نگهداری و تکثیر گیاه پاپیتال یا پیچک معمولی در خانه

نگهداری و تکثیر گیاه پاپیتال یا پیچک معمولی در خانه

گیاه پاپیتال یا پیچک معمولی یکی از گیاهان رونده‌ای است که علاوه بر تزیین دیوارها و باغ‌ها از آن به عنوان گیاه آپارتمانی هم نگهداری می‌کنند. اگر پیچک‌ها را دوست دارید و دنبال یک گیاه کم‌دردسر می‌گردید، پیچک معمولی یا پاپیتال انتخاب خوبی است. در ادامه با ما همراه باشید و در مورد این گیاه و روش‌های نگهداری از آن بیشتر بخوانید.

پاپیتال چیست؟

پیچک انگلیسی، پیچک معمولی، عشقه‌ی معمولی یا پاپیتال، نام گیاهی همیشه‌سبز و چند ساله است. این گیاه در دسته‌ی گیاهان رونده قرار دارد و ساقه‌های آن به‌شکل افقی رشد می‌کند و بلندی آن به ۲۰ سانتی‌متر می‌رسد. این گیاه به خاطر ریشه‌های هوایی کوچکی که دارد، رونده است  و روی سطوح مختلف تا ۲/۵ متر بالا می‌رود.

این گیاه گل‌های سبزرنگ زیبایی می‌دهد ولی بیشتر از همه آن را به‌خاطر همیشه‌سبز بودن و برگ‌هایش می‌کارند. به همین دلیل آن را می‌توان در دسته‌ی گیاهان آپارتمانی پربرگ قرار دارد.

بهترین زمان برای کاشتن این گیاه، فصل بهار است. پاپیتال یا پیچک معمولی رشد سریع و زیادی دارد و در برخی از مناطق دنیا به‌عنوان یک گونه‌ی مهاجم در نظر گرفته می‌شود و کاشتن آن به‌خصوص در باغچه‌ها و باغ‌ها ممنوع است.

اگر فرزند کوچک یا حیوان خانگی دارید باید حسابی مراقب باشید چون این گیاه می‌تواند برای انسان و حیوان، مسموم‌کننده باشد.

جدول اطلاعات کلی در مورد گیاه پاپیتال

نام رایج پیچک انگلیسی، پیچک معمولی، پیچک اروپایی، پاپیتال
نام علمی Hedera helix
نوع گیاه همیشه‌سبز، چندساله، رونده
اندازه گیاه  ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر طول ساقه‌ها و ۴/۵ متر عرض
نیاز به نور خورشید نیمی‌ سایه تا کاملا سایه
نوع خاک مرطوب و حاصل‌خیز
زمان گل‌دهی  پاییز
رنگ گل سفید مایل به سبز، زرد مایل به سبز
منطقه بومی  اروپا، اسکاندیناوی، روسیه

مراقبت از گیاه پاپیتال

برای یونانیان و رومیان باستان، برگ‌های این گیاه که ظاهری براق به رنگ سبز تیره دارند به عنوان یک گیاه مقدس در نظر گرفته می‌شدند. این گیاه در بسیاری از فرهنگ‌های باستانی دارای اهمیت و شهرت بوده است.

پیچک معمولی گیاهی است که رشد بسیار سریعی دارد و خیلی زود در محیطی بزرگ پخش می‌شود. به‌همین دلیل در بسیاری از باغ‌ها و باغچه‌ها از آن به عنوان گیاه تزیینی استفاده می‌کنند تا سطحی را بپوشانند. احتمالا این پیچک را روی دیوارهای ساختمان‌های قدیمی دیده باشید. ویژگی تهاجمی بودن این گیاه و رشد سریع آن باعث شده که روش خوبی برای پیشگیری از فرسایش تپه‌ها باشد.

این گیاه چه در فضای داخلی خانه و چه در فضای بیرونی منزل، می‌تواند در گلدان هم نگهداری شود. این گیاه را در گلدان یا سبدهای بزرگ می‌کارند و شاخه‌های رونده‌ی آن از گلدان آویزان می‌شود. اگر به دنبال یک گیاه آویز برای تزیین خانه‌ی خود هستید، پاپیتال می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

پیچک معمولی گیاهی نسبتا کم‌دردسر است اما باید آن را از بادهای سرد زمستانی و همین‌طور آفتاب سوزان تابستان حفظ کنید. پس اگر قصد دارید آن را در فضای باز بکارید، باید حواستان به این مورد باشد.

هشدار

گیاه پاپیتال در برخی از مناطق و کشورهای دنیا به‌عنوان گیاه مهاجم در نظر گرفته می‌شود چون رشد سریعی دارد و افزایش بیش‌ازحد آن می‌تواند باعث آسیب زدن به زیستگاه بومی شود. به همین دلیل اگر قصد کاشت این گیاه را دارید باید با مسئولان مربوطه در محل زندگی خود مشورت کنید و شرایط را بررسی کنید.

این گیاه ممکن است برای ریشه‌ی سایر گیاهان باغ یا باغچه و همین‌طور سازه‌های آجری مشکل‌ساز شود.

این گیاه تقریبا سازگار است و حتی اگر تازه‌کار باشید، از پس نگهداری آن برمی‌آیید.

نور

گیاه پاپیتال در فضایی که کمی سایه یا کاملا سایه باشد، رشد خوبی دارد. توانایی این گیاه برای رشد کردن و زنده ماندن در سایه باعث شده که انتخاب خوبی برای پوشاندن زمین و سطوح در زیر سایه درختان باشد. زیر سایه درخت‌ها معمولا گیاهان زیادی دوام نمی‌آورند ولی پاپیتال یکی از آن گیاهان همیشه‌سبز و چند ساله است که تا سال‌ها می‌توانید از سرسبزی آن زیر درختان باغچه لذت ببرید.

از آنجا‌که پیچک بسیار مقاوم است و رشد متراکمی دارد، اگر هدف شما از بین بردن علف‌های هرز باشد، یک پوشش موثر برای زمین است.

پیچکی که در داخل خانه نگهداری می‌شود در تابستان به نور زیاد و غیرمستقیم نیاز دارد اما در زمستان می‌تواند از نور مستقیم بهره‌مند شود.

خاک

این گیاه همیشه‌سبز را باید در خاکی که زهکشی خوبی دارد بکارید. البته پاپیتال گیاهی بسیار مقاوم است و در خاک‌های ضعیف و خاک‌هایی با بازه‌ی pH گسترده هم می‌تواند رشد کند ولی در خاک‌های معمولی مخصوص گلدان، بهترین عملکرد را دارد. یک لایه ضخیم از کود گیاهی روی خاک آن می‌تواند رطوبت لازم برای خاک گیاه را در محیط‌های خشک حفظ کند.

برای کاشت این گیاه در گلدان از خاک‌های مخلوط گلدان استفاده کنید و مطمئن شوید که آب به‌خوبی از خاک گلدان خارج می‌شود.

آب

قبل از اینکه گیاه پاپیتال را آب بدهید، ابتدا خاک آن را از نظر رطوبت بررسی کنید. این گیاه بیشتر ترجیح می‌دهد که خاکی خشک‌تر داشته باشد تا پر از آب. پس قبل از هر بار آب دادن به گیاه صبر کنید تا مقداری از رطوبت آن خشک شود. سطح خاک را بررسی کنید و اگر خشک بود، دوباره به گیاه آب بدهید.

چه در فضای داخلی خانه چه در فضای باز، این گیاه خاک کمی مرطوب را دوست دارد نه خاکی که پر از آب باشد. مطمئن شوید که گلدان گیاه، زهکشی خوبی دارد و آب در آن نمی‌ماند. ریشه پاپیتال نباید در آب بماند یا بیش‌از‌حد آب داده شود.

دمای هوا و رطوبت

گیاه پاپیتال می‌تواند در دمای بین ۵ تا ۲۵ درجه سانتیگراد رشد کند. اگر این گیاه در فضایی با دمای یکسان و ثابت نگهداری شود و رطوبت آن از متوسط تا زیاد باشد، برگ‌هایی به رنگ سبز تیره خواهد داشت. این گیاه دمای بالای تابستان و بادهای سرد زمستان را دوست ندارد.

سعی کنید تا جایی که می‌توانید، این گیاه را در طول شب در دمای پایین‌تر مثلا زیر ۱۵ درجه نگهداری کنید. در برخی از مناطق جغرافیایی و در مورد بعضی از انواع پاپیتال، می‌توانید گلدان این گیاه را در فصل زمستان به فضای بیرون منزل منتقل کنید. در فصل بهار  شاخه‌های جدید از ساقه‌های آن رشد می‌کنند.

کود

در فصل‌های بهار و تابستان، هر دو هفته یک بار به این گیاه کود بدهید. می‌توانید از کودهای رایج گلدان که در گل‌فروشی‌ها عرضه می‌شود و کود ۲۰-۲۰-۲۰ نام دارد، استفاده کنید. اگر گیاه در شرایط پراسترس قرار دارد مثلا در هوای خیلی سرد، خیلی گرم یا در خاک خیلی خشک قرار گرفته است و رشد برگ‌های آن متوقف شده، از کود دادن به گیاه خودداری کنید.

هرس کردن پاپیتال

برای اینکه رشد گیاه را کنترل کنید که بیش از حد فضا را اشغال نکند، در فصل بهار باید کار هرس کردن گیاه را انجام دهید. برای این کار از قیچی باغبانی تمزی و ضدعفونی‌شده استفاده کنید و شاخ‌و برگ‌های اضافی آن را جدا کنید. با جدا کردن نوک‌های شاخه‌ها، گیاه پرپشت‌تر می‌شود. هر بهار می‌توانید مقداری از گیاه را هرس کنید و هر چند سال یک بار این گیاه به یک هرس حسابی نیاز دارد.

اگر گیاه پاپیتال را در فضای باز کاشته‌اید و از یکی از درخت‌های شما در حال بالا رفتن است، موقع هرس کردن گیاه باید مراقب باشید. شاخه‌های اضافه را از پای درخت و از روی زمین قطع کنید. لازم نیست شاخه‌هایی را که به تنه‌ی درخت چسبیده‌اند، بعد از بریدن آن‌ها از سطح خاک، از درخت جدا کنید. چون ممکن است این کار سخت باشد و شاخ و برگ پاپیتال دور تنه پیچیده باشد. بعد از مدتی که از بریدن شاخه‌ها بگذرد، شاخه‌های متصل به تنه‌ی درخت خشک می‌شوند و جدا کردن آن‌ها راحت می‌شود.

این روش برای جدا کردن شاخه‌های اضافه، بهترین روش برای این کار است ولی نیاز به صبر و حوصله دارد. هر بهار ممکن است دوباره شاخه‌های جدیدی به سمت تنه‌ی درخت رشد کنند. هر بار باید این هرس کردن را تکرار کنید تا گیاه را از تنه‌ی درخت دور نگه دارید.

تکثیر پاپیتال

تکثیر پاپیتال بسیار راحت است. هم با روش قلمه زدن و هم با روش تقسیم ریشه می‌توانید این گیاه را تکثیر کنید. این کار را می‌توانید موقع هرس کردن گیاه که شاخ و برگ را از آن جدا می‌کنید، انجام دهید و یک هدیه‌ی زیبا برای عزیزان خود تهیه کنید. برای تکثیر این گیاه، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • از شاخه‌های سالم گیاه استفاده کنید که تقریبا ۱۰ تا ۱۲ سانتی‌متر طول داشته باشند. انتهای ساقه‌های جدا شده را داخل آب بگذارید تا کم‌کم ریشه بزند.
  • بعد از اینکه ریشه‌های گیاه پدیدار شد، آن را داخل گلدان یا باغچه بکارید.
  • این گیاه به طور طبیعی وقتی ساقه‌های آن با خاک تماس پیدا می‌کند، ریشه می‌زند به همین دلیل خیلی زود در سطح وسیعی پخش می‌شود. برای تکثیر کردن گیاه می‌توانید از همین ساقه‌های ریشه‌دار هم استفاده کنید و لازم نیست منتظر بمانید تا ساقه‌ی گیاه ریشه بزند.

تعویض گلدان پیچک معمولی یا پاپیتال

برخی از باغبان‌ها و علاقه‌مندان به گیاهان آپارتمانی، پاپیتال را در سبدها و گلدان‌های آویز می‌کارند. این گیاه با ساقه‌های بلندش از اطراف گلدان به سمت پایین رشد می‌کند. با توجه به ماهیت خود گیاه که رشدی بسیار سریع و تهاجمی دارد، شاید این روش کاشت گیاه، برای کنترل کردن آن مناسب باشد. اگر مراقب گیاه نباشید، خیلی زود ممکن است رشد آن از کنترل شما خارج شود.

برای گیاهان کوچک پاپیتال می‌توانید یک بار در سال، تعویض گلدان را انجام دهید. گیاهان بزرگ‌تر را هر دو سال یک بار جابه‌جا کنید. هر بار که گلدان گیاه را عوض می‌کنید، از خاک تازه‌ی گلدان استفاده کنید و مطمئن شوید که خاک مورد استفاده، حتما مواد مغذی و معدنی مورد نیاز گیاه را دارد.

