نگهداری و تکثیر گیاه نخل مرداب در خانه

نگهداری و تکثیر گیاه نخل مرداب در خانه

یکی از گیاهان آپارتمانی زیبا که می‌توانید بدون کمترین دردسر در خانه نگهداری کنید، گیاه نخل مرداب است. نخل مرداب به مراقبت‌های کمی نیاز دارد و یکی از گزینه‌های عالی برای اضافه کردن به فضای خانه، حیاط و حتی حوض است. اگر دنبال یک گیاه مقاوم و کم‌دردسر می‌گردید، در ادامه در مورد نخل مرداب بیشتر بخوانید. اگر شرایط خانه‌ی شما برای نگهداری آن مناسب بود، با اضافه کردن نخل مرداب به مجموعه گیاهانی که دارید، از زیبایی این گیاه چتری لذت ببرید.

نخل مرداب چیست؟

نخل مرداب با نام علمی Cyperus alternifolius، یکی از گیاهانی است که به مراقبت کمی نیاز دارد. یعنی اگر سرتان شلوغ است و دنبال یک گیاه کم‌دردسر می‌گردید می‌تواند انتخاب خوبی باشد. این گیاه خیلی سریع تکثیر می‌شود؛ در نتیجه همیشه می‌توانید شاخه‌های تازه و زیبای آن را در خانه داشته باشید و حتی به دیگران هم هدیه کنید.

نکته‌ی جالب دیگری که باید در مورد این گیاه بدانید این است که می‌توانید آن را داخل حوض و آبگیر نگهداری کنید. پس اگر در حیاط یا باغ خود حوض یا آبگیر دارید، می‌توانید با اضافه کردن این گیاه، آن را زیباتر کنید. تمام چیزی که نخل مرداب نیاز دارد، مقدار کافی از نور و مقدار زیادی آب است.

با توجه به اینکه این گیاه به آب زیاد نیاز دارد، نمی‌توانید آن را برای مدت‌های طولانی بدون آبیاری رها کنید. پس اگر زیاد سفر می‌روید و کسی را ندارید تا به گلدان‌های شما رسیدگی کند، بهتر است که گیاه نخل مرداب را برای خانه‌ی خود انتخاب نکنید. البته همیشه می‌توانید آن را در یک ظرف بزرگ آب بگذارید؛ ظرفی که تا زمان برگشتن شما از سفر، آب داشته باشد و نگران خشک شدن آن نباشید.

نخل مرداب یکی از انواع گیاهان آپارتمانی است که به آن گیاه چتری، نخل چتری و پاپیروس چتری هم می‌گویند. این گیاه در محیط نیمه‌آبی به‌خوبی رشد می‌کند و به یک خانواده‌ی بزرگ از گیاهان به نام Cyperus تعلق دارد. مبدا اصلی این گیاه غرب آفریقا، ماداگاسکار و شبه‌جزیره‌ی عربستان است؛ اما امروزه در تمام دنیا پیدا می‌شود.

نخل مرداب اگر در فضای داخلی خانه و در نزدیکی یک پنجره‌ی آفتاب‌گیر نگهداری شود، می‌تواند زمستان را تحمل کند و زنده بماند. پس از پایان زمستان وقتی هوا گرم شد می‌توانید آن را دوباره به فضای باز برگردانید و حتی داخل حوض و آبگیر بگذارید.

ارتفاع این گیاه، یک پس‌زمینه‌ی آرام و جذاب برای گیاهان دریایی کوچک‌تر مثل نیلوفرهای آبی فراهم می‌کند.

دمای مناسب برای نگهداری این گیاه بین ۱۰ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد است. این گیاه در تابستان بیشترین رشد را دارد.

ویژگی‌های گیاه نخل مرداب

گیاه نخل مرداب، گیاهی چند ساله است. ارتفاع این گیاه تا ۲ متر هم می‌رسد. این ارتفاع شامل ریشه‌های فیبری و یک ساقه‌ی خزنده است. ساقه‌ی این گیاه سفت، بدون کرک و کمی مثلثی‌ شکل است. در انتهای گیاه چهار تا پنج برگ بسیار کوتاه مانند غلاف وجود دارد.

