گیاهان آپارتمانی رنگارنگ که جذابیت خانه را دوچندان می‌کنند

گیاهان آپارتمانی رنگارنگ که جذابیت خانه را دوچندان می‌کنند

همه‌ی گل‌های آپارتمانی سبز نیستند. می‌توانید در دنیای وسیع گل‌های آپارتمانی گیاهانی پیدا کنید که برگ‌هایی با رنگ‌های متنوع و خاص دارند؛ از برگ‌های بنفش و قرمز گرفته تا برگ‌های طرح‌دار با رنگ‌های سفید و زرد و نقره‌ای. برای آشنایی با چند نمونه از گیاهان آپارتمانی رنگارنگ، در ادامه با ما همراه باشید.

گیاهان آپارتمانی رنگارنگ

گیاهان آپارتمانی تنوع زیادی دارند. هر کدام از آن‌ها مخصوص یک اقلیم خاص هستند و رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی دارند. بعضی از آن‌ها در شرایط ایدئال گل‌های رنگارنگ جذابی می‌دهند ولی بیشترشان در محیط خانه معمولا گل نمی‌دهند ولی خودشان برگ‌های بسیار متنوع و زیبایی دارند.
فرقی نمی‌کند که دکوراسیون خانه‌ی شما چه رنگی باشد. در هر صورت می‌توانید یکی از انواع گیاهان آپارتمانی رنگارنگ را پیدا کنید که با سایر رنگ‌های دکور خانه‌ی شما هماهنگ باشد و جذابیت خاصی به آن بدهد. گل‌های آپارتمانی بهترین گزینه برای زیباتر کردن محیط داخل خانه هستند.
در ادامه چند گیاه آپارتمانی رنگارنگ را معرفی می‌کنیم. بعضی از آن‌ها گیاهانی آشنا و محبوب‌اند و برخی دیگر را شاید کمتر دیده باشید. این گیاهان یا برگ‌های زینتی بسیار زیبا با رنگ‌های خاص دارند یا گل‌های آن‌ها رنگارنگ و خیره‌کننده است.

۱. بنفشه آفریقایی


یکی از گیاهان آپارتمانی که از قدیم‌الایام جالب توجه علاقه‌مندان به گیاهان آپارتمانی بوده، بنفشه‌ی آفریقایی است. این گیاه با برگ‌های پرزدار و گل‌های زیبا و بی‌نظیرش، می‌تواند دکوراسیون هر خانه‌ای را به زیباترین شکل ممکن مزین کند.
رنگ رایج گل‌های این گیاه بنفش است همان‌طور نام این گیاه هم بنفشه آفریقایی است. اما علاوه بر این رنگ رایج، گل‌هایی به رنگ‌های دیگر هم می‌دهد؛ سفید، طیف‌های مختلف آبی و صورتی. این گیاه بومی آفریقا گاهی اوقات برگ‌های چندرنگ هم دارد. گلبرگ‌های آن هم ممکن است چندرنگ یا حاشیه‌دار باشد.
این گیاه رشد کندی دارد به همین دلیل برای کسانی که فضای کمی برای نگهداری گل دارند، انتخاب مناسبی است. مرتب باید آن را آب بدهید و در نور غیرمستقیم و زیاد قرار دهید.

۲. آلوکازیا


آلوکازیا شامل مجموعه‌ای از گیاهان مختلف است که نام مشابهی دارند ولی بسیار متنوع هستند. این گیاه را با نام‌های مختلفی مثل سپر سیاه، گوش فیل یا ماسک آفریقایی هم می‌شناسند. این گیاه آپارتمانی درست مثل یک تندیس، زیبا و خیره‌کننده است و ظاهر جالبی دارد. برگ‌های سبز و براق این گیاه رگه‌های سفیدرنگ در روی برگ دارد در حالی که زیر برگ رنگ بنفش دارد. این گیاه با ظاهری زیبا و خیره‌کننده، می‌تواند مرکز توجه در دکوراسیون خانه‌ی شما باشد.
یکی از انواع آلوکازیا با نام آمازونیکا شناخته می‌شود که معمولا به‌عنوان گیاه آپارتمانی به فروش می‌رسد. ارتفاع آن به ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر می‌رسد. این گیاه به نور زیاد و غیرمستقیم نیاز دارد و قبل از اینکه دوباره آن را آب بدهید باید فقط دو سانتی‌متر از سطح خاک آن خشک شده باشد.

