی‌رود. این دو دلیل باعث شده تا به پیچک شیطان (Devil’s Ivy) مشهور باشد. نور بسیار زیاد یا خیلی کم، نور طبیعی یا مصنوعی و حتی بدون آب ماندن برای چند هفته، زنده ماندن و رشد این گیاه را با مشکل مواجه نمی‌کند. پوتوس در بدترین شرایط که گیاهان دیگر زنده نمی‌مانند، به رشد خود ادامه می‌دهد.
برای کسانی که می‌خواهند نگهداری از گیاهان آپارتمانی را شروع کنند، پوتوس بهترین گزینه است. رشد سریع و چشمگیر این گیاه انگیزه‌ی شما را برای نگهداری از آن بیشتر می‌کند، به ویژه که پوتوس یک گیاه آویز است و روی سطوح مختلف به رشد خود ادامه می‌دهد. اگر می‌خواهید بهترین شرایط را برای رشد پوتوس آماده کنید، نور بیشتر و رطوبت بیشتر بسیار تأثیرگذار است؛ از غبارپاشی کمک بگیرید.

۶. دیفن باخیا


برای این گیاه، نور غیرمستقیم بهترین گزینه است. در فصل‌های بهار و تابستان که دیفن باخیا برگ‌های جدید می‌زند و در ساعاتی از روز که نور آفتاب شدید است، بهتر است گیاه را پشت پرده بگذارید تا نور مستقیم به گیاه نتابد. نور مستقیم برگ‌های گیاه را می‌سوزاند. سعی کنید آب دادن به دیفن باخیا را فراموش نکنید؛ این گیاه خاک نسبتا مرطوب را ترجیح می‌دهد.
فراموش نکنید که شیره‌ی این گیاه سمی است و بلعیدن آن باعث تورم شدید زبان و گلو و ناتوانی موقت در صحبت کردن می‌شود؛ اگر فرزندان کوچک کنجکاو یا حیوانات خانگی دارید احتیاط کنید.

۷. قاشقی


این گیاه کوچک، برگ‌هایی ضخیم به شکل قاشق دارد. نور غیر مستقیم آفتاب و نورهای مصنوعی اگر شدت زیادی نداشته باشند، برای این گیاه مناسب هستند. سازگاری این گیاه با نورهای مصنوعی باعث شده تا برای نگهداری در مکان‌های فاقد نور هم مناسب باشد.
برگ‌ها و ساقه‌های گیاه قاشقی، آب را در خودشان ذخیره می‌کنند. به همین دلیل این گیاه در برابر کم‌آبی مقاوم است و به آب کمی نیاز دارد. قاشقی، در شرایط عادی به خوبی رشد می‌کند و از نظر دما و رطوبت به مراقبت خاصی نیاز ندارد.

۸. سرخس لانه پرنده

 

سرخس‌ها یکی از قدیمی‌ترین گیاهان هستند و میلیون‌ها سال است که وجود دارند. این گیاهان در شرایط مختلف آب‌و‌هوایی زندگی می‌کنند. سرخس‌ها انواع گوناگونی دارند و نوعی از آن‌ها که به «لانه‌ی پرنده» مشهور است، به نور کمی نیاز دارد و به عنوان گیاه آپارتمانی نگهداری می‌شود. برگ‌های این گونه از سرخس لبه‌های چین‌داری دارند که باعث جذابیت بیشتر این گیاه شده است. در کنار زیبایی ظاهری، این برگ‌ها در تبدیل CO2 به اکسیژن و پاک‌سازی هوا بسیار کارآمد هستند. با توجه به حالت برگ‌های این گیاه، می‌توانید نور مورد نیاز آن را تشخیص دهید؛ اگر نور زیادی به گیاه برسد، چین‌خوردگی برگ‌هایش بیشتر می‌شود و باید گیاه را به مکان کم‌نورتری انتقال دهید.
سرخس لانه‌ی پرنده به نور زیادی نیاز ندارد اما باید نور به همه‌ی قسمت‌های گیاه برسد. می‌توانید با چرخاندن گلدان این امکان را فراهم کنید. این گیاه به رطوبت زیاد علاقه دارد؛ اگر در مکان خشکی قرار دارد، به صورت مرتب روی برگ‌های گیاه را غبارپاشی کنید. از ریختن آب روی قسمت مرکزی گیاه خودداری کنید؛ این کار باعث پوسیدگی گیاه می‌شود.

۹. زامیفولیا

 
 

اگر منزل یا محل کار شما نور کمی دارد و خودتان هم وقت کمی برای مراقبت از گیاهان دارید، زامیفولیا گزینه‌ی ایدئالی برای شما است. این گیاه زیبایی خاصی دارد؛ بسیاری از افراد ظاهر آن را می‌پسندند و بعد از اینکه متوجه می‌شوند نگهداری بسیار راحتی دارد، آن را خریداری می‌کنند. به همین دلیل زامیفولیا جزو محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی است و طرفداران زیادی دارد. زامیفولیا سموم موجود در هوا را فیلتر می‌کند و نگهداری این گیاه برای تصفیه‌ی هوا و بهبود کیفیت آن بسیار مؤثر است.
زامیفولیا با شرایط مختلف سازگار است؛ بین ۸ تا ۲۴ درجه دما را تحمل می‌کند، آب زیادی نمی‌خواهد و در برابر کم‌آبی مقاوم است. تنها نکته‌ای که باید رعایت کنید این است که نور مستقیم و شدید آفتاب به این گیاه نرسد.