حدود ۳۰ برگ باریک که هر کدام حدود ۳۰ سانتی‌متر طول دارند، به صورت چتر مانند در بالای شاخه قرار گرفته‌اند. این برگ‌ها بدون کرک و دارای رگه‌های موازی هستند، نوک باریک و لبه‌ای ناهموار دارند.

تحمل این گیاه در برابر نور خورشید زیاد است و در مجموع به نور زیاد نیاز دارد. رنگ برگ‌های این گیاه سبز و در بعضی انواع و قسمت‌ها به قهوه‌ای مایل به قرمز نزدیک می‌شود. این گیاه در ماه‌های گرم سال، پیوسته رشد می‌کند.

مراقبت از نخل مرداب

برای مراقبت از هر گیاه باید به چند فاکتور اصلی توجه کنید؛ مقدار نیاز به نور، مقدار نیاز به آب و کوددهی. با رعایت این سه فاکتور اصلی، معمولا گیاهان آپارتمانی شما با مشکلی مواجه نمی‌شوند. در ادامه در مورد نیازهای گیاه نخل مرداب بیشتر بخوانید تا بهتر بتوانید از آن مراقبت کنید.

نور

گیاه نخل مرداب شرایط نوری مختلفی را می‌تواند تحمل کند از نور شدید و زیاد گرفته تا نور متوسط، سایه‌ی ملایم و… در مجموع، گیاهی انعطاف‌پذیر است و با شرایط مختلف وفق پیدا می‌کند ولی در نور زیاد، عملکرد و رشد بهتری دارد. این گیاه را باید از تابش مستقیم نور آفتاب و باد شدید، دور نگه دارید چون تماس با هر کدام از این‌ها می‌تواند به برگ‌های گیاه آسیب بزند.

آب

اگر می‌خواهید گیاه نخل مرداب شما همیشه شکل زیبای خودش را حفظ کند و پرپشت باشد، باید در مقدار زیادی آب آن را نگهداری کنید. در واقع جایی که گیاه را در آن می‌کارید باید همیشه پر از آب باشد. بهتر است آن را در جایی بکارید که فضای مناسب برای نگه داشتن آب داشته باشد تا در فواصل زمانی کمتری مجبور باشید گلدان یا فضای نگهداری آن را پر از آب کنید.

برخلاف بسیاری از گیاهان آپارتمانی که می‌توانند تا حدی کم‌آبی را تحمل کنند، گیاه نخل مرداب به آب زیاد نیاز دارد و اگر به اندازه‌ی کافی به آن آب ندهید، خیلی زود نتیجه‌ی آن را در ظاهر گیاه مشاهده می‌کنید. ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی برگ یا زرد و قهوه‌ای شدن ساقه‌ها یکی از اولین نشانه‌هایی است که می‌گوید شما به گیاه نخل مرداب، کمتر از نیازش آب می‌دهید.

البته در فصل‌های خیلی سرد سال مثلا در زمستان و اواخر پاییز، باید مقدار آب دادن به گیاه را کاهش دهید چون رشد گیاه هم کاهش پیدا می‌کند. آب دادن زیاد در این فصل‌ها می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه شود. به همین دلیل، هیچ‌وقت نباید گلدان را تماما داخل آب فرو ببرید.

رطوبت

اگر نیاز گیاه نخل مرداب به آب را تامین کنید، دیگر نیازی به رطوبت بیشتر ندارد. چون وجود همیشگی آب در ریشه‌ی گیاه یک اکوسیستم مینیاتوری ایجاد می‌کند که به صورت طبیعی، رطوبت اطراف را هم افزایش می‌دهد. پس اگر به گیاه به اندازه‌ی کافی آب می‌دهید، یا آن را در اطراف گیاهان دیگر نگهداری می‌کنید، به رطوبت بیشتر نیاز ندارد.

کود

این گیاه با اینکه رشد زیاد و سریعی دارد، زیاد به کود نیاز ندارد. وقتی گیاه در مرحله‌ی رشد فعال خود قرار دارد، می‌توانید ماهی یک بار با کودهای رایج گیاهان آپارتمانی آن را تغذیه کنید.