۳. آنتوریوم یا درفش‌گیاه


آنتوریوم با نام‌های مختلفی شناخته می‌شود و گاهی به آن گل فلامینگو هم می‌گویند. این گیاه با گل‌های قرمز و صورتی خود که معولا عمر طولانی دارد، زیبایی خیره‌کننده‌ای به دکوراسیون خانه می‌دهد. گل‌های این گیاه نه تنها رنگ‌های جذاب و زیبایی دارند بلکه براق هستند و به شکل قلب دیده می‌شوند. به همین خاطر ظاهری رمانتیک و زیبا به خانه‌ی یک زوج جوان می‌دهند. با وجود ترکیب رنگ سبز و قرمز، برای تزیینات کریسمس هم مناسب‌اند.
این گیاه را می‌توانید در خانه با نور غیرمستقیم متوسط تا زیاد نگهداری کنید. این گیاه را باید مرتب آب بدهید چون خشک شدن خاک را دوست ندارد. با نگهداری درست، این گیاه تا ۴۵ سانتی‌متر قد می‌کشد و عرض آن به ۳۰ سانتی‌متر هم می‌رسد.

۴. سینگونیوم پودوفیلوم


این گیاه آپارتمانی زیبا و محبوب، برگ‌هایی با ظاهر متفاوت و جذاب دارد. رنگ برگ‌های آن متنوع است و از سبز روشن تا صورتی روشن دیده می‌شود و برای فضاهایی که دکوراسیون روشن دارند بسیار مناسب است. این گیاه محیط گرم و مرطوب را می‌پسندد و نور مناسب برای آن نور غیرمستقیم آفتاب و نور نسبتا زیاد است. این گیاه به‌عنوان یک گیاه روند، برای نگهداری در گلدان‌های آویز بسیار مناسب است. طول ساقه‌های رونده‌های آن به ۱۵ سانتی‌متر هم می‌رسد.

۵. مرغ بهشتی


اگر دنبال یک گیاه استوایی جذاب با گل‌های خاص و متفاوت هستید که فضای خانه را با ظاهر خیره‌کننده‌ی خود دگرگون کند، گیاه مرغ بهشتی بهترین گزینه است.
گل‌های زیبا و خاص این گیاه که ظاهری شبیه به منقار پرندگان دارند، براق هستند و به رنگ‌های زیبای نارنجی و آبی دیده می‌شوند. ترکیب نارنجی و آبی روی برگ‌های سبز و زیبا، ظاهری جذاب و متفاوت به مرغ بهشتی داده است. این گیاه را باید در کنار یک پنجره‌ی آفتاب‌گیر جنوبی قرار دهید. این گیاه زیبا، فضایی استوایی و جذاب در خانه ایجاد می‌کند.
مرغ بهشتی در ماه‌های سرد سال باید نور مستقیم آفتاب دریافت کند. در ماه‌های گرم‌تر سال تابش غیرمستقیم آفتاب و نور زیاد برای آن کافی است. بین هر بار آب دادن به گیاه، فقط دو سانتی‌متر بالای خاک باید خشک شده باشد.

۶. کالاتیا


کالاتیا یکی از گیاهان آپارتمانی تزیینی است که احتمالا آن را قبلا دیده‌اید. اما شاید زیبایی خیره‌کننده‌ی آن را دست کم گرفته باشید. در بین انواع مختلف گیاه کالاتیا که گیاه دعاخوان هم نامیده می‌شود، تعدادی از آن‌ها برگ‌هایی با ظاهر متفاوت و طرح ‌و نقش خاص دارند. برگ‌های کاتالیا طرح‌های هندسی جذابی دارند و رگه‌ها و خال‌های روی آن به رنگ‌های مختلفی دیده می‌شوند؛ از سبز تیره و روشن گرفته تا سفید، قرمز و بنفش.
این گیاهان همیشه‌سبز، گل نمی‌دهند البته برگ‌های آن‌ها به تنهایی بسیار زیبا و خیره‌کننده است و اگر در کنار سایر گیاهان آپارتمانی قرار بگیرند، می‌توانند جذابیت دکوراسیون خانه‌ی شما را دوچندان کنند.
گیاه کاتالیا گیاه دعاخوان نامیده می‌شود چون در طول شب برگ‌های آن جمع می‌شود. کاتالیا محیط مرطوب و گرم را دوست دارد و آن را باید از تابش مستقیم آفتاب دور نگه دارید. تابش مستقیم آفتاب باعث سفید شدن برگ‌های آن می‌شود. این گیاه را در نور غیرمستقیم نگهداری کنید و فراموش نکنید که خاک آن باید همیشه مرطوب باشد؛ ولی بیش از حد به آن آب ندهید.

۷. آگلونما یا همیشه‌سبز چینی


همیشه‌سبز چینی نام مجموعه‌ای از گونه‌های مختلف گیاه آگلونما است. آگلونما هم یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب و رایج است و به رنگ سبز و سفید وجود دارد. الته بعضی از انواع آن ممکن است برگ‌هایی با رگه‌های قرمزرنگ یا حاشیه‌های رنگی داشته باشد که هر بیننده‌ای را شگفت‌زده می‌کند.
این گیاه هم به خاطر ترکیب رنگ قرمز و سبز، یکی از گیاهانی است که در تزیینات کریسمس مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارتفاع و عرض این گیاه به ۴۵ سانتی‌متر هم می‌رسد. همیشه‌سبز چینی در محیطی که نور کم تا نسبتا زیاد و غیرمستقیم داشته باشد به‌خوبی رشد می‌کند. بین هر بار آب دادن، نباید اجازه دهید که خاک گلدان خشک شود. این گیاه در مجموع به مراقبت کمی نیاز دارد و حتی اگر تازه‌کار باشید به‌راحتی می‌توانید آن را نگهداری کنید و از ظاهر زیبای آن در خانه لذت ببرید.

۸. کاکتوس کریسمس


کاکتوس کریسمس گل‌هایی با رنگ‌های زیبا و خیره‌کننده می‌دهد. رنگ این گل‌ها بسیار متنوع است؛ از سفید، صورتی، قرمز و بنفش گرفته تا زرد. این گیاه آپارتمانی، گیاهی در اندازه‌ی متوسط است و می‌تواند طیف وسیعی از گل‌های زیبا و بافت‌های خاص را به دکوراسیون خانه اضافه کند. می‌توانید آن را در یک گلدان آویز بکارید یا در جایی قرار دهید که به سمت پایین رشد کند. این گیاه مراقبت کمی نیاز دارد و با اندکی توجه، خانه‌ی شما را زیبا و دلنشین می‌کند.
این گیاه در فصل رشد خود به نور زیاد و غیرمستقیم آفتاب نیاز دارد. وقتی چند سانتی‌متر از بالای خاک گلدان خشک شد، وقت آب دادن به گلدان است. برای اینکه این گیاه در تمام طول سال گل بدهد باید در دمای خنک‌تر نگهداری شود و شب‌های طولانی‌تری را تجربه کند.
کاکتوس کریسمی یکی از گیاهان آپارتمانی است که عمر طولانی دارد. پس موقع انتخاب گلدان، رنگ دلخواه خود را خریداری کنید.

۹. حسن یوسف


حسن یوسف یکی از گیاهان آپارتمانی بسیار رایج و بسیار سازگار است. شاید تا به حال زیبایی خیره‌کننده‌ی آن را دست کم گرفته باشید. این گیاه همیشه‌سبز استوایی در فضاهای داخلی منزل رشد بسیار خوبی دارد و تا چندین سال می‌تواند به رشد خود ادامه دهد. حسن یوسف رنگ‌های بسیار متنوع و زیبایی دارد و حتی طرح‌های روی برگ‌های آن هم متنوع است.
گیاه حسن یوسف به مراقبت کمی نیاز دارد و می‌توانید شرایط نوری مختلف را تحمل کند تا زمانی که نور غیرمستقیم به آن بتابد. خاک این گیاه نباید به طور کامل خشک شود ولی نباید آن را بیش از حد آب بدهید. در واقع خاک آن باید مرطوب باشد ولی نباید گلدان حسن یوسف پر از آب شود.

۱۰. کروتون


اگر دنبال یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی رنگارنگ هستید که با رنگ‌های جذاب و متنوع خود، دکوراسیون خانه‌ی شما را زیباتر کند، گیاه کروتون همان چیزی است که دنبالش می‌گردید. این گیاه برگ‌های خالدار به رنگ روشن دارد و می‌توانید آن را در ترکیبی از رنگ‌های مختلف پیدا کنید؛ مثلا سبز، زرد، نارنجی و قرمز.
اگر این تعداد رنگ برای شما کافی نیست می‌توانید بعضی از انواع کروتون را انتخاب کنید که رنگ صورتی و بنفش هم دارند. شکل برگ‌های انواع گیاه کروتون هم متفاوت است. با وجود این همه متنوع، بدون شک می‌توانید یک گیاه کروتون با شکل برگ مورد نظر خود و رنگ‌هایی که مد نظر دارید، پیدا کنید.
برخلاف بیشتر گیاهان آپارتمانی رنگارنک که در این مطلب معرفی کردیم، کروتون نور مستقیم آفتاب را دوست دارد و این نور باعث می‌شود برگ‌های رنگی‌تری داشته باشد.
خاک کروتون در فصل رشد گیاه باید همیشه مرطوب باشد البته نباید گلدان آن پر از آب شود. با نگهداری مناسب، این گیاه به ارتفاع ۱۸۰ سانتی‌متر هم می‌رسد و عرض آن هم یک متر‌ و نیم می‌شود. پس اگر قصد دارید از این گیاه نگهداری کنید، مطمئن شوید که فضای کافی برای رشد آن دارید.

۱۱. سیکلامن یا پنجه‌ی مریم


این گیاه زیبا از خانواده‌ی پامچال است و اگر فضای کمی برای نگهداری گل و گیاه دارید، می‌توانید این گیاه آپارتمانی نسبتا کوچک را نگهداری کنید. سیکلامن را به خاطر زیبایی برگ‌ها و گل‌هایش می‌شناسند. این گیاه گل‌هایی وارونه دارد و برگ‌های آن به شکل قلب است. گل‌های سیکلامن رنگ‌های متنوعی دارند؛ از سفید وصورتی و قرمز گرفته تا بنفش. برگ‌های قلب‌شکل گیاه هم طرح‌های نقره‌ای دارند.
این گیاه زیاد بزرگ نمی‌شود. عرض و ارتفاع آن به ۲۲ سانتی‌متر می‌رسد. سیکلامن را باید در نور زیاد و غیرمستقیم نگهداری کنید. خاک گیاه سیکلامن باید مرطوب بماند مگر در زمان خواب این گیاه که در فصل تابستان است. در تابستان باید آن را کمتر آب بدهید.

۱۲. ژربرا


معمولا گل‌هایی که کودکان نقاشی می‌کنند، شبیه گل‌های ژربرا است. این گل را می‌توانید در گل‌فروشی‌ها پیدا کنید که برای گذاشتن در دسته‌گل‌ها به فروش می‌رسند. اما غیر از این گل‌های چیده شده، می‌توانید آن را به شکل گیاه آپارتمانی هم نگهداری کنید.
گل‌های ژربرا رنگ‌های زیبای تابستانی را به دکوراسیون خانه‌ی شما اضافه می‌کنند. این گل‌ها تقریبا در هر رنگ زیبایی پیدا می‌شوند. ارتفاع این گل به ۴۵ سانتی‌متر می‌رسد به همین دلیل انتخاب خوبی برای قرار دادن روی میز است.
گل‌های ژربرا به چند ساعت نور مستقیم خورشید در طول روز نیاز دارند اما هوای خنک‌تر را ترجیح می‌دهند. اگر آن‌ها را داخل فضای بسته نگهداری می‌کنید، پنجره‌ی آفتابگیر شرقی بهترین جا برای نگهداری ژربرا است. وقتی دو سانتی‌متر از بالای خاک گلدان خشک شد، دوباره به آن آب بدهید.

۱۳. کالانکوئه


احتمالا با انواع سبزرنگ کالانکوئه آشنایی دارید. این گیاه در دسته‌ی گیاهان گوشتی یا ساکولنت قرار دارد و گل‌های کوچک سفید، قرمز، صورتی، نارنجی، زرد یا بنفش می‌دهد. برخی از انواع کالانکوئه ظاهری غیرمعمولی دارند. برگ‌های آن‌ها طرح‌های متنوع دارد و در حاشیه‌ی برگ‌ها، گیاهچه‌های کوچکی رشد می‌کند. از این نوع گیاه اپارتمانی، انواع بسیار متنوعی با رنگ‌های مختلف وجود دارد که می‌تواند متناسب با دکوراسیون خانه‌ی خود رنگ محبوبتان را بخرید.

۱۴. فیتونیا


 
یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی رنگارنگ و محبوب، فیتونیا است. فیتونیا را بیشتر از هر چیز به خاطر برگ‌های زیبای رگه‌دار می‌شناسند. این گیاه با نام گیاه موزاییکی هم مشهور است. رگبرگ‌های این گیاه، رنگی متفاوت از خود برگ دارند و معمولا به رنگ‌های زرد و سفید و نقره‌ای دیده می‌شوند. همین تفاوت رنگ باعث شده این گیاه ظاهری بسیار جذاب داشته باشد.
برگ‌های گیاه فیتونیا سبز تیره یا سبز روشن هستند. برخی از انواع آن رگبرگ‌های قرمزرنگ یا صورتی هم دارند. فیتونیا بهترین گیاه برای نگهداری در تراریوم است چون محیط مرطوب را دوست دارد. قرار دادن چندین گیاه فیتونیا در کنار هم با رنگ‌های مختلف می‌تواند زیبایی خیره‌کننده‌ای به دکوراسیون خانه‌ی شما بدهد؛ جذابیتی که هیچکس نتواند به راحتی از آن چشم بردارید.
فیتونیا در نور کم تا زیاد رشد می‌کند و نور باید غیرمستقیم به آن بتابد. خاک گیاه و محیط اطراف آن باید همیشه مرطوب باشد. به همین خاطر علاوه بر آب دادن باید از روش‌های دیگر هم برای تأمین رطوبت آن استفاده کنید. مثلا یک دستگاه بخور در نزدیکی آن بگذارید یا اینکه آن را مرتب غبارپاشی کنید. دستگاه‌های تولید غبار هم انتخاب خوبی برای تأمین رطوبت گیاهان مختلف است.
یک روش دیگر این است که آن را در یک سینی پر از سنگریزه بگذارید و آب داخل سینی بریزید. این گیاه در صورت کمبود رطوبت خیلی زود پژمرده می‌شود اما وقتی رطوبت لازم آن را تأمین می‌کنید خیلی زود دوباره سرحال می‌شود.

جمع‌بندی

گیاهان آپارتمانی فقط به رنگ سبز محدود نمی‌شوند. برای ایجاد یک تغییر زیبا در دکوراسیون خانه‌ی خود می‌توانید از گیاهان آپارتمانی رنگارنگ استفاده کنید. برخی از گیاهان آپارتمانی برگ‌هایی با رنگ متفاوت یا گل‌های رنگارنگ دارند. با توجه به رنگ غالب دکوراسیون منزل، هر گیاهی با هر رنگی که تصور کنید در طبیعت پیدا می‌شود. یکی از این گیاهان آپارتمانی رنگارنگ را انتخاب کنید و از نگهداری آن‌ها در خانه لذت ببرید.

درباره نویسنده

نویسنده و طراح نیلو پلنت و عاشق گل و گیاه هستم . سوالی داشتید در کامنت ها یا پیج های اینستاگرام و تلگرام سایت بپرسید .