پرورش جلبک اسپرولینا

پرورش جلبک اسپرولینا

بررسی نقاط قوت و ضعف پرورش جلبک اسپیرولینا

نقاط قوت:

 

عدم حضور تولید کننده جلبک اسپیرولینا در کشور

امکان دستیابی به بخش عمده بازار

تیم اجرایی متخصص و کارآمد آکادمیک و صنعتی

بهره مندی از مشاوران خبره صنعتی و دانشگاهی

تجربه بالا تیم تولیدی در به انجام رساندن پروژه های صنعتی مشابه

کم هزینه و بهینه بودن فرآیند تولید جلبک

امکان تولید محصولات متنوع برای کاربردهای گوناگون

بومی بودن و دسترسی گسترده به مواد اولیه اصلی

امکان استفاده از خدمات پشتیبانی مرکز رشد

حمایت های ملی و داخلی از تولید داخلی

نقاط ضعف:

 

عدم اعتماد مصرف کننده به محصولات داخلی

عدم ثبات قیمت مواد اولیه به دلیل نوسانات بازار

امکان تولید اقتصادی تر محصولات رقیب به خصوص محصولات چینی

 

 

حدود ۴۰ سال است که در نقاط مختلف دنیا از انواع جلبک های دریایی(جلبک سبز، قرمز، قهوه ای) استفاده میشود، گفته میشود کشورهایی مانند چین، کره جنوبی، مالزی، هند و اندونزی حدود ۱۵۰ هزار تن از این محصول را تولید، مصرف و صادر میکنند. همچنین کشور چین نیز سالانه ۵ میلیون تن جلبک تولید و صادر میکند.

 

جلبک کاربردهای مختلفی در زمینه های گوناگون دارد، که این باعث شده بین ۴۰ تا ۵۰ محصول از جلبک ها در زمینه های: آرایشی و بهداشتی، دارویی، کشاورزی، مواد غذایی، مکمل های دام و شیلات تولید و مصرف شود.

 

پرورش جلبک اسپرولینا در ایران جواب میدهد؟

ایران نیز این پتانسیل را دارد که بتواند در بین مدعیان دیگر، پرورش جلبک را آغاز کند، طبق تحقیقات انجام شده سواحل هرمزگان یکی از بهترین و مناسب ترین مکانها برای پرورش جلبک میباشد و در صورتی که در این زمینه سرمایه گذاری شود میتواند همراه با درآمدزایی، اشتغالزایی و البته ارز آوری باشد.

 

واردات جلبک به کشور

اما متاسفانه افراد خیلی کمی از این گیاه ارزشمند اطلاع دارند و هنوز افراد خیلی کمی هستن که تصمیم بر آغاز این کسب و کار پر سود کرده اند، با این که کشور ما سالانه ده ها تن جلبک از کشورهای چین و یا هند برای مصرف وارد میکند، و این فرصت بزرگی است که با پیش قدم شدن کارآفرینان بتوانیم نیازهای کشورمان را خودمان تولید کنیم و در صورت افزایش حجم تولید، مابقی آن را به کشورهای دیگر صادرات کنیم.

 

طلسم پرورش جلبک اسپرولینا در ایران شکسته شد!

طبق آخرین خبر از سازمان شیلات طلسم تولید جلبک شکسته شد اما با حضور یک سرمایه گذار خارجی که فرصت استفاده کرده است و با گرفتن مجوز از سوی سازمان شیلات و وزارت صنایع برای احداث استخر دریایی پرورش جلبک کار خود را شروع کرده است، نام این شرکت، دریاکاران قشم با مدیریت آقای مسعود اصلی می باشد که سعی  دارد تا جلبک قرمز گراسیلاریا را پرورش دهد.

نحوه فروش جلبک در ایران

روش اول به صورت خام میباشد.

 

روش دوم هم به صورت فراوری شده.