دمای هوا

این گیاه در فضای بیرونی از خانه، بسیار مقاوم است و رفتاری مشابه فضای داخلی خانه دارد. نخل مرداب می‌تواند در دمای بین ۱۰ تا ۲۲ درجه زنده بماند و رشد کند.

دماهای پایین‌تر مثلا ۴ درجه‌ی سانتیگراد برای دوره‌های زمانی کوتاه، اشکالی ندارد. در دمای بالا هم باید مراقب باشید چون گرمی هوا خیلی زود باعث خشک شدن خاک گیاه می‌شود و احتمالا لازم است که آبیاری گیاه را با دفعات بیشتری تکرار کنید.

تعویض گلدان

این گیاه رشد سریعی دارد در نتیجه معمولا خیلی زود نیاز به تغییر گلدان دارد. وقتی گل‌ها بسیار بزرگتر از گلدان شدند نسبت به تعویض گلدان اقدام کنید.

روش‌های تکثیر گیاه نخل مرداب

برای تکثیر این گیاه چندین روش وجود دارد؛ یکی استفاده از بذر، تقسیم گیاه و قلمه زدن.

برای تکثیر نخل مرداب با بذر، باید دانه‌های آن را در خاک مرطوب بکارید و مرتب به آن آب بدهید تا خیلی زود رشد کنند.

روش دیگر تقسیم کردن گیاه است. این گیاه وقتی زیاد می‌شود، به مجموعه‌ای از چند گیاه تبدیل می‌شود که این مجموعه‌ها را می‌توانید جدا کنید و در دو قسمت مجزا بکارید.

یکی از بهترین و قابل‌اطمینان‌ترین روش‌‌های تکثیر گیاه نخل مرداب، تکثیر از طریق قلمه زدن است که این روش هم جداگانه چند نوع مختلف دارد.

راحت‌ترین راه برای قلمه زدن نخل مرداب این است که ساقه‌ی گیاه را به‌اندازه‌ی ۱۰ سانتی‌متر برش بزنید. مرحله‌ی بعدی این است که برگچه‌ها را به دو نیم کرده و آن‌ها را به صورت وارونه در شیشه‌های کوچک آب قرار دهید. برگچه‌های زیر آب پس از چند هفته به یک ساقه گیاه جدید تبدیل می‌شوند. از آنجایی که ساقه گیاه جدید از آب بیرون می‌آید، ریشه و برگچه‌های جدید جوانه می‌زند.

هنگامی که ساقه جدید مجموعه‌ی خوب و قابل‌اطمینانی از ریشه ایجاد کرد، سعی کنید قلمه را از آب خارج کنید، شاخه جدید را از شاخه قبلی جدا کنید و آن را در گلدانی پر از کمپوست گلدان قرار دهید.

باید به طور مکرر گیاه تازه کاشته‌شده را آبیاری کنید تا در عرض چند ماه به اندازه‌ی بزرگ برسد. این گیاه همچنین با کاشت خود یک محیط مناسب برای رشد، خودش تکثیر می‌شود.

بیشتر افراد از همین روش قلمه زدن برای تکثیر نخل مرداب استفاده می‌کنند. برای تکثیر با این روش، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • از قیچی تیز مخصوص هرس گیاهان استفاده کنید و یک ساقه‌ی ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متری از آن را جدا کنید.
  • حدود نیمی از برگ‌ها را از ساقه جدا کنید.
  • قلمه را وارونه در فنجان‌های کوچک آب قرار دهید.
  • قلمه‌ی غوطه‌ور در عرض چند هفته ساقه‌ی جدیدی تشکیل می‌دهد.
  • ساقه‌ی جدید ریشه و برگچه‌های جدید ایجاد می‌کند.
  • وقتی ساقه‌ی جدید ریشه زد، آن را از ساقه‌ی اصلی جدا کنید.
  • ساقه‌ی تازه ریشه زده را داخل گلدان جدید با خاک قرار دهید.
  • گیاه جدید را به‌طور منظم آبیاری کنید تا با محیط جدید وفق پیدا کند.

