۱۰ گیاه آپارتمانی که برای حیوانات خانگی بی‌خطرند

۱۰ گیاه آپارتمانی که برای حیوانات خانگی بی‌خطرند

کمتر کسی را میشناسیم که تمایلی به نگهداری از گیاهان در خانهاش نداشته باشد. تحقیقات ثابت کرده‌اند که وجود گیاهان در فضای خانه و قرار گرفتن در فضای سبز باعث سلامت روان میشود و باغبانی بهعنوان تسکین دهندهی فشار روانی شناخته شده است. اما اگر در خانه از حیوانات خانگی، مثل گربه یا خرگوش نگهداری کنیم این مسأله کاملا متفاوت میشود. حیوانات خانگی دوست دارند با گیاهان بازی کنند و آنها را بجوند. خیلی از گیاهان برای حیوانات خانگی سمی هستند و جویدنشان باعث بیماری یا مرگ آنها میشود.

اگر شما هم از حیوانات خانگی نگهداری میکنید و از لذت پرورش گیاهان در خانه محروم هستید این مطلب را تا انتها بخوانید. امروز تصمیم گرفتهایم تا ۱۰ گیاه آپارتمانی غیرسمی و بیخطر برای حیوانات خانگی را معرفی کنیم تا شما هم بتوانید باغبانی در خانه را تجربه کنید.

چه عاملی گیاهان را برای حیوانات خطرناک می‌کند؟

 

میلیونها سال است که گیاهان متابولیتهای ثانویهای تولید میکنند تا از خود در برابر حیوانات گیاهخوار محافظت کنند. لازم به یادآوری است که اغلب این مواد شیمیایی تحریک کنندهاند و کشنده نیستند. گیاهانی که این متابولیتها را ندارند به اصطلاح غیرسمی یا دوست حیوانات خانگی محسوب میشوند.

گیاهانی که مصرفشان برای حیوانات خانگی ممنوع است

گیاهان فیکوس، زامیفولیا و دیفنباخیا در زمان بلعیده شدن مواد شیمیایی محرک زیادی از خود آزاد میکنند و باعث ایجاد حساسیت یا مسمومیت در حیوانات خانگی میشوند. هر سه گیاه معرفی شده از خطرناکترین گیاهان برای سگ و گربه هستند و باید از دسترس آنها دور نگه داشته شود.

بعضی از حیوانات خانگی علاقهای به بازی و گاز زدن گیاهان ندارند. برای فهمیدن عکسالعمل آنها نسبت به گیاهان، ابتدا یکی از گیاهان بیخطر را در خانه قرار دهید. اگر به گلدان نزدیک نشد، میتوانید به‌راحتی انواع گیاهان را در خانه نگهداری کنید.

چرا حیوانات خانگی گیاهان را میجوند؟

 

دلایل زیادی برای این کار وجود دارد اما اولین دلیل برای نزدیک شدن آنها به گیاهان، بازی با آنها است. وقتی حوصلهی آنها در خانه سر میرود به سراغ گلدانها میروند تا بازی کنند. بافت گیاهان تازه و آبدار است و خوشمزهترین وسیلهی موجود در خانه به حساب میآیند، پس چرا نباید به سراغشان بروند!

وجود گیاهان در خانه برای انسان و حیوانات خانگی چه مزایایی دارد؟

گیاهان ظاهر فضای داخلی را دلچسب میکنند، در افراد احساس خوب ایجاد میکنند و باعث تقویت روحیه و خلاقیت میشوند. همچنین گیاهان میتوانند استرس را کاهش داده و هوای خانه را پالایش کنند. داشتن یک برنامهی روتین رسیدگی به گلدانها یکی دیگر از عواملی است که حال شما را خوب میکند.

حالا که به اندازهی کافی با مزایای وجود گل و گیاه در خانه صحبت کردیم و دلیل بازی حیوانات خانگی را با آنها فهمیدیم، بهتر است به سراغ آشنایی ۱۰ گیاه آپارتمانی غیرسمی و بیخطر برای سگها و گربهها برویم.

۱. گیاه دوستی

 

گیاه دوستی یک گیاه آپارتمانی غیرسمی است که برای حضور در محل زندگی حیوانات خانگی مناسب است. این گیاه نسبت به شرایط محیطی مختلف مقاوم و مراقبت از آن آسان است. به‌راحتی قابل قلمه زدن است و با جدا کردن بخشی از گیاه و قرار دادن آن در خاک میتوانید بهراحتی تکثیرش کنید. با صرف کمی وقت و حوصله شما و دوستهای پشمالویتان میتوانید گیاهان مخصوص به خودتان را در خانه داشته باشید.

۲. گیاهان دارویی

 

گیاهانی مثل ریحان، نعنا، مریم گلی و آویشن را میتوانید در حیاط بکارید یا حتی گلدان آنها را در آپارتمان نگه دارید. این گیاهان برای حیوانات خانگی ایمن هستند و میتوانید با خیالی راحت آنها را پرورش دهید. البته باید بدانید که در بین گیاهان دارویی پونهی کوهی و اسطوخودوس برای حیوانات سمی هستند.

۳. نخل سالنی

 

نخلهای سالنی از پرفروشترین گیاهان آپارتمانی در جهان هستند، بهراحتی در هر محیطی رشد میکنند و با رنگ زیبایشان  فضای داخلی خانه را دوست داشتنی میکنند. این گیاه آپارتمانی غیرسمی برای حیوانات خانگی بیخطر است و میتوانید با خیالی آسوده یک گلدان نخل سالنی در کنار اتاق قرار دهید.

۴. گیاه دعاخوان

 

این گیاه به دلیل حالت برگهایش به این نام شناخته میشود. بعضی از مردم معتقدند برگهای این گیاه به شکلی تا خورده است که شبیه به دستان در حال دعا دیده میشود. نگهداری از این گیاه در خانه سخت است و نمیتوانید مثل دیگر گیاهان آپارتمانی آنها را در گوشهای آویزان کرده یا روی میز قرار دهید. اگر تمایل به نگهداری از آن دارید حتما روش نگهداری آن را مطالعه کنید. برگهای سبز و بنفش این گیاه شبها جمع میشوند و ظاهر زیبایی پیدا میکنند.

۵. گیاه عنکبوتی

 

این گیاه یکی از سازگارترین گیاهان آپارتمانی است. بهسرعت رشد میکند، به نور کمی نیاز دارد و در گلدانهای شلوغ هم بهخوبی دوام میآورد. اگر گلدان را از سقف آویزان کنید ظاهر بسیار زیبایی خواهد داشت.

گیاه عنکبوتی یک تصفیه کنندهی خوب برای هوای داخل خانه است.

به دلیل شکل ظاهری این گیاه به آن لقب «سبیل گربه» هم دادهاند. این گیاه را میتوانید بهراحتی در خانه قرار دهید و بدون نگرانی اجازه دهید حیوانات خانگی هرقدر میخواهند با آن بازی کنند.

۶. سنبلالطیب

 

این گیاه که با نام گربهفرنگی هم شناخته میشود از خانوادهی نعنا است. خوردن یا استشمام عطر این گیاه در گربهها حالت سرخوشی و توهمزایی ایجاد میکند و شاید به همین دلیل است که به آن گربه‌فرنگی هم میگویند. سنبلالطیب کاملا برای حیوانات خانگی بیخطر است و اثر آن بین ۵ تا ۱۵ دقیقه در آنها باقی میماند. البته تأثیر توهمزایی آن فقط در گربهها دیده میشود و سگها به آن عکسالعمل خاصی نشان نمیدهند.

۷. گیاه مار زنگی

 

از اسم این گیاه نترسید، برعکس اسمش کاملا بیخطر است. برگهای این گیاه سریع رشد میکنند، روی برگها لکههای سبز تیره وجود دارند و لبههای موجدار تیره‌‌ی آن در کنار دیگر خصوصیات به آن ظاهری شبیه به مار زنگی داده است. زیر برگهای این گیاه قرمز مایل به بنفش است و شک نکنید وقتی حیوان خانگی شما برای اولین بار زیر برگهای گیاه مار زنگی را ببیند مدتی به آن خیره خواهد ماند.

۸. گیاهان چدنی

 

این گیاهان بسیار قوی هستند. آنها میتوانند در دمای زیر صفر هم به زندگی ادامه دهند و اگر گاهی فراموش کنید طبق برنامه آنها را آبیاری کنید بهخوبی دوام میآورند. برگهای این گیاه در طول سال سبز باقی میماند و قرار گرفتن یک گلدان از آنها، فضای داخلی آپارتمان را بسیار زیبا میکند.

۹. گل ارکیده

 

گیاه ارکیده با گلهای شکفته شده زیباترین صحنهای است که میتوانید در خانه داشته باشید. این گیاه در رنگهای مختلف وجود دارد و میتوانید یکی از آنها را بهعنوان گلدان مخصوص خود و دوست پشمالویتان انتخاب کنید.

۱۰. ساکولنتها

 

ساکولنتها از خانوادهی کاکتوس هستند اما گویا نسبت دوری با آنها دارند. چون برخلاف کاکتوسها تیغ نداشته و برگهای گوشتی و نرمی دارند. صدها مدل از ساکولنتها وجود دارند و میتوانید با توجه به دکوراسیون آپارتمانتان مجموعهای از آنها را در کنار هم داشته باشید. بعضی از انواع ساکولنتها میتواند در حیوانات خانگی ناراحتیهای خفیف معده ایجاد کند اما گونههایی از آن‌‌ها مثل Sempervivum, Echeveria و Sedum Morganianum از جمله گیاه آپارتمانی غیرسمی هستند که کاملا برای آنها بیخطرند.

سخن آخر

قرار دادن چند گلدان در خانه فضای داخلی را دوست داشتنی می‌کند و نگهداری از آن‌ها به ما آرامش می‌دهد. اما اگر در خانه یک دوست پشمالو داشته باشیم، وجود گلدان در خانه به یک آرزوی دور از دسترس تبدیل می‌شود. بیشتر گیاهان برای حیوانات خانگی سمی هستند و در صورتی که سگ و گربه آن‌ها را بجوند مسموم می‌شوند. در این مطلب ۱۰ گیاه آپارتمانی غیرسمی را معرفی کرده‌ایم. پس می‌بینید که نگهداری از گیاهان دیگر یک آرزوی محال نیست و شما هم می‌توانید گلدان‌های مختلفی را در آپارتمانتان قرار دهید.

درباره نویسنده

نویسنده و طراح نیلو پلنت و عاشق گل و گیاه هستم . سوالی داشتید در کامنت ها یا پیج های اینستاگرام و تلگرام سایت بپرسید .