نگهداری و تکثیر گیاه برگ عبایی در خانه

نگهداری و تکثیر گیاه برگ عبایی در خانه

برگ عبایی یکی از مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی است و به همین دلیل، بسیار محبوب است. تقریبا در خانه‌ی اکثر افرادی که علاقه‌مند به نگهداری گیاهان آپارتمانی هستند، می‌توانید برگ عبایی را پیدا کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد این گیاه بیشتر بخوانید و فوت و فن نگهداری از آن را یاد بگیرید.

برگ عبایی چیست؟

برگی عبایی یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی با نام علمی Aspidistra elatior است. این گیاه شهرت خود را مدیون یکی از ویژگی‌های مهمش یعنی مقاوم زیاد است. این گیاه تقریبا خراب‌نشدنی است. البته برگ عبایی را در برخی مناطق آب‌وهوایی که شبیه منطقه‌ی بومی گیاه باشد، می‌توانید در فضای باز هم بکارید و از سرسبزی و انبوه بودن شاخ و برگ‌های آن لذت ببرید.

این گیاه در برابر بسیاری از بی‌توجهی‌هایی که باعث از بین رفتن تعداد زیادی از گیاهان آپارتمانی می‌شود مقاوم است؛ مثلا ماندن در سایه برای طولانی‌مدت. اگر در نگهداری از گیاهان آپارتمانی تجربه ندارید و تازه می‌خواهید این کار لذت‌بخش را شروع کنید، از همین گیاه شروع کنید و مطمئن باشید که شکست نمی‌خورید.

برگ‌های این گیاه رنگ سبز تیره و براق دارند و به سمت پایین خمیده می‌شوند. طول آن‌ها به ۶۰ سانتی‌متر می‌رسد و عرض برگ‌ها هم حدود ۱۰ سانتیمتر می‌شود.

اگر برگ عبایی را در فضای باز بکارید گاهی اوقات گل‌های زیبایی به رنگ بنفش و کرم می‌دهد که این گل‌ها در نزدیکی پایه‌ی گیاه رشد می‌کنند. اگر این گیاه در فضای داخلی خانه نگهداری شود، معمولا گل نمی‌دهد. گیاه برگ عبایی رشد نسبتا آرامی دارد و فصل بهار بهترین فضل برای کاشتن آن است.

جدول اطلاعات کلی در مورد گیاه برگ عبایی

نام رایج برگ عبایی
نام علمی Aspidistra elatior
نوع گیاه  علفی چند ساله
ابعاد ۶۰ تا ۹۰ سانتیمتر ارتفاع و ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر عرض
نور خورشید  نیمه‌سایه، سایه
نوع خاک خاک سبک با زهکشی خوب
زمان گل‌دهی  بهار و تابستان
رنگ گل  سفید/ بنفش/ کرم
منطقه‌ی بومی آسیا

مراقبت از گیاه برگ عبایی

برای کسانی که تجربه و سابقه‌ی خوبی در نگهداری از گل‌ها و گیاهان آپارتمانی ندارند، این گیاه گزینه‌ی خوبی برای خرید و نگهداری است. مهم‌ترین ویژگی برگ عبایی این است که مقاومت زیادی دارد و تقریبا به سختی از بین می‌رود. کسانی که در نگهداری از تمام گیاهان آپارتمانی شکست خورده‌اند، معمولا می‌توانند از پس پرورش و نگهداری این گیاه بربیایند.

این گیاه، همیشه سبز است و می‌تواند محیط‌های سایه و کم‌نور را تحمل کند. مثلا برای زیر ایوان یا کنار دیوارهایی که اصلا نور آفتاب نمی‌گیرند هم انتخاب خوبی است. حشرات نیز معمولا به این گیاه نزدیک نمی‌شوند و به‌همین‌دلیل به ندرت دچار آفت‌های رایج گیاهان آپارتمانی می‌شود.

نگهداری از این گیاه بسیار راحت است. برخی از ماه‌های سال باید به آن کود بدهید و هر زمان که خاک گلدان خشک شد، آن را آبیاری کنید.