کاربردهای نخل مرداب

نخل مرداب یکی از گیاهانی است که بیشتر از اینکه به عنوان گیاه آپارتمانی شناخته شود، آن را در طراحی منظره به کار می‌برند. معمولا آن را در باغ‌ها و باغچه‌هایی که آب‌نما و حوض دارد می‌کارند. این گیاه خاک مرطوب را ترجیح می‌دهد و در باغ‌های آبی که کمی سایه‌دار باشند به‌خوبی رشد می‌کند. در واقع این گیاه عملکرد خوبی به‌عنوان گیاه آبی دارد.

مشکلات گیاه نخل مرداب

این گیاه مثل سایر گیاهان آپارتمانی و باغی، ممکن است با مشکلاتی مواجه شود که شاید علت آن را ندانید. اگر علت هر کدام از نشانه‌های ایجاد شده روی گیاهان را بدانید، می‌توانید با رفع مشکل، گیاهانی سرزنده و همیشه سالم داشته باشید. در ادامه با مشکلات رایج گیاه نخل مرداب و علائمی که در گیاه ایجاد می‌کنند، بیشتر آشنا می‌شوید.

قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها، زرد شدن ساقه‌ها و برگ‌ها

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که برای نخل مرداب پیش می‌آید قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها، زرد شدن ساقه‌ها و برگ ها است. در حالی که گیاه نخل مرداب می‌تواند شرایط مختلف را تا حدودی به‌راحتی تحمل کند، در برابر کمبود آب بسیار حساس است. حتی خشک شدن مقدار کمی از خاک، می‌تواند خیلی زود این گیاه را تحریک کند. اگر بدون آب ماندن گیاه برای مدت طولانی ادامه پیدا کند، خیلی زود گیاه شما خراب می‌شود.

پس همیشه مطمئن شوید که گلدان شما پر از آب است و خاک مرطوبی دارد. در نهایت وقتی متوجه قهوه‌ای شدن ساقه شدید، آن را جدا کنید. با این مراقبت‌ها، گیاه شما دوباره سبز و زیبا می‌شود.

توقف رشد گیاه

گیاه نخل مرداب در ماه‌های گرم سال به‌طور مداوم رشد می‌کند. اگر گیاه شما به‌صورت ناگهانی دچار توقف در رشد شده است باید آگاه باشید که احتمالا گیاه شما مشکلی دارد. مهم‌ترین دلایل آن شامل نرسیدن نور کافی یا محیط سرد است. علاوه بر این بهتر است گیاه را به یک گلدان جدید و بزرگ‌تر منتقل کنید و خاک جدید و کمپوست تازه داخل گلدان آن بریزید.

آفت‌های گیاهی

بسیاری از حشره‌ها و آفت‌های گیاهی از مکان‌های بسیار مرطوب اجتناب می‌کنند. بنابراین، هنگامی که مشکلی برای نخل مرداب پیش می‌آید، باید توجه داشته باشید که ممکن است با پوسیدگی یا بیماری گیاه سر و کار داشته باشید. با این حال، اگر حس می‌کنید گیاه شما دچار آفت شده، به دنبال آفاتی مانند Mealy Bugs یا Black Fly باشید. می‌توانید اسپری‌های مخصوص ضدآفت را از گل‌فروشی‌ها تهیه کنید و مطابق دستور آن، برای از بین بردن آفت‌ها استفاده کنید.

نکات مهم در مورد گیاه نخل مرداب

در مورد نگهداری از گیاه نخل مرداب لازم است این حقایق و نکات مهم را بدانید.

سمی بودن یا نبودن گیاه

یکی از سوالاتی که معمولا برای افراد در مورد گیاهان آپارتمانی پیش می‌آید این است که آیا گیاه سمی است یا نه. این نکته برای کسانی که فرزند کوچک یا حیوان خانگی دارند بسیار مهم است. چون برخی از حیوانات خانگی عادت دارند که برگ‌های گیاهان را می‌جوند و همین مسئله باعث ایجاد مشکلات دیگر و ظاهر نامناسب در گیاهان می‌شود و برای خود حیوانات هم اگر گیاه سمی باشد، مشکلات گوارشی ایجاد می‌کند.

