نگهداری و تکثیر گیاه دراسنا در خانه

نگهداری و تکثیر گیاه دراسنا در خانه

دراسنا یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی است و افرادی که گلدان‌های بزرگ دوست دارند معمولا یکی دو مدل از انواع دراسنا را در خانه نگهداری می‌کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد دراسنا و روش‌های نگهداری از آن بیشتر بخوانید.

گیاه دراسنا چیست؟

دراسنا نام مجموعه‌ای از گیاهان آپارتمانی با ظاهری متفاوت ولی ویژگی‌های تاحدی مشابه است. انواع دراسنا در شکل برگ‌ها و شکل کلی گیاه، اندازه، رنگ برگ‌ها و ویژگی‌های اصلی با هم تفاوت دارند. یکی از ویژگی‌های اصلی آن‌ها این است که برگ‌های بلند آن از یک ساقه‌ی مرکزی شبیه نی، به سمت بالا رشد می‌کنند.

با رشد کردن این گیاه، ظاهر روبه‌بالای آن حفظ می‌شود. در نتیجه گیاهی تقریبا بلند و بزرگ است و بهترین گزینه برای زینت بخشیدن به دیوارهای خالی است. این گیاه به‌راحتی رشد می‌کند، نگهداری از آن راحت است و در بسیاری از شرایط آب‌وهوایی، در محیط داخل خانه دوام می‌آورد. در بعضی مناطق می‌توانید آن را در فضای باز هم بکارید.

جدول اطلاعات کلی در مورد دراسنا

نام علمی Dracaena
نام رایج  دراسنا، درخت اژدها
نوع گیاه  همیشه‌سبز
ارتفاع  ۱ تا ۲ متر
قرار گرفتن در معرض نور محیط پرنور یا حتی آفتاب کامل
نوع خاک  خاک مخلوط گلدان

کاشت و تعویض گلدان دراسنا

این گیاه انواع مختلفی دارد ولی شیوه‌های نگهداری از انواع مختلف آن تقریبا شبیه هم است.

گیاه دراسنا را می‌توانید در گلدان بکارید و اگر در محیطی زندگی می‌کنید که آب‌وهوای مناسب گیاه را دارد، می‌توانید آن را در فضای سبز بیرون از خانه هم بکارید.

کاشت دراسنا در گلدان

دراسنا به خاک مخلوط و مرغوب نیاز دارد و باید یک سوم آن کمپوست باشد. علاوه بر این، خاک و گلدان باید زهکشی مناسبی داشته باشند یعنی آب اضافه‌ای که به گلدان می‌دهید باید به‌راحتی از داخل آن عبور کند. برای افزایش قابلیت زه‌کشی خاک و گلدان، مقداری پوکه مخصوص یا سنگ، کف گلدان بریزید تا یک لایه از کف آن را بگیرد.

با این کار مطمئن می‌شوید که ریشه‌ی گیاه بعد از آب دادن، داخل آب اضافی گلدان باقی نمی‌ماند. ماندن ریشه داخل آب باعث پوسیدن آن و در نتیجه، خشک شدن گیاه می‌شود. در انتخاب اندازه‌ی گلدان هم دقت کنید و گلدانی متناسب با حجم ریشه و ساقه و برگ گیاه پیدا کنید.

هر دو تا سه سال یک بار ممکن است نیاز شود که گلدان گیاه را تعویض کنید. این کار را حتما در فصل بهار انجام دهید. بعضی از انواع دراسنا مثلا دراسنای گلدینا، ساندرانا و… نیازی به تعویض گلدان ندارند چون رشد آن‌ها بسیار کند است.

کاشت دراسنا در فضای باز

اگر آب‌وهوا و رطوبت در محیط زندگی شما متناسب با نیازهای گیاه دراسنا است، می‌توانید آن را در خارج از خانه و در فضای سبز منزل هم بکارید.

برای کاشت این گیاه در فضای باز هم درست در چند سانتی‌متری از عمق خاک، بستری برای زهکشی فراهم کنید و در آن سنگ و پوکه معدنی بریزید. بعد روی آن را با ترکیبی از خاک مخلوط، خاک گلدان و شن بپوشانید.

در حالت کلی به خاطر داشته باشید که گیاه دراسنا در برابر سرما تحمل ندارد و تنها در صورتی در فضای باز دوام می‌آورد که محیط کاملا گرم و مرطوب باشد. برای اینکه دراسنا را بیرون از محیط خانه نگهداری کنید، دمای هوا باید همیشه بیشتر از ۱۸ درجه سانتی‌گراد باشد.