۱۰. فیتونیا


این گیاه که برگ‌های کوچک بسیار زیبایی دارد، بومی آمریکای جنوبی است. از آن‌جایی که به آب زیاد و سایه نیاز دارد، برای نگهداری در گلدان‌های کوچک یا به شکل تراریوم گزینه بسیار مناسبی است. اگر فیتونیا را در جایی بگذارید که نور بسیار کم باشد، رنگ برگ‌های این گیاه روشن‌تر می‌شود و اگر نور مستقیم و شدید آفتاب به گیاه بتابد، باعث چین‌خوردگی برگ‌ها می‌شود. سعی کنید آب دادن به فیتونیا را فراموش نکنید و خاک آن را همیشه مرطوب نگه دارید؛ این گیاه در شرایط کم‌آبی بسیار آسیب‌پذیر است و اگر خاکش خشک بماند به سرعت از بین می‌رود.
اما مراقب باشید؛ اگر بیش از اندازه به فیتونیا آب بدهید یا خاک گیاه زهکشی مناسبی نداشته باشد، برگ‌های گیاه زرد می‌شود. البته در این شرایط گیاه از بین نمی‌رود و با قطع کردن برگ‌های زرد و کاهش رطوبت خاک، گیاه مجددا شرایط خوبی پیدا می‌کند.

۱۱. فیلودندرون اسکاندنس


اگر برای اولین بار است که تصمیم می‌گیرید از یک گیاه آپارتمانی نگهداری کنید، فیلودندرون گزینه‌ی مناسبی است. فیلودندرون، برگ‌های بسیار زیبایی دارد که باعث شهرت این گیاه شده‌اند. این گیاه در برابر همه‌ی بی‌توجهی‌ها یا فراموش‌کاری‌ها مقاوم است و می‌تواند نور نامناسب، خاک ضعیف و آب‌دهی نامنظم را تحمل کند. فیلودندرون یک گیاه آویز است و رشد سریعی دارد. این گیاه می‌تواند از سطوح مختلف بالا برود یا از گلدانی به سمت پایین رشد کند. تعدادی فیلودندرون در کنار هم می‌توانند سطح یک دیوار را به صورت کامل بپوشانند و یک پوشش سبز و زنده را برای دیوار تشکیل دهند.
فیلودندرون، تصفیه‌کننده‌ی هوا است ولی گیاهی سمی است که باید از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور باشد.

۱۲. برگ‌عبایی


این گیاه بسیار مقاوم که تقریبا از بین نمی‌رود، به گیاه فولادی مشهور است. برگ‌عبایی با شرایط مختلف سازگار می‌شود و توانایی عجیبی در تحمل کردن کمترین مراقبت‌ها دارد. اگر در نگهداری گیاهان آپارتمانی تازه‌کار هستید، این ویژگی برگ‌عبایی به نفع شما است. در سایه‌ترین نقاط که رشد گیاهان دیگر با مشکل مواجه می‌شود، این گیاه به رشد خود ادامه می‌دهد. حتی می‌توانید در فصول گرم سال، برگ‌عبایی را در محیط باز هم نگهداری کنید. اگر شرایط خوبی برای رشد برگ‌عبایی فراهم کنید، برگ‌های محکم این گیاه تا ارتفاع یک متری هم رشد می‌کنند.
برگ‌عبایی علاوه بر اینکه هوا را تصفیه می‌کند، می‌تواند با اضافه کردن مقداری رطوبت به هوا، خشکی هوا را هم برطرف کند.

۱۳. لیندا


این گیاه آپارتمانی که ظاهری عجیب دارد، می‌تواند هم گیاهی رومیزی باشد و هم یک درخت کامل. لیندا، در شرایط مختلف از نظر میزان نور، می‌تواند زنده بماند. به علاوه اینکه تنه‌ی ضخیم این گیاه آب را در خودش ذخیره می‌کند. این ویژگی‌های طبیعی باعث شده‌اند تا نگهداری از لیندا کار آسانی باشد. رشد لیندا بسیار کند است ولی اگر در شرایط خوبی قرار بگیرد، به رشد سریع‌تر تشویق می‌شود.
برای مراقبت از لیندا به دو نکته توجه کنید: هرگز برگ‌های بلند و باریک این گیاه را کوتاه نکنید و در آب دادن به این گیاه زیاده‌روی نکنید. بیشتر مشکلاتی که در پرورش لیندا با آن‌ها مواجه می‌شوید مانند قهوه‌ای شدن برگ‌ها یا آسیب‌هایی که در تنه‌ی گیاه ایجاد می‌شوند، مربوط به رعایت نکردن همین دو نکته است.

۱۴. فیکوس بنجامین


این گیاه به انجیر برگ‌ریز مشهور است اما برخلاف این شهرتش، نه تنها شما را غمگین نمی‌کند، بلکه در هر جایی باشد، باعث نشاط و شادابی می‌شود. ظاهری ساده، شاخه و برگ‌های متراکم و دوست‌داشتنی، مراقبت‌های آسان و تصفیه‌کنندگی هوا، ویژگی‌هایی هستند که باعث محبوبیت و شهرت فیکوس بنجامین شده‌اند. این گیاه از نظر رطوبت، دما و آب، نیاز ویژه‌ای ندارد و فقط باید مراقب باشید در معرض نور مستقیم و شدید آفتاب قرار نگیرد.
یکی از مشکلات شایع در پرورش فیکوس بنجامین، ریزش برگ‌های گیاه است. این مشکل نشان می‌دهد که بیش از نیاز، به گیاه آب داده شده است. اگر آب‌دهی را منظم و به اندازه انجام دهید، این مشکل حل می‌شود.

درباره نویسنده

نویسنده و طراح نیلو پلنت و عاشق گل و گیاه هستم . سوالی داشتید در کامنت ها یا پیج های اینستاگرام و تلگرام سایت بپرسید .