این گیاه در دسته‌ی گیاهان کمی خطرناک قرار دارد. یعنی مصرف خوراکی برگ‌های آن می‌تواند علائم خفیفی مثل اسهال و تهوع ایجاد کند. در نتیجه می‌توان آن را یک گیاه سمی در نظر گرفت. البته استفاده از آن برای انسان، بی‌خطر تشخیص داده شده است.

مقاومت گیاه نخل مرداب

این گیاه آن چنان بادوام نیست اما اگر آب کافی را برای آن تامین کنید برای مدت طولانی مهمان خانه‌های شما خواهد بود. با توجه به اینکه خیلی زود تکثیر می‌شود و رشد زیادی دارد، می‌توانید مطمئن باشید که همیشه نخل مرداب در خانه خواهید داشت.

مزایای نگهداری از گیاه نخل مرداب

مطالعات نشان داده اند که گیاه نخل مرداب دارای اثرات محافظ کبد، ضد باکتری، گیاه‌پالایی و آنتی‌اکسیدانی است. در آفریقا از خاکستر گیاه نخل مرداب برای درمان زخم‌ها و از جوشانده‌ی آن برای درمان تب و مشکلات معده استفاده می‌شود.

تکثیر سریع

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های گیاه نخل مرداب تکثیر سریع آن است. اگر شرایط نگهداری این گیاه مطلوب باشد، خیلی زود تکثیر می‌شود و حتی می‌تواند به‌عنوان گونه‌ی مهاجم در نظر گرفته شود. پس اگر فکر می‌کنید که در محیط کاملا مناسبی در فضای باز ان را می‌کارید، مراقب تکثیر بیش از حد و تخریب سایر گیاهان باشید.

زمان گل‌دهی

یکی از سوالاتی که معمولا در مورد گیاهان آپارتمانی مطرح می‌شود این است که آیا این گیاه گل می‌دهد یا نه؟ و اگر گل می‌دهد آیا گل آن معطر است یا خیر؟ گیاه نخل مرداب گاهی اوقات در تابستان‌ها گل می‌دهد، اما گل‌دهی برای گیاهی که در فضای داخلی نگهداری می‌شود، بسیار نادر است.

این گیاه اگر گل بدهد، گل‌هایی سفید مایل به زرد دارد که گاهی مایل به قهوه‌ای می‌شود. گل‌های این گیاه معطر نیستند.

خاک مناسب

مناسب‌ترین خاک برای نگهداری از گیاه نخل مرداب خاک پیت است. این گیاه بیشتر از اینکه نسبت به خاک سخت‌گیر باشد، در مورد مقدار آب سخت‌گیر است. بهتر است که در فصل بهار آن را به گلدانی که کمی بزرگ‌تر باشد منتقل کنید.

تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی، فوت و فنی دارد که اگر بلد باشید، مقدار آسیب رسیدن به گیاه بعد از تعویض گلدان را به صفر می‌رسانید. در مطلب زیر می‌توانید راهنمای کامل تعویض گلدان گیاه‌های آپارتمانی را بخوانید:

هرس کردن

این گیاه زیاد نیاز به هرس ندارد. گاهی اوقات ریشه‌های آن خیلی زیاد می‌شود و از گلدان بیرون می‌زند. معمولا این ریشه‌ها را هرس می‌کنند. نخل مرداب می‌تواند هرس ریشه را تا حد زیادی تحمل کند به همین دلیل از کوتاه کردن ریشه‌ها نترسید. غیر از هرس ریشه‌ها، اگر می‌بینید که بخشی از ساقه‌ها یا برگ‌های گیاه خراب، خشک یا قهوه‌ای شده، آن‌ها را جدا کنید.

دستورالعمل کاشت گیاه نخل مرداب

گیاهان چند ساله را می‌توان در هر زمان از فاصله‌ی بهار تا پاییز کاشت.

برای کاشت گیاه نخل مرداب، باغ یا باغچه را با کندن خاک موجود (با استفاده از بیل یا هر وسیله‌ی مناسب دیگر) به عمق ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متر آماده کنید. مواد آلی مانند کود دامی، پیت ماس یا کمپوست باغی را تا زمانی که خاک سست و کار کردن با آن آسان باشد، اضافه کنید. مواد ارگانیک زهکشی خاک را بهبود می‌بخشد، مواد مغذی را به خاک اضافه می‌کند و کرم‌های خاکی و دیگر موجودات زنده را که به حفظ سلامت خاک کمک می‌کنند، حفظ می‌کند. برای اینکه خاک را مغذی‌تر کنید می‌توانید کودهای استارتر یا کودهایی که با نام ۵-۱۰-۵ شناخته می‌شوند هم به خاک اضافه کنید. این روش مغذی کردن خاک برای تحریک گیاه به گل دادن مناسب است.