 

جالب است بدانید که جلبک فراوری شده در ایران بسیار کم است و جلبک فراوری شده نیاز کشور است، و دولت برای نیاز این حجم زیاد جلبک هر ساله باید چیزی حدود ۷۰۰ میلیون دلار هزینه واردات جلبک فراوری شده کند. با توجه به این که کشور ما تحریم است پس فرصت فوق العاده ای است برای پرورش و تولید جلبک که نه تنها نیاز کشور را برطرف کند بلکه شروعی باید صادرات به کشورهای دیگر هم باشد.

 

 

 

 

 ارزش غذایی جلبک ها برای مصرف خوراکی انسان

در واقع مصرف جلبک ها در مصارف انسانی ریشه قدیمی دارد و چندین قرن است که جلبک ها در کشورهایی مانند چین، کره و ژاپن مصرف میشوند، به این دلیل که جلبک های سبز و قرمز دارای پروتئینی میباشد که حاوی ۱۰ تا ۳۰ درصد است، همچنین پورفیرا آن نیز حدود ۴۷ درصد است که در گونه جلبک سبز آبی اسپیرولینا حدود ۷۵ است(پورفیرا منظور دانه سویا میباشد).

 

یکی دیگر خواص ارزشمند جلبک ها، اسیدهای چرب میباشد و دارای خواص آنتی اکسیدان، سینرزیک با توکوفرولها میباشد.

 

وجود ویتامین های غنی و ارزشمند A, B, C, D, E, K و ویتامین B12  میباشد که برای افراد کم خون و سالخورده بسیار مفید است.

 

درمان بیماری ها با مصرف اسپیرولینا

دیابت

آنمی (کم خونی)

بهتر کردن مقاومت بدن

بیماری های قلبی

کمک به تکثیر الکتوباسیل های مفید

مراقبت از پوست

کاهش کلسترول خون

افزایش فعالیت ضد ویروسی

کمک به رفع سوء تغذیه کودکان

کمک به ساخت پروستاگالندین و GLA

کاهش وزن

کاهش سوء تغذیه

بالابردن مقاومت بدن در برابر تابش مواد رادیواکتیو و سایر تشعشعات مضر

استفاده جلبک برای خوراک دام

از گذشته تاکنون در کشورهای مختلف از جلبک برای خوراک دام نیز استفاده میکنند، کشورهایی مانند: انگلیس، فرانسه، اسکاتلند، ایرلند، کشورهای آفریقایی و آمریکایی ابتدا جلبک های جمع شده در سواحل را جمع آوری، خشک و سپس آنها را به دام ها (اسب، خوک، گوسفند) میدهند.

 

معمولا در کشور اسکاتلند، مردم گله های گوسفند و گاو در سواحل رها میکنند تا بتوانند به راحتی از جلبک هایی که در سواحل جمع شده اند تغذیه کنند، همچنین یه نوع گوسفند سیاه بومی نیز در اسکاتلند وجود دارد که کامل از جلبک تغذیه میکند.

 

مزایای مصرف جلبک برای دام

جلبک حاوی پروتئین فراوانی است.

دارای انواع ویتامین و مواد معدنی میباشد.

همچنین دارای توکوفرول ها و ویتامین E است، که باعث افزایش سرعت تولیدمثل و باروری میشود.

استفاده از جلبک در کشاورزی

اولین بار در قرن نوزده توسط ساحل نشینان از جلبک های قهوه ای برای کشاورزی مورد استفاده قرار گرفت، جلبک ها به دلیل داشتن فیبر زیاد باعث نرم شدن خاک، حفظ رطوبت و دارا بودن مواد معدنی اهمیت بسیار زیادی دارد. امروزه با توجه به پیشرفته شدن صنعت کشاورزی و آبزی پروری ارگانیک، بازار خرید و فروش جلبک ها در سراسر دنیا رو به افزایش است.

