نگهداری و تکثیر گیاه بگونیا

نگهداری و تکثیر گیاه بگونیا

بگونیا گیاهی از خانواده‌ای بزرگ با بیش از ۲۰۰۰ گونه در جهان است که چند سال عمر می‌کند و بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است. این گیاه از محبوب‌ترین گیاهان برای محوطه‌سازی است و طراحان فضای سبز آن را برای داشتن بهاری سبز و تابستان و پاییزی پر از شکوفه در اطراف ساختمان‌ها می‌کارند. بگونیا از گیاهان محبوب آپارتمانی هم محسوب می‌شود و شما می‌توانید با فراهم کردن فضایی شبیه به گلخانه، به راحتی از آن نگهداری کرده و حتی شکوفه دادن آن را هم ببینید.

حالا که در ابتدای فصل تابستان هستیم، تصمیم گرفتیم روش نگهداری و تکثیر گیاه بگونیا را به شما آموزش دهیم تا به راحتی چند گلدان زیبا را سال‌ها در خانه‌تان داشته باشید.

مراقبت از بگونیا

بگونیا از گیاهان بومی مناطق گرمسیری است پس برای رشد به محیطی گرم با رطوبت بالا نیاز دارد. وقتی شرایط رطوبتی مناسب و ثابت باشد به خوبی رشد می‌کند اما اگر محیط خشک یا سرد باشد به سرعت به آن واکنش نشان داده و خشک می‌شود. خاک این گیاه باید نسبتا غنی و با زه‌کشی مناسب باشد.

گلدان بگونیا را در محلی کاملا آفتابی یا نیمه آفتابی قرار دهید و به خوبی از آن مراقبت کنید تا در خانه‌ی شما ماندگار شده و رشد کند. نگهداری از بگونیا در خانه آسان است، فقط باید از آن به خوبی نگهداری کنید. برای ماندگاری بیشتر، بهتر است شکوفه‌های قدیمی و برگ‌های قدیمی را از گیاه اصلی جدا کنید تا مانع رشد آن نشود.

نور

بگونیا نور آفتاب پشت شیشه را به هر نوری ترجیح می‌دهد و در تمام مناطق، به غیر از مناطق گرم و خشک، به خوبی رشد می‌کند. برگ‌های برنزی رنگ این گیاه نسبت به برگ‌های سبز رنگ در برابر آفتاب مقاوم‌تر هستند. اگر از بگونیا در خانه نگهداری می‌کنید بهتر است آن را پشت پنجره قرار دهید تا آفتاب بگیرد. پنجره‌های شرقی و غربی بهترین پنجره‌ها برای قرار دادن بگونیا هستند چون بیشترین میزان نور را برای آن فراهم می‌کنند.

آب

اگر بگونیا را در باغچه می‌کارید باید هر هفته حداقل یک بار آن را آبیاری کنید به شکلی که روی خاک حدود ۳ سانتی‌متر آب جمع شود. شما می‌توانید برای حفظ رطوبت، روی خاک یک لایه مالچ بریزید. اگر از بگونیا در خانه نگهداری می‌کنید باید وقتی که ۳ تا ۵ سانتی‌متر روی خاک خشک شد گلدان را کامل آبیاری کنید، به شکلی که آب کاملا از گلدان خارج شود.

بهتر است گلدان را برای آبیاری داخل حمام قرار دهید چون باید آب گلدان کامل تخلیه شود و چیزی در زیرگلدانی باقی نماند. وجود رطوبت در زیرگلدانی باعث پوسیدن ریشه می‌شود.

دما و رطوبت

این گیاه به دمای متوسط تا گرم علاقه دارد و توان تحمل هوای سرد و یخ‌زدگی را ندارد. بهترین دما برای رشد این گیاه بین ۵۰ تا ۶۰ درجه است. اگر بگونیا در فضای بیرونی قرار بگیرد به محیط مرطوب نیاز دارد اما اگر از گلدان آن در خانه نگهداری می‌کنید باید بدانید که نیازی به رطوبت زیاد ندارند. محیط خانه مرطوب باشد باعث ایجاد کپک روی برگ‌ها می‌شود.