با وجود اینکه برگ عبایی نگهداری بسیار راحتی دارد، برخی افراد اشتباهاتی که در نگهداری از این گیاه انجام می‌دهد که یکی از آن‌ها، آب دادن بیش‌از‌اندازه است. این گیاه دوست ندارد که خاک گلدانش پر از آب شود. اگر گلدان پر از آب شود و خاک و ریشه‌ها برای مدت زیادی در آب بمانند، ریشه‌ی گیاه دچار پوسیدگی می‌شود.

اشتباه دیگر، کاشتن گیاه یا قرار دادن آن در معرض تابش مستقیم آفتاب است. این گیاه به مراقبت‌های بسیار کمی نیاز دارد در نتیجه خیالتان راحت باشد و در مواردی مثل آبیاری یا قرار دادن زیر نور آفتاب زیاده‌روی نکنید چون نتیجه‌ی عکس دارد.

نور

گیاه برگ عبایی را باید دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری کنید. قرار گرفتن این گیاه زیر نور مستقیم آفتاب می‌تواند باعث سوختن برگ‌ها یا سفید شدن رنگ آن‌ها شود. اگر گیاه برگ عبایی را در فضای داخلی خانه نگهداری می‌کنید، پنجره‌ی جنوبی جای خوبی برای نگهداری از آن است. البته آن را باید با فاصله از پنجره قرار دهید تا نور شدید و مستقیم آفتاب به آن نتابد.

اگر قصد دارید گیاه برگ عبایی را در فضای بیرون از خانه بکارید، باید آن را در محیطی که سایه است و نور مستقیم آفتاب به آن نمی‌تابد، بکارید. می‌توانید در فصل‌هایی که هوای بیرون زیادی سرد نیست، این گیاه را به فضای بیرون از خانه منتقل کنید ولی حواستان باشد که آن را در یک جای آفتاب‌گیر قرار ندهید.

اگر گلدان در جای آفتاب‌گیر قرار دارد، در طول روز مراقب باشید که آن را جابه‌جا کنید.

خاک

گیاه برگ عبایی از نظر نوع خاک هم بسیار مقاوم است و می‌تواند در انواع خاک دوام بیاورد. البته این خاک از هر نوعی که باشد، باید زهکشی مناسبی داشته باشد. خاک‌های ارگانیک و غنی  که خاصیت خنثی تا کمی اسیدی داشته باشند بهترین انتخاب برای نگهداری گیاه برگ عبایی هستند.

این گیاه در فضای باز می‌تواند در خاک‌های شنی و حتی رسی رشد کنند. برای گیاهانی که قرار است در گلدان نگهداری کنید، از خاک‌های مخلوط گلدانی با کیفیت استاندارد استفاده کنید.

آب

این گیاه تحمل و مقاومت خوبی در برابر خشکی و بی‌آبی دارد ولی ترجیح می‌دهد که خاکش مقدار کمی رطوبت داشته باشد. گیاه برگ عبایی جوان را مرتب آب بدهید تا جایی که خاک آن همیشه رطوبت کمی داشته باشد ولی خیس نشود. اگر خاک این گلدان برای مدت طولانی در آب بماند، باعث پوسیدن ریشه‌های گیاه می‌شود.

برای گیاهان بزرگ‌تری که مدت زیادی از کاشت آن‌ها گذشته، باید گلدان را عمیقا آبیاری کنید و بین هر بار آب دادن، اجازه دهید که چند سانتیمتر از خاک سطح گلدان کاملا خشک شود. در واقع بهترین زمان برای آب دادن به گیاه وقتی است که اگر انگشت خود را به خاک بچسبانید، هیچ رطوبتی در آن حس نکنید.

دمای هوا و رطوبت

گیاه برگ عبایی دمای بین ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتیگراد را ترجیح می‌دهد. این گیاه در برابر سرما مقاوم نیست و دمای هوای کمتر از۱۰ درجه سانتیگراد می‌تواند آن را از بین ببرد. پس اگر این گیاه را داخل گلدان می‌کارید ولی بیرون از فضای منزل نگهداری می‌کنید حتما قبل از سرد شدن هوا باید آن را به فضای داخل خانه منتقل کنید.

این گیاه رطوبت متوسط را دوست دارد البته وجود رطوبت متوسط در محیط اطراف این گیاه، برای سلامت و ادامه‌ی رشد آن ضروری نیست. اما اگر بتوانید کمی رطوبت برای آن فراهم کنید، گیاه سرحال‌تری خواهید داشت.

