نگهداری و تکثیر گیاه رشته مروارید در خانه

نگهداری و تکثیر گیاه رشته مروارید در خانه

گیاه رشته مروارید از خانواده‌ی ساکولنت‌ها است که ظاهری متفاوت و زیبا دارد. نام این گیاه به دلیل ظاهرش رشته مروارید انتخاب شده است چون توپ‌های سبز با کمک یک ساقه‌ی نازک به هم وصل شده‌اند و از گلدان آویزان می‌شوند. این گیاه نیاز به مراقبت‌های ویژه و سخت ندارد و به راحتی می‌تواند با آویزان کردن ساقه‌ها و برگ‌هایش خانه‌ی شما را زیبا کند. نکته‌ی قابل توجه درباره‌ی این ساکولنت زیبا سمی بودن آن برای انسان و حیوان است.

در این مطلب می‌خواهیم روش نگهداری و تکثیر این گیاه خاص را در خانه به شما آموزش دهیم.

آشنایی با گیاه رشته مروارید

اگر نور و کود کافی برای این گیاه فراهم کنید، در یک فصل به خوبی رشد می‌کند و گلدان شما پر از برگ‌های نخودی این ساکولنت زیبا ممی‌شود. عمر آن ۵ سال است و روش تکثیر آن از طریق قلمه‌های ساقه است. اگر می‌خواهید همیشه در خانه‌تان گیاه رشته مروارید داشته باشید بهتر است همیشه از آن قلمه بگیرید.

یک گلدان پر ساقه پرورش دهید و بعد از آویزان شدن ساقه‌ها آن را به دیوار آویزان کرده و از زیبایی آن لذت ببرید. همچنین می‌توانید آن را در گلدان بکارید و اجازه دهید مابین دیگر گل‌ها روی سطح خاک رشد کند. با این کار طبیعت وحشی را به خانه‌تان می‌آورید. این گیاه بیماری خاصی ندارد و مراقبت از آن سخت نیست. تنها نکته‌ای که باید رعایت کنید تامین نور زیاد در تمام روزهای سال است.

نور

گیاه رشته مروارید در نور مستقیم و غیر مستقیم خورشید رشد می‌کند و روزانه به ۶ تا ۸ ساعت نور نیاز دارد. بهتر است صبح‌ها گلدان را در معرض نور مسقیم آفتاب قرار دهید و از حدود ظهر، گلدان را به محلی ببرید که نور غیر مسقیم یا سایه-آفتاب دارد.

خاک

گیاه رشته مروارید درباره‌ی خاک زیاد سختگیر نیست اما خاک شنی بهترین خاکی است که می‌توانید برای گلدان این گیاه انتخاب کنید. خاک کاکتوس از بهترین خاک‌های موجود برای پرورش رشته مروارید است. همچنین شما می‌توانید شن و ماسه را با نسبت ۳ به ۱ با هم مخلوط کرده، سپس گیاه را در آن بکارید. رشته مروارید مستعد پوسیدگی ریشه است پس فراموش نکنید که گلدان زه‌کشی مناسبی داشته باشد. گلدان سفالی می‌تواند رطوبت اضافه‌ی خاک را خارج کند، پس بهترین انتخاب برای رشته مروارید، گلدان سفالی است.

آب

فصل رشد این گیاه بهار و تابستان است پس بایت خاک را کمی مرطوب نگه دارید، اما در فصل پاییز و زمستان میزان آبیاری آن را کم کنید. صاف شدن برگ‌های توپی رشته مروارید نشانه‌ی کم آبی است پس باید میزان آبیاری را افزایش دهید. بهتر است هر ۷ تا ۱۴ روز یک بار گیاه خود را آبیاری کنید. گیاهانی که در آب‌وهوای گرم‌تر قرار دارند، در گلدان سفالی کاشته شده‌اند یا در فصل تابستان بیرون از خانه هستند باید هفته‌ای یک بار و به میزان زیاد آبیاری شوند.

هرچه دمای محیط پایین‌تر باشد و بارندگی بیشتر، میزان آبیاری کمتری مورد نیاز است. اگر ۳ تا ۵ سانتیمتر روی خاک گلدان شما خشک است یعنی گیاه تشنه است و باید خیلی سریع آبیاری شود. آبیاری کامل یعنی تمام خاک گلدان خیس شده و آب از زیر آن خارک شود، پس بهتر است گلدان خود را به خوبی زه‌کشی کنید. فراموش نکنید به همان اندازه که خشکی می‌تواند این ساکولنت زیبا را از بین ببرد، رطوبت زیاد هم می‌تواند ریشه‌های آن را پوسیده کرده و به عمر گیاه شما پایان دهد.

دما و رطوبت

دمای مناسب رشته مروارید در فصل‌های بهار، تابستان و پاییز ۲۰ تا ۲۱ درجه است اما در زمستان در دمای ۱۰ تا ۱۵ درجه به خوبی رشد می‌کند. این گیاه به رطوبت زیادی نیاز ندارد پس بهتر است آن را در نقاط مرطوب خانه، مثل آشپزخانه یا حمام، قرار ندهید.

کود

کود دهی در فصل رشد باید هر ۶ هفته ۱ بار و در دوره‌ی خواب زمستانی هر ۶ هفته ۱ بار انجام شود. بهترین کود برای این گیاه کود مایع متعادل یا محلول شده در آب به صورت رقیق و با ۵۰% سختی است.

هرس

هرس کردن گیاه باعث رشد بهتر و پرپشت شدن آن می‌شود.

برای هرس کردن گیاه رشته مروارید باید از قیچی استریل شده استفاده کنید. به صورت منظم و دوره‌ای ساخه‌های مرده و برگ‌هایی که دیگر سبز نیستند را از گیاه جدا کنید تا هم ظاهر گیاه زیباتر شود هم شرایط رشد بهتری برای آن فراهم کنید. اگر ساقه‌ها خیلی بلند شده‌اند می‌توانید آن‌ها را قلمه بزنید.

تکثیر

گیاه رشته مروارید به راحتی و از طریق ساقه تکثیر می‌شود. اگر شرایط نگهداری از این گیاه مناسب باشد، عمر مفید آن ۵ سال است. پس اگر می‌خواهید گیاه را برای سال‌های طولانی زنده نگه دارید باید به صورت دوره‌ای از آن قلمه بگیرید و گلدان‌های جدیدی درست کنید. تابستان یا اوایل پاییز، وقتی که هوا هنوز گرم است، بهترین زمان برای تکثیر گیاه رشته مروارید است. مدت زمان لازم برای ریشه‌زایی این گیاه ۳ تا ۴ هفته است. شما می‌توانید برای داشتن گلدان‌های جدید بذر این گیاه راه هم بکارید اما شانس رشد موفق بذرها بسیار پایین است.

قلمه زدن

برای قلمه زدن گیاه رشته مروارید از دستورالعمل زیر پیروی کنید:

۱. برای قلمه زدن به یک قیچی هرس یا قیچی تیز استریل شده، چند گلدان  ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متری و خاک کاکتوس یا ساکولنت نیاز دارید.

۲. چند ساقه‌ی ۸ تا ۱۰ سانتیمتری از گیاه را دقیقا از زیر قسمت گره جدا کنید. دو برگ آخر را جدا کنید. قبل از کاشت باید ساقه‌ها را ۱ تا ۲ روز در سایه روی کاغذ یا پارچه‌ی تمیز بخوابانید تا انتهای ساقه و قسمت‌هایی که برگ‌ها را از آن جدا کرده‌اید پینه بسته و خشک شود.

۳. یک گلدان را با خاک مناسب پر کنید. در مرکز آن سوراخی ۳ سانتیمتری ایجاد کنید و  انتهای بریده شده‌ی ساقه را در انتهای سوراخ قرار دهید. دقت کنید که همه‌ی برگ‌ها بالای خاک باشند. دور ساقه خاک بریزید تا سوراخ پر شود.

۴. گلدان را در محلی با نور مناسب و غیر مستقیم قرار دهید و چند روز، بدون آبیاری، صبر کنید.

۵. بعد از اینکه خاک کاملا خشک شد گلدان را به صورت کامل آبیاری کنید و در کنار گلدان‌های دیگر قرار دهید.

کاشت بذر

اگر بذر گیاه رشته مروارید از سرگل‌ها تهیه نشده باشد ممکن است هیچ وقت سبز نشوند. به همین دلیل است که می‌گوییم کاشت گیاه با بذر بسیار سخت است و شانس کمی برای رشد دارد، چون نمی‌دانیم بذرها زنده هستند یا خیر. برای کاشت باید یک گلدان را با خاک ساکولنت یا کاکتوس پر کرده، برای آن زه‌کشی مناسب انجام دهید. سپس بذرها را در خاک بکارید. گلدان را به خوبی آبیاری کنید و اجازه ندهید خاک هیچ وقت خشک شود.

اگر نگهداری رطوبت خاک برایتان سخت است حتما روی گلدان را با یک پلاستیک شفاف بپوشانید تا رطوبت آن حفظ شود. اگر بذرها زنده باشند ۲ تا ۳ ماه بعد از کاشت، جوانه‌ها از خاک بیرون می زنند. اگر بذرها را در فصل بهار یا تابستان بکارید جوانه‌ها سریع‌تر از خاک بیرون می‌آیند.

آفت‌های رایج در گیاه رشته مروارید

شته‌، کنه، مگس سفید، پشه، شپشک‌های آردآلود و مورچه‌ها حشراتی هستند که تمایل دارند در گلدان گیاه رشته مروارید زندگی کنند. وقتی گیاهی سالم نیست حشرات شروع به مصرف آن می‌کنند. زه‌کشی نامناسب، رطوبت زیاد، تراکم بیش از حد شاخه‌ها و نور ناکافی می‌تواند گیاه را ضعیف کرده و به راحتی طعمه‌ی حشرات کند. برای جلوگیری از بیمار شدن گیاه باید نکات زیر را رعایت کنید:

  • از آبیاری بیش از حد خودداری کنید.
  • محلول روغن چریش را روی گیاه اسپری کنید.
  • گیاه را در محلی با تهویه‌ی هوای مناسب قرار دهید.
  • گیاه را به صورت منظم و دوره‌ای بررسی کنید تا اگر آفتی روی آن قرار داشت به سرعت برای از بین بردن آن اقدام کنید.

روغن چریش و صابون حشرات دو روش ارگانیک برای کنترل آفت‌ها و حشرات در گیاهان هستند. قبل از اینکه سراغ آفت‌کش‌های شیمیایی بروید بهتر است این دو روش را امتحان کنید.

روش شکوفا کردن گیاه رشته مروارید

                                  گل‌های گیاه رشته مروارید یک ماه یا بیشتر روی ساقه‌ها ماندگار است.

گیاه رشته مروارید در تابستان شکوفا می‌شود. گل‌های آن سفید و در حدود ۵ سانتی‌متر است که پرچم‌های قرمز بلند آن با گرده‌های زرد روشن روی شاخه‌ها نمایان می‌شوند. این گل‌ها بیشتر از آنکه ظاهری زیبا داشته باشند عطر شیرین و تند، شبیه به عطر دارچین، در فضا پخش می‌کنند.

این گیاه برای شکوفایی به یک دوره‌ی زمستانی نیاز دارد پس برای گل دادن باید آن‌ها را در زمستان در محلی خنک، به دور از احتمال یخ‌زدگی، قرار داده و به میزان کم آبیاری کنید. بعد از شروع فصل بهار به گیاه هفته‌ای ۲ بار کود بدهید. معمولا گیاه رشته مروارید در فضای باز گل می‌دهد اما اگر در خانه به طور منظم تغذیه شود، آب و نور کافی داشته باشد و هوای تمیز با تهویه‌ی مناسب در محیط داشته باشد می‌تواند به گل‌دهی برسد.

مشکلات رایج گیاه رشته مروارید

گیاه رشته مروارید بیماری‌های زیادی ندارد و نگهداری از آن آسان است. بزرگ‌ترین مشکلی که می‌تواند این گیاه را درگیر کند کم یا زیاد بودن آبیاری است. در ادامه با رایچ‌ترین مشکلاتی که به واسطه‌ی میزان رطوبت و آب برای این گیاه پیش می‌آید آشنا می‌شوید.