بادوام‌ترین نوع گیاه دراسنا، گیاه دراسنای دراکو است و این گیاه، دمای تا حدود یک تا دو درجه را هم تحمل می‌کند.

گلدان دراسنا را کجا بگذاریم؟

انواع گیاه دراسنا در فضای خانه و در دمای معمول خانه‌ها و آپارتمان‌ها، به‌خوبی رشد می‌کنند. اما این گیاه در محیطی که دارای دمای بین ۲۰ تا ۲۲ درجه است و نور خوبی دارد، بهترین شرایط را خواهد داشت. این گیاه حتی گاهی اوقات به تابش مستقیم آفتاب هم نیاز دارد.

برای انتخاب بهترین جا برای گذاشتن گلدان دراسنا، به این ویژگی‌ها توجه کنید. پنجره‌های جنوبی یا غربی جای خوبی برای نگهداری این گیاه هستند و می‌توانند نور غیرمستقیم و نور مستقیم آفتاب را برای گیاه فراهم کنند.

اگر در خانه‌ای زندگی می‌کنید که تاریک است، بهتر است که گیاه دراسنا خریداری نکنید چون این گیاه در فضایی که نور کمی دارد، زیاد دوام نمی‌آورد. ممکن است برخی از انواع دراسنا در محیط‌هایی که نور کمتری دارد دوام بیاورند ولی خانه‌های بسیار تاریک که اصلا نور طبیعی دریافت نمی‌کند، جای مناسبی برای نگهداری دراسنا نیست.

کود دادن به دراسنا

در نگهداری از گیاه دراسنا لازم نیست زیاد نگران کود دادن به آن باشید چون این گیاه برای رشد، به مقدار زیادی از مواد مغذی نیاز ندارد. به‌ همین دلیل سالی یک یا دو بار، کود دادن به دراسنا کافی است.

برای کود دادن به دراسنا می‌توانید از کودهای مایع استفاده کنید که معمولا با کمی آب رقیق می‌شوند. برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید، کوددهی را به فصل بهار و تابستان منتقل کنید؛ یعنی فصلی که گیاه در حالت فعال قرار گرفته و بیشترین رشد را دارد.

آب دادن

در تمام طول سال، برگ‌های گیاه را غبارپاشی کنید. برای غبارپاشی گیاه بهتر است از آبی که برای مدتی کنار بوده و کلر و املاح ندارد استفاده کنید.

در بهار و تابستان

فصل بهار و تابستان دو فصل سال است که گیاه دراسنا بیشترین رشد خود را تجربه می‌کند. در این فصل زمانی که سطح خاک گلدان خشک شد، آن را مجددا آب بدهید. آب دادن به گیاه باید منظم ولی محدود باشد یعنی در حدی که خاک گلدان مرطوب شود. هرگز ریشه‌ها نباید برای مدتی در آب باقی بمانند. آب دادن زیاد به گیاه باعث گندیدن ریشه‌ها می‌شود.

بهتر است که در این دو فصل هر ۴ یا ۵ روز یک بار به گلدان آب بدهید.

پاییز و زمستان

در فصل‌های پاییز و زمستان نیاز گیاه به آب کمتر می‌شود در نتیجه شما هم باید آب دادن به گیاه را کاهش دهید. فقط زمانی که سطح خاک گلدان تا چند سانتی‌متر خشک شد، آن را آب بدهید تا کل خاک دوباره مرطوب شود.

در این فصل یکی دو بار آب دادن در ماه، معمولا کافی است. البته این زمان بین آب‌دهی به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله اینکه گلدان را کجا قرار داده‌اید. اگر گلدان در معرض نور خورشید قرار دارد، طبیعتا خاک آن زودتر خشک می‌شود و به آب بیشتری نیاز دارد.

یکی دیگر از نکاتی که در مورد نگهداری از دراسنا در پاییز و زمستان باید بدانید این است که در این دو فصل لازم نیست به گیاه کود بدهید.

اگر میزان آب دادن به گیاه در این دو فصل کاهش پیدا نکند، ممکن است متوجه شوید که برگ‌های آن رو به زردی می‌روند. این زرد شدن برگ‌ها نشانه‌ی آب دادن بیش از مقدار نیاز است و احتمالا ریشه‌ها در معرض پوسیدگی قرار گرفته‌اند.