نگهداری از این گلدان در کنار گلدان‌های دیگر می‌تواند رطوبت متوسط مورد نیاز گیاه را فراهم کند. قرار دادن یک سینی حاوی سنگریزه و آب در کنار گلدان‌ها نیز برای تامین رطوبت آن‌ها روش خوبی است.

کود

در ماه‌های بهار و تابستان، ماهی یک بار گیاه برگ عبایی را با کودهای مایع چندمنظوره تقویت کنید. برای استفاده از کودها و مقدار آن‌ها، طرز استفاده‌ی روز محصول را بخوانید. می‌توانید در ابتدای بهار از کودهایی استفاده کنید که به مرور زمان داخل خاک پخش می‌شوند. در ماه‌های پاییز و زمستان، لازم نیست که به گیاه کود بدهید. کود دادن را حتما بعد از آبیاری گیاه انجام دهید.

انواع گیاه برگ عبایی

این گیاه هم مثل بسیاری از گیاهان آپارتمانی دیگر، انواع مختلفی دارد که تفاوت‌های ریز ظاهری دارند.

Variegata

این مدل دارای برگ‌های دورنگ است؛ برگ‌های سبز که رگه‌های سفید دارد.

Asahi

در این مدل، نوک برگ‌های گیاه با رشد آن، کم‌کم سفید می‌شوند.

Hoshi-zora

نام این مدل به معنای آسمان پرستاره است. برگ‌های سبز این گیاه دارای خال‌های سفید یا زرد هستند.

Lennon’s Song

در این مدل برگ‌های سبز گیاه دارای رگه‌هایی به رنگ سبز روشن یا سفید هستند.

تکثیر گیاه برگ عبایی

این گیاه را می‌توانید با تقسیم کردن، به راحتی تکثیر کنید و به عزیزان خود هدیه بدهید. این کار نه تنها باعث می‌شود که بتوانید گیاهان خود را بدون هزینه بیشتر کنید یا هدیه‌هایی برای عزیزان خود تهیه کنید، بلکه مانع از رشد بیش‌ازحد گیاه می‌شود و آن را در اندازه‌ی مناسب و دلخواه نگه می‌دارد.

برای تکثیر کردن و درست کردن یک گیاه تازه، مقداری از ریزوم (ساقه‌ی زیرزمینی) گیاه را که حداقل دو برگ داشته باشد، جدا کنید. این قسمت جداشده را در یک گلدان دیگر که خاک تازه دارد بکارید. خاک این گلدان جدید باید مرطوب بماند ولی اطمینان حاصل کنید که خاک و گلدان، زهکشی خوبی داشته باشند.

علاوه‌بر این باید محیطی گرم برای گیاه تازه فراهم کنید ولی نباید آن را در زیر نور مستقیم آفتاب قرار دهید. وقتی متوجه رویش انشعابات جدید در گیاه شدید، به این معنا است که گیاه جدید شما ریشه زده و به مقاومت خوبی رسیده است. از این مرحله به بعد می‌توانید مثل مثل یک گیاه مقاوم و بالغ با آن رفتار کنید.

انتخاب و تعویض گلدان

اگر گیاه برگ عبایی را در گلدان می‌کارید باید از گدان‌هایی استفاده کنید که سوراخ‌های زهکشی بزرگی داشته باشند. گلدان‌های سفالی بدون لعاب هم انتخاب مناسبی برای کاشت این گیاه هستند چون این گلدان‌ها باعث می‌شوند که رطوبت اضافه از طریق دیواره‌ها به بیرون از گلدان هدایت شود.

برای شروع از گلدانی استفاده کنید که کمی بزرگتر از ریشه‌ها باشد. این گیاه رشد بسیار آرامی دارد و مطمئن باشید که تا مدت‌ها نیازی به تعویض گلدان نیست و ریشه‌ها بزرگ‌تر از گلدان نمی‌شوند.

اگر متوجه شدید که ریشه‌ها از خاک یا از سوراخ‌های ته گلدان بیرون زده‌اند، زمان آن رسیده که گلدان را تعویض کنید و گیاه برگ عبایی را در یک گلدان بزرگ‌تر بکارید. ممکن است ۳ تا ۵ سال نیازی به تعویض گلدان برگ عبایی نباشد. بهترین زمان برای تعویض گلدان این گیاه در فصل بهار است. به‌آرامی گیاه را از گلدان قدیمی خارج کنید و آن را در همان عمق در یک گلدان جدید که خاک تازه دارد بکارید.