 

 

 

استفاده از جلبک برای کود دهی

طبق گفته محققین کود جلبک باعث افزایش جذب مواد غذایی خاک، افزایش محصول، افزایش جوانه زنی بذر، افزایش مقاومت در برابر آفات و افزایش مقاومت در برابر یخ زدگی میشود. همچنین از جلبک های قهوه ای(فوکوس) در مزرعه های ایرلند به عنوان کود استفاده میشود، البته جلبک های سبز آبی به دلیل فسفر، پتاسیم و برخی موارد دیگر از اهمیت بالاتری برخوردار است و از آن به عنوان کود بیولوژیکی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 

نحوه کشت جلبک در دریا به چه صورت است؟

روش کشت خطی ثابت

طبق شکل زیر که از روش خطی ثابت استفاده شده است باید میخ های چوبی یا چوب های بامبو به فاصله بین ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر از یکدیگر به صورت خط های منظم و ثابت در بستر دریا فرو روند، قطر این میخ ها باید ۵ تا ۱۰ سانتی متر قطر و ۱ تا ۱٫۵ متر طول داشته باشد، حداقل باید  حدود ۵۰ سانتی متر از طول میخ ها به درون شن فرو رود تا کاملا محکم شود.

 

روش کرجی یا شناور

در این روش جلبک ها به وسایلی مجهز میشوند که به راحتی بر روی آب دریا شناور بمانند، که با استفاده از این روش میتوان جلبک را تا ۵۰ سانتی متر زیر سطح آب به صورت معلق نگه داشت. ابزارهای شناورساز میتوانند چارچوب هایی ساخته شده از چوب بامبو یا چوب با دوام باشند، در این روش به ۴ چوب ۲٫۵ متری از جنس بامبو را به شکل مربع به هم متصل کرده و طناب ۳ میلی متری را در داخل این چهارچوب وصل میکنیم.

نگهداری از جلبک اسپیرولینا

هرگاه که نیاز است تا جلبک ها از مکانی به مکان دیگر انتقال پیدا کنند باید به موضوع توجه کرد که جلبک گیاهی زنده است و باید به خوبی از آن مواظبت کرد، به این منظور که هنگام جابجایی جلبک ها اول از همه باید انجام گیرد این است که با پارچه برزنتی و یا برگ نارگیل روی آنها را بپوشانیم.

 

اما اگر قرار است که مسافتی طولانی را طی کنند حتما باید جلبک ها را در کیسه های کنفی قرار دهیم، به این دلیل که حفظ رطوبت در تمام مدت یکی از پر اهمیت ترین کار هاست و سپس روی کیسه ها آب ریخته و هروقت لازم بود کیسه ها را در آب فرو ببریم.

نگهداری اسپیرولینا برای زمان طولانی

اسپیرولینا تازه مانند گوشت و تخم مرغ اگر در معرض هوا قرار بگیرد سریعا فاسد میشود به همین دلیل بایستی بعد از ۲ الی ۳ ساعت آن را مصرف کرد ولی در صورتی که میخواهید آن را نگهداری کنید بایستی در فضای فریز قرار دهید تا یخ بزند وگرنه خیلی سریع فاسد میشود.

 

دشمنان طبیعی، جلبک ها کدام اند؟

با رسیدن به ماه های گرم سال بیماری ها و هجوم ماهی های علف خوار بیشتر میشود. ماهیان بادکنکی و خرگوش ماهی، خارپوست ها و لاک پشت های دریایی از مهمترین دشمنان جلبک هستند که از بین چهار مورد خرگوش ماهی از همه مخرب تر است.

نتیجه گیری:

ما در ایران هم پتانسیل و هم گونه مناسب برای پرورش داریم، و باید در نظر گرفت که سالانه ۷۰۰ میلیون دلار هزینه واردات جلبک به ایران میشود، پس اگر کشور ما این پتانسیل را دارد پس چرا خودمان دست به کار نشویم و نیاز کشور را برطرف کنیم، که این امر هم میتواند سودآوری بالایی به همراه داشته باشد و هم  موجب اشتغالزایی ساحل نشینان شود.

درباره نویسنده

نویسنده و طراح نیلو پلنت و عاشق گل و گیاه هستم . سوالی داشتید در کامنت ها یا پیج های اینستاگرام و تلگرام سایت بپرسید .