خاک

بگونیا در فضای باز و باغچه در هر خاکی رشد می‌کند، فقط کافی است زه‌کشی مناسبی داشته باشد. اگر خاک باغچه خیلی متراکم است می‌توانید آن را با کمک بیل یا چنگک زیر و رو کنید و کمی پیت‌ماس و مواد آلی را با خاک مخلوط کنید تا برای رشد بگونیا مناسب شود. اگر از این گیاه در خانه نگهداری می‌کنید باید در گلدانی با خاک سبک با زه‌کشی خیلی عالی قرار بگیرد تا مشکلی برای ریشه پیش نیاید.

کود

بگونیا در باغچه باید به صورت ماهانه با کود مایع تغذیه شود. اگر گلدان بگونیا در خانه قرار دارد باید به صورت هفتگی با کود مایع با قدرت یک چهارم یا هر دو هفته یک بار با قدرت ۵۰% تغذیه شود. همچنین باید در سومین یا چهارمین دفعه‌ی کوددهی از کود با میزان فسفر بالا استفاده کنید.

گلدان

بهترین زمان برای عوض کردن گلدان بگونیا فصل بهار است.

بگونیا علاقه‌یا به تعویض گلدان در فواصل کوتاه مدت ندارد. بهتر است از آن در گلدان‌های کوچک نگهداری کنید و نهایتا یک یا دو بار در طول عمر گیاه، گلدان آن را عوض کنید. اگر فکر می‌کنید برگ‌های بگونیای شما زیاد شده و نیاز به گلدان جدید دارد، می‌توانید چند قلمه از ساقه‌های ضخیم و قدیمی آن بگیرید تا هم گلدان اصلی خلوت شود هم چند گلدان بگونیای جدید داشته باشید.

تکثیر

بهترین زمان برای قلمه زدن بگونیا فصل بهار است.

تکثیر این گیاه با قلمه است و گلخانه‌دارها معمولا سراغ کاشت بذر نمی‌روند. قلمه را از ساقه‌هایی با برگ و بدون شکوفه انتخاب کنید. دقت داشته باشید که ساقه باید حداقل ۲ گره داشته باشد. ساقه را از گیاه اصلی جدا کنید و در مخلوط خاک مرطوب قرار دهید، سپس گلدان را در مکانی گرم و نیمه سایه بگذارید و خاک را مرطوب نگه دارید. زمانی که اولین نشانه‌های رشد را در گیاه مشاهده کردید می‌توانید گلدان جدید را در کنار گلدان قدیمی قرار دهید.

آفت‌ها و بیماری‌های رایج

فرقی ندارد بگونیا در باغچه کاشته شود یا گلدان، اگر در محیطی مرطوب با گردش هوای ضعیف قرار داشته باشد مستعد ابتلا به سفیدک پودری، بوتریتیس و پوسیدگی ساقه است. شپشک آرد آلود و تریپس هم از آفاتی هستند که روی این گیاه دیده می‌شوند. برای از بین بردن آفات می‌توانید از حشره‌کش‌های مخصوص آفات استفاده کنید.

مرور کلی

بگونیا گیاه بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است که می‌توانید در خانه هم از آن نگهداری کنید. مراقبت از بگونیا و تکثیر آن اصلا سخت نیست، به شرط اینکه محیط رشد مناسبی برای آن فراهم کنید و گلدان را از سرما و خشکی دور نگه دارید. این گیاه در فصل بهار سبز است و در تابستان و پاییز پر از شکوفه می‌شود. بهترین راه برای جلوگیری از بیماری گیاه قرار دادن آن در محلی با نور کافی و تهویه‌ی هوای مناسب است.

درباره نویسنده

نویسنده و طراح نیلو پلنت و عاشق گل و گیاه هستم . سوالی داشتید در کامنت ها یا پیج های اینستاگرام و تلگرام سایت بپرسید .