آفت‌های رایج

گیاه برگ عبایی معمولا دچار آفت‌ها و بیماری‌های رایج گیاهان آپارتمانی نمی‌شود؛ به‌خصوص اگر آن را در محیط طبیعی خودش نگهداری کنید. اگر آن را در فضای داخلی خانه نگهداری می‌کنید ممکن است دچار آفت‌های رایج گیاهان آپارتمانی مثلا شپشک و شپشک آردی شود.

شستن برگ‌ها می‌تواند روشی برای رهایی گیاه از آفت‌ها باشد. اگر میزان ابتلای گیاه به آفت بسیار زیاد است، می‌توانید آفت را با کمک صابون‌ها یا اسپری‌های مخصوص دفع آفات از بین ببرید.

مشکلات رایج گیاه برگ عبایی

گیاه برگ عبایی بسیار مقاوم است و معمولا دچار مشکلات متعدد نمی‌شود به خصوص اگر آن را در محیطی شبیه به منطقه‌ی بومی‌اش نگهداری کنید. اگر محیط برای نگهداری گیاه مناسب نباشد معمولا برگ عبایی دچار مشکلات زیر می‌شود:

قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها

قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها معمولا ناشی از کم‌ آب دادن یا زیاد آب دادن به گیاه است. این مشکل بیشتر از همه زمانی ایجاد می‌شود که گیاه را در گلدان نگهداری می‌کنید. قبل از آب دادن به گیاه همیشه خاک آن را بررسی کنید. همیشه قبل از آب دادن به گیاه منتظر بمانید که چند سانتی‌متر از سطح خاک کاملا خشک شود. اطمینان حاصل کنید که آب اضافی گلدان از سوراخ‌های زیر آن خارج می‌شود و آبی داخل گلدان باقی نمی‌ماند.

قهوه‌ای شدن برگ‌ها

گاهی اوقات تمام برگ یا بخشی از آن قهوه‌ای رنگ می‌شود. این مشکل ممکن است نتیجه‌ی قرار گرفتن زیر نور مستقیم آفتاب باشد. گلدان را در جایی بگذارید که در تمام طول روز، هرگز آفتاب مستقیم به آن نتابد. اگر لازم است جای آن را مرتب تغییر بدهید.

وزش باد از وسایل گرمایشی و سرمایشی و همین‌طور هوای سرد داخل خانه می‌تواند باعث قهوه‌ای شدن رنگ برگ‌ها شود. گلدان را باید در جایی نگهداری کنید که در معرض گرمای زیاد یا سرمای زیاد قرار نگیرد.

پرسش و پاسخ در مورد نگهداری از گیاه برگ عبایی

آیا گیاه برگ عبایی به نور خورشید نیاز دارد؟

گیاه برگ عبایی باید دور از تابش مستقیم نور آفتاب نگهداری شود. البته این گیاه برای رشد بهتر به نور نیاز دارد ولی این نور باید غیرمستقیم باشد.

آیا نگهداری از گیاه برگ عبایی راحت است؟

نگهداری از این گیاه زحمت زیادی ندارد و به راحتی می‌توانید مراقب آن باشید. خود گیاه هم مقاوم است و اگر در نگهداری از گیاهان آپارتمانی تازه‌کار هستید، معمولا با نگهداری این گیاه مشکلی نخواهید داشت.

رشد گیاه برگ عبایی چقدر است؟

گیاه برگ عبایی رشد بسیار آرامی دارد و چند سال طول می‌کشد تا به بیشترین اندازه‌ی خود برسد.

جمع‌بندی

گیاه برگ عبایی یکی از راحت‌ترین گیاهان آپارتمانی برای نگهداری و تکثیر است. این گیاه در برابر کمبود نور و حتی خشکی، مقاومت زیادی دارد و احتیاجی به تابش نور مستقیم آفتاب ندارد. به‌همین‌دلیل برای نگهداری در خانه‌های آپارتمانی که کم‌نور هستند، انتخاب خوبی است.

درباره نویسنده

نویسنده و طراح نیلو پلنت و عاشق گل و گیاه هستم . سوالی داشتید در کامنت ها یا پیج های اینستاگرام و تلگرام سایت بپرسید .