اگر گیاه قدیمی شما دیگر رشد نمی‌کند، گاهی اوقات فقط تعویض خاک گلدان باعث می‌شود که جان دوباره‌ای بگیرد و دوباره سرزنده و شاداب شود. اگر امکان تعویض خاک و گلدان ندارید، با اضافه کردن کود مناسب می‌توانید رشد گیاه را تحریک کنید.

آفت‌ها و بیماری‌های رایج پاپیتال

گیاه پاپیتال ممکن است دچار برخی آفت‌های رایج گیاهان آپارتمانی شود. کنه‌ی تارعنکبوتی و شته از آفت‌های رایج پاپیتال هستند که هر دوی آن‌ها را می‌توانید با شستن برگ‌ها از بین ببرید. صابون‌های مخصوص ضدآفت و روغن‌هایی برای دفع این آفت‌ها هم در گل‌فروشی‌ها برای فروش عرضه می‌شود. یکی از روش‌ها و ترکیبات خانگی برای ازبین‌بردن شته، این است که برگ‌های گیاه را با ترکیبی از مایع ظرفشویی و آب، اسپری کنید.

از بیماری‌هایی که ممکن است پاپیتال را درگیر کند می‌توان به Xanthomonas یا ایجاد نقاط قهوه‌ای رنگ روی برگ و Rhizoctonia یا گندیدن ریشه اشاره کرد. در این بیماری‌ها روی برگ‌های گیاه، خال‌های قهوه‌ای رنگ تیره یا مشکی ایجاد می‌شود یا اینکه ریشه‌ی گیاه دچار گندیدگی می‌شود که قابل بازیابی نیست. متاسفانه تنها روش برای درمان این بیماری‌ها، جدا کردن آن قسمت‌هایی از گیاه است که آسیب دیده‌اند.

بعد از جدا کردن قسمت‌های آسیب‌دیده، باید مراقب بخش‌های باقی‌مانده‌ی گیاه باشید. برای این منظور، ترکیبی از آب و سرکه با نسبت ۱۰ به ۱ تهیه کنید و این مایع را روی شاخ و برگ گیاه اسپری کنید.

بیماری Rhizoctonia معمولا زمانی ایجاد می‌شود که گیاه در محیطی با گرمای زیاد و رطوبت بالا باقی می‌ماند. این مشکل می تواند به‌طور کلی یک گیاه را از بین ببرد. برای این بیماری هم جدا کردن قسمت‌های آسیب‌دیده بهترین درمان است. برای حفظ کردن قسمت‌های سالم گیاه باید از ترکیبات ضدقارچ مخصوص ریشه‌ی گیاهان که در گل‌فروشی‌ها عرضه می‌شود استفاده کنید.

پرسش و پاسخ در مورد نگهداری از گیاه پاپیتال

آیا نگهداری از پاپیتال راحت است؟

پاپیتال در فضای باز معمولا به مراقبت‌های بسیار کمی نیاز دارد تا به‌خوبی رشد کند. اما در فضای بسته این گیاه به مراقبت بیشتری نیاز دارد.

رشد پاپیتال چقدر سریع است؟

این گیاه گونه‌ی مهاجم در نظر گرفته می‌شود و به‌سرعت رشد می‌کند. در فضای باز ظرف چند ماه می‌تواند بخش زیادی از فضا را بگیرد. در فضای داخلی خانه، این گیاه معمولا رشد کمتری دارد و رشد کردن گیاه و رسیدن به اندازه‌ی مطلوب، تقریبا یک سال طول می‌کشد.

آیا پاپیتال را می‌توان در خانه نگهداری کرد؟

این گیاه را می‌توانید در فاضی داخلی خانه هم بکارید اما بهتر است که شب‌ها آب‌وهوای خنک‌تری را برای آن فراهم کنید. برای حفظ رطوبت گیاه باید مرتب آن را غبارپاشی کنید. این گیاه در خانه کمی مراقبت بیشتر نیاز دارد و ممکن است به‌اندازه‌ی زمانی که در فضای باز است، رشد خوبی نداشته باشد و کمی سختگیرانه‌تر رفتار کند.

درباره نویسنده

نویسنده و طراح نیلو پلنت و عاشق گل و گیاه هستم . سوالی داشتید در کامنت ها یا پیج های اینستاگرام و تلگرام سایت بپرسید .