ویژگی‌های گیاه مثلا برای فاصله‌ی پیشنهادی و ارتفاع گیاه در حالت بالغ شدن را بررسی کنید. گیاهان را طوری قرار دهید که گیاهان بلندتر در مرکز یا پس‌زمینه طراحی منظره و گیاهان کوتاه‌تر در پیش‌زمینه یا اطراف گیاهان بلندتر باشند. برای خارج کردن گیاه از ظرف، به آرامی پایه گیاه را بگیرید، آن را از طرفین گلدانی که در آن قرار دارد آزاد کنید و به قسمت بیرونی گلدان ضربه بزنید تا شل شود. ظرف را بچرخانید و به ضربه زدن ادامه دهید و خاک را شل کنید تا گیاه به‌آرامی از گلدان خارج شود.

حفره‌ای که در خاک کنده‌اید را تا دو برابر بزرگ‌تر از ساقه و ریشه و به اندازه‌ی کافی عمیق حفر کنید که گیاه طوری در سطح زمین قرار بگیرد که در گلدان قرار داشت. با گرفتن گیاه از بالای توپ ریشه، از انگشت خود استفاده کنید تا ریشه‌ها را به‌آرامی از هم جدا کنید. این کار به‌ویژه در صورتی مهم است که ریشه‌ها متراکم باشند و ظرف را پر کرده باشند. گیاه را در حفره‌ای که کنده‌اید قرار دهید.

خاک را به‌آرامی در اطراف ریشه‌ها فشار دهید و فضای خالی اطراف ریشه را با خاک پر کنید. خاک اطراف گیاه را با دست، کوبیدن با قسمت صاف یک ماله‌ی کوچک یا حتی با فشار دادن پا روی خاک، محکم کنید. خاکی که سوراخ کاشت را می‌پوشاند باید با خاک اطراف یکنواخت باشد یا تا ۲/۵ سانتی‌متر بالاتر از قسمت بالای ریشه باشد. گیاهانی که جدیدا می‌کارید تا چند هفته باید روزانه آبیاری شوند تا به‌خوبی با محیط هماهنگ شوند و عادت کنند.

کار را با پاشیدن یک لایه‌ی ۵ سانتی‌متری مالچ مثلا پوست خرد شده‌ی درختان یا کمپوست به پایان برسانید تا باغ مرتب به نظر برسد، علف های هرز کاهش یابد و رطوبت خاک حفظ شود.

دستورالعمل آبیاری گیاه نخل مرداب

گیاهانی که تازه می‌کارید باید چند هفته به‌صورت روزانه آبیاری شوند. پس از آن، بسته به آب‌و‌هوا و نوع خاک، ممکن است آبیاری هر دو یا سه روز یک‌بار انجام شود. خاک‌های رسی رطوبت را برای مدت طولانی‌تری نسبت به خاک‌های شنی نگه می‌دارند؛ بنابراین انتظار داشته باشید که در مکان‌های شنی، گیاهان را بیشتر آبیاری کنید.

گیاهان مختلف نیاز آبی متفاوتی دارند. برخی از گیاهان ترجیح می‌دهند در خاک خشک بمانند، برخی دیگر دوست دارند همیشه مرطوب باشند. برای بررسی نیازهای خاص گیاه به اطلاعات مرتبط با هر گیاه مراجعه کنید. نخل مرداب به آب زیاد نیاز دارد.

در بهترین حالت، آب را باید فقط در ناحیه‌ی ریشه بریزید؛ منطقه‌ای تقریبا ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متری از پایه‌ی گیاه، نه کل گیاه. شلنگ‌های مخصوص آبیاری یک سرمایه‌گذاری خوب برای حفظ سلامت گیاهان و کاهش آب از دست رفته از طریق تبخیر است. آبیاری دستی با استفاده از آبپاش مخصوص آبیاری هم راه خوبی برای کنترل آب مورد نیاز گیاه است.