مشکلات و آفت‌های گیاه دراسنا

گیاه دراسنا مثل بسیاری از گیاهان آپارتمانی دیگر، دچار مشکلات متعدد و برخی آفت‌ها می‌شود که اگر به‌موقع به آن رسیدگی نکنید، گیاه آپارتمانی خود را برای همیشه از دست می‌دهید. بسیاری از این مشکلات، خیلی زود و راحت، قابل حل است.

افتادن یا پژمرده شدن برگ‌ها

یکی از مشکلات رایج دراسنا، به‌خصوص برای افراد تازه‌کار، افتادن برگ‌ها و پژمرده شدن آن‌ها است. این مشکل به خاطر عدم دریافت نور کافی یا آب دادن بیش‌از‌اندازه اتفاق می‌افتد. برای حل این مشکل جای گلدان را عوض کنید و آن را در مکانی قرار دهید که نور بیشتری بگیرد. اگر فکر می‌کنید بیش از اندازه به گیاه آب می‌دهید، مقدار آن را کاهش دهید و نتیجه را در چند روز مشاهده کنید.

یکی دیگر از دلایلی که باعث ریختن برگ گیاه می‌شود، هوای بسیار سرد است. جایی را در خانه پیدا کنید که دمای آن حداقل ۱۸ تا ۱۹ درجه باشد. دمای ایده‌آل برای این گیاه ۲۰ تا ۲۲ درجه است.

زرد شدن برگ‌ها

اگر برگ‌های گیاه زرد می‌شوند ولی گیاه همچنان به رشد برگ‌های جدید ادامه می‌دهد، این بخشی از چرخه‌ی طبیعی رشد گیاه است. بسیاری از گیاهان و درختان حتی درختان همیشه‌سبز، برگ‌های خود را از دست می‌دهند تا برگ‌های جدیدی رشد کند.

اما اگر زرد شدن برگ‌ها بیشتر از حالت عادی است و هیچ برگ جدیدی را مشاهده نمی‌کنید و گیاه شما پژمرده و ناراحت به نظر می‌رسد، احتمالا مشکل ایجاد شده به خاطر کنه‌ی تارعنکبوتی باشد. این آفت معمولا در آب‌وهوای بسیار خشک به گیاه حمله می‌کند. برای از بین بردن این آفت، باید از اسپری‌ها و صابون‌های مخصوص آفت‌کش استفاده کنید.

ظاهر شدن لکه‌های سفید مخملی و تغییر رنگ برگ

این مشکل به خاطر حمله‌ی آفتی به نام شپشک اتفاق می‌افتد. این مشکل را هم با محلول‌ها و صابون‌های آفت‌کش می‌توانید از بین ببرید. بعد از برداشتن آفت‌ها با صابون مخصوص، برگ‌های آسیب‌دیده را با آب بشویید. وقتی گیاه آپارتمانی شما دچار آفت می‌شود، برای مدتی آن را دور از سایر گیاهان نگهداری کنید تا به گیاهان دیگر سرایت نکند.

انواع گیاه دراسنا

دراسنا انواع مختلفی دارد و هرکدام ظاهر متفاوتی دارند. روش‌های نگهداری از آن‌ها تقریبا شبیه هم است. در ادامه نام چند مدل از انواع دراسنا را می‌بینید. دو مدل از آن‌ها به عنوان گیاهان آپارتمانی رواج دارند.

  • دراسنا دراکو
  • دراسنا مارگیناتا
  • دراسنا رفلکسا
  • دراسنا ساندریانا یا بامبوی خوش‌شانس

نکاتی درباره‌ی گیاه دراسنا

با وجود اینکه برخی از انواع گیاه دراسنا ظاهری شبیه به درختان نخل دارند، دراسنا درخت نخل نیست. این شباهت باعث می‌شود که افراد آن‌ها را با هم اشتباه بگیرند. البته شرایط نگهداری و نیازهای این دو مدل گیاه، تقریبا شبیه هم است.

زیبایی، مقاومت بالا، رشد آسان باعث شده که دراسنا گیاه آپارتمانی محبوبی باشد. برگ‌های این گیاه بسیار زیبا و چشم‌نواز است. این گیاه معمولا بزرگ می‌شود و برای تزیین سالن‌ها و اتاق‌های بزرگ بسیار مناسب است. اگر به گلدان‌ها و گیاهان بزرگ علاقه دارید، دراسنا انتخاب خوبی است. فقط جای پرنور را برای نگهداری از آن انتخاب کنید.

طول عمر گیاه معمولا زیاد است در صورتی که مراقب آفت‌ها باشید. آفت‌ها می‌توانند یک گیاه بزرگ را به‌طور کامل از بین ببرند.

این گیاه با قلمه زدن از نوک شاخه‌ها، خیلی راحت تکثیر می‌شود و می‌توانید آن را به عزیزان خود هدیه کنید.

ناسا انواع مختلف گیاه دراسنا را به عنوان گیاهانی که توانایی زیادی در از بین بردن مواد سمی موجود در هوا دارند، معرفی کرده است.

تکثیر گیاه دراسنا

گیاه دراسنا با قلمه گرفتن از ساقه تکثیر می‌شود. قلمه زدن یکی از مهم‌ترین روش‌های تکثیر گیاهان آپارتمانی است و تقریبا برای تمام گیاهان آپارتمانی قابل اجرا است. در مطلب زیر می‌توانید فوت و فن قلمه زدن گیاهان آپارتمانی را یاد بگیرید.

گیاهان دراسنا بومی غرب و مناطق گرمسیری آفریقا هستند. انواع گیاه دراسنا به ندرت منشعب می‌شود، بنابراین قلمه‌هایی با ارتفاع‌های مختلف از این گیاه را معمولاً با هم می‌کارند تا جلوه‌ای بهتر داشته باشند.

هر بخش از ساقه‌ی این گیاه، این توانایی را دارد که از پایه‌ی خود ریشه بزند در حالی که شاخه‌های جدید از نوک و کناره‌های آن ظاهر می‌شوند.

برای قلمه گرفتن از این گیاه، مراحل زیر را دنبال کنید:

وسایل لازم

  • یک گیاه مادر دراسنا برای گرفتن قلمه
  • قیچی باغبانی
  • یک شیشه‌ی آب
  • گلدان جدید
  • خاک گلدان

مرحله‌ی اول

از ساقه‌ی این گیاه قلمه‌ای به طول ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر جدا کنید. حواستان باشد که کدام طرف قلمه در بالای گیاه قرار داشته و کدام طرف قلمه، به سمت پایین بوده است.

مرحله‌ی دوم

انتهای هر قلمه را داخل یک ظرف شیشه‌ای آب قرار دهید. قلمه را در یک جای گرم نگهداری کنید. اگر آب داخل ظرف کم شد، دوباره روی آن آب بریزید.

مرحله‌ی سوم

منتظر بمانید تا گره‌های سفیدرنگی از انتهای قلمه پدیدار شود. این گره‌های سفیدرنگ کم کم به ریشه‌های بلند تبدیل می‌شوند.

مرحله‌ی چهارم

قلمه را بررسی کنید. بعد از مدتی روی ساقه‌ی آن گره‌هایی ایجاد می‌شود و پوست ساقه را کنار می‌زند.

مرحله‌ی پنجم

اجازه دهید تا این جوانه‌ها رشد کنند و برگ‌های گیاه جدید شکل بگیرند.

مرحله‌ی ششم

وقتی قلمه به‌خوبی ریشه زد و ریشه‌ی آن بلند و محکم شد، هر کدام از قلمه‌ها را در یک گلدان کوچک بکارید. قلمه‌ها را مرتب آب بدهید و بد نیست که کمی کود مناسب هم پای آن بریزید. وقتی گیاه کاملا در جای خود مستحکم شد و ریشه‌ها در هم تنیده شدند می‌توانید چندین گیاه با ارتفاع‌های مختلف را در یک گلدان بزرگ بکارید.

آیا دراسنا سمی است؟

متاسفانه دراسنا یکی از گیاهانی است که به عنوان گیاه مسموم‌کننده برای حیوانات خانگی شناخته می‌شود. مصرف خوراکی این گیاه می‌تواند در حیوانات خانگی مشکلاتی مثل استفراغ خونی، ترشح بیش‌ازحد بزاق و کاهش وزن ایجاد کند. همچنین باعث گشاد شدن مردمک چشم در گربه‌ها می‌شود. این گیاه را از دسترس حیوانات خانگی و کودکان دور نگه دارید.

جمع‌بندی

دراسنا نام مجموعه‌ای از گیاهان آپارتمانی با برخی ویژگی‌های مشابه است. این گیاه رشد خوبی دارد و مقاوم است. اگر تازه‌کار هستید نگران نگهداری از این گیاه نباشید چون نگهداری از آن کار سختی نیست. این گیاه به محیط پرنور نیاز دارد و در برابر سرما مقاوم نیست.

درباره نویسنده

نویسنده و طراح نیلو پلنت و عاشق گل و گیاه هستم . سوالی داشتید در کامنت ها یا پیج های اینستاگرام و تلگرام سایت بپرسید .