چروک شدن برگ‌ها

اگر برگ‌های گیاه شما پژمرده یا چروک شده است نشانه‌ی آبیاری کمتر یا بیشتر از حد نیاز است. اگر خاک گیاه شما همیشه خیس است و برگ‌ها پژمرده شده‌اند یعنی بیش از حد آبیاری می‌شود یا زه‌کشی مناسبی ندارد. بهتر است زه‌کشی گلدان را اصلاح کرده و هر ۷ تا ۱۴ روز یک‌بار گیاه را آبیاری کنید. به یاد داشته باشید که قبل از آبیاری باید خاک را بررسی کنید و اگر ۳ سانتی‌متری روی خاک خشک بود آبیاری کامل را انجام دهید. اگر برگ‌ها حالت توپی خود را از دست داده و صاف شده‌اند یعنی آبیاری آن کم است و باید میزان و دفعات آبیاری را بیشتر کنید.

زرد یا خاکستری شدن برگ‌ها

برگ‌های زرد و خاکستری معمولا به دلیل حضور حشرات و آفت‌ها در گیاه ایجاد می‌شوند. به صورت منظم گیاه را با روغن چریش اسپری کنید، از صابون حشرات استفاده کنید و گلدان را دور از حشرات قرار دهید.

ساقه‌ها و برگ‌های بنفش

آبیاری بیش از حد یکی از دلایل تغییر رنگ ساقه‌ها و برگ‌ها هستند. ریشه‌ی گیاه در اثر آبیاری زیاد می‌پوسد و شرایط را برای رشد قارچ‌ها در خاک فراهم می‌کند. وقتی ریشه می‌پوسد گیاه می‌میرد و گلدان از بین می‌رود. با آبیاری منظم و بررسی خاک قبل از شروع آبیاری، از پیش آمدن چنین وضعیتی جلوگیری کنید. اگر در گیاه ساقه‌ها و برگ‌های بنفش می‌بینید باید اجازه دهید خاک کاملا خشک شود.

اگر بعد از خشک شدن خاک رنگ گیاه به حالت عادی برگشت یعنی ریشه سالم است و می‌توانید با یک برنامه‌ی منظم آبیاری، از گیاه نگهداری کنید. اما اگر بعد از خشک شدن همچنان رنگ بنفش دیده می‌شود، ریشه از بین رفته است. در این صورت ساقه‌های سالم را جدا کنید و به روشی که آموزش داده شد قلمه بزنید تا گلدان جدیدی داشته باشید. خاک و ریشه‌ی آلوده را دور بریزید و حتما قبل از استفاده‌ی مجدد از گلدان، آن را استریل کنید.

نکاتی درباره‌ی گیاه رشته مروارید

شما سالی ۲ بار می‌توانید گلدان گیاه را عوض کنید یا بذرهای رشته مروارید را بکارید اما اگر از روش قلمه‌زنی استفاده کنید هر زمانی که قلمه بگیرید گیاه جدید رشد می‌کند.

اگر در منطقه‌ای سرد زندگی می‌کنید حتما گلدان را در طول فصل سرما در خانه قرار دهید تا آن را از یخ‌زدگی و مرگ نجات دهید. گیاه را در اتاقی بدون بخاری که حداقل روزانه ۶ ساعت نور آفتاب می‌گیرد قرار دهید و ماهی یک بار آن را آبیاری کنید.

مرور کلی

گیاه رشته مروارید از خانواده‌ی ساکولنت‌ها است که ظاهری خاص و دلربا دارد. برگ‌های این گیاه به شکل توپ‌های سبز رنگ است که با ساقه‌های نازک به هم وصل می‌شوند. این گیاه در محیط داخل خانه یا در فضای باز رشد می‌کند و در صورتی که شرایط محیطی و تغذیه‌ای مناسب داشته باشد در بهار گل می‌دهد. گل‌های رشته مروارید سفید است و عطری شبیه به عطر دارچین از خود پخش می‌کند.

درباره نویسنده

نویسنده و طراح نیلو پلنت و عاشق گل و گیاه هستم . سوالی داشتید در کامنت ها یا پیج های اینستاگرام و تلگرام سایت بپرسید .