خیساندن کامل زمین تا عمق ۲۰ سانتی‌متری هر چند روز یکبار، بهتر از آبیاری کم در هر روز است. آبیاری عمیق، ریشه‌ها را تشویق می‌کند تا بیشتر در زمین رشد کنند و در نتیجه گیاهی قوی‌تر با تحمل بیشتر به خشکی ایجاد می‌شود.

برای بررسی رطوبت خاک، از انگشت خود را برای سوراخ کردن و بررسی خاک استفاده کنید. اگر ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر اول خاک خشک است، زمان آبیاری فرا رسیده است.

دستورالعمل هرس گیاه

بسته به عادت‌های گل‌دهی هر گیاه، شکوفه‌ها و برگ‌های پژمرده را به صورت جداگانه جدا کنید یا صبر کنید تا دوره‌ی گل‌دهی تمام شود و کل ساقه‌ی گل را تا پایه‌ی گیاه بردارید. حذف ساقه‌های گل‌‌های قدیمی، انرژی گیاه را به جای تولید بذر روی رشد بیشتر گیاه متمرکز می‌کند. شاخ و برگ‌ها را می‌توان آزادانه در طول فصل هرس کرد تا برگ‌های آسیب دیده یا تغییر رنگ داده جدا شوند تا اندازه‌ی گیاه به مقداری که می‌خواهید، حفظ شود. قبلا هم اشاره کردیم که در صورت قهوه‌ای شدن برگ‌های نخل مرداب، آن‌ها را جدا کنید.

پس از شهریور ماه، گیاهان را هرس نکنید. هرس باعث تحریک رشد جدید می‌شود که با رسیدن اولین یخبندان به راحتی آسیب می‌بیند. گیاهان چند ساله برای آماده شدن برای زمستان یا «سرسخت شدن» به زمان نیاز دارند. هنگامی که گیاهان روی زمین می‌میرند، به راحتی با برش دادن آن‌ها تا حدود ۱۰ سانتی‌متری از سطح زمین تمیز می‌شوند.

دستورالعمل کوددهی نخل مرداب

هنگام آماده‌سازی بستر برای کاشت گیاهان جدید، حتما از مقداری کود در خاک جدید استفاده کنید. گیاهان استقرار یافته باید در اوایل بهار و سپس دوباره در میانه‌ی فصل رشد که برای نخل مرداب فصل تابستان است، تغذیه شوند. از کود دادن به گیاه در اواخر فصل رشد خودداری کنید. این کار، رشد جدید را تحریک می‌کند که می‌تواند به‌راحتی با یخبندان‌های اولیه آسیب ببیند.

کودها به اشکال مختلف وجود دارند؛ گرانول شده، آهسته رهش، کود مایع، ارگانیک یا مصنوعی. بررسی کنید که کدام کود برای باغچه، باغ یا گلدان شما مورد نیاز است محصولی را انتخاب کنید که دارای تعادل تغذیه‌ای باشد که برای تشویق به گل‌دهی طراحی شده است. البته دقت کنید که گیاهان آپارتمانی در فضای داخلی خانه، به‌ندرت گل می‌دهند.

جمع‌بندی

گیاه نخل مرداب یکی از گیاهان تقریبا مقاوم و زیبایی است که می‌توانید در فضای داخلی خانه و حتی در فضای باز بکارید. این گیاه می‌تواند یک گیاه آبی باشد یعنی آن را در آب‌نماها، حوض‌ها و آبگیرها بکارید. بیشتر برای طراحی منظره و تزیین باغچه‌ها از آن استفاده می‌کنند. در مجموع اگر بتوانید نور مناسب و آب فراوان مورد نیاز گیاه را تامین کنید، شما را ناامید نمی‌کند و از داشتن گیاهانی سرسبز به شکل چتر در محیط زندگی خود لذت می‌برید.

درباره نویسنده

نویسنده و طراح نیلو پلنت و عاشق گل و گیاه هستم . سوالی داشتید در کامنت ها یا پیج های اینستاگرام و تلگرام سایت بپرسید .