نگهداری و تکثیر گیاه برگ بیدی در خانه

نگهداری و تکثیر گیاه برگ بیدی در خانه

برگ بیدی یکی از گیاهان آپارتمانی زیبا است که خیلی راحت تکثیر می‌شود. این گیاه به خاطر رنگ متفاوت برگ‌ها و ظاهر زیبای آن، بسیار محبوب است و در خانه‌ی تمام علاقه‌مندان به گل و گیاه می‌توانید یک گلدان زبرینا یا برگ بیدی پیدا کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا این گیاه زیبا را بهتر بشناسید.

آشنایی با گیاه برگ بیدی


گیاه برگ بیدی بومی مناطق استوایی مثل مکزیک، آمریکای جنوبی و کارائیب است. این گیاه انواع مختلفی دارد؛ بعضی از انواع آن به‌عنوان علف هرز شناخته می‌شود، برخی از انواع آن را در باغ‌ها می‌کارند و یکی از مشهورترین انواع آن به نام Tradescantia zebrina را به‌عنوان گیاه آپارتمانی در گلدان نگهداری می‌کنند. این گیاه آپارتمانی زیبا به خاطر رنگ‌های زیبا و طرح جذاب برگ‌هایش، جلب توجه کرده و راه خود را به محیط‌های بسته مثل خانه و محل کار باز کرده است.
گیاه برگ بیدی حتی اگر در فضای بسته نگهداری شود، گل‌هایی زیبا با سه گلبرگ می‌دهد. گل‌های این گیاه رنگ‌های متنوعی دارند از جمله سفید، بنفش و صورتی. رنگ گل‌ها به نوع گیاه بستگی دارد و معمولا زیاد گل می‌دهد.
اگر گیاه برگ بیدی را در فضای داخلی خانه نگهداری می‌کنید، در تمام طول سال می‌تواند رشد کند و هر زمانی می‌توانید آن را تکثیر کنید. اما اگر در فضای باز در منلطقی که آب‌وهوا اجازه می‌دهد آن را می‌کارید، بهتر است که در ابتدای پاییز برای کاشت آن اقدام کنید.
این گیاه در محیط باز با آب‌وهوایی شبیه منطقه‌ی بومی خود، خیلی سریع رشد می‌کند و می‌تواند به یک گونه‌ی مهاجم تبدیل شود. اگر آن را به حال خود رها کنید خیلی زود فضای زیادی را در بر می‌گیرد. اما اگر آن را در فضای داخلی خانه نگهداری کنید، می‌توانید مرتب هرس کنید.
برخی از انواع گیاه برگ بیدی یا زبرینا، مسموم‌کننده هستند یعنی در صورت هضم می‌توانند برای انسان و حیوان، خطرناک باشند.

جدل اطلاعات کلی گیاه برگ بیدی

نام رایج گیاه برگ بیدی
نام عملی  Tradescantia
نوع گیاه  علفی چند ساله
اندازه گیاه  ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر ارتفاع و ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر عرض
نیاز به تابش آفتاب  آفتاب کامل، نیمه‌سایه
نوع خاک  مرطوب با زهکشی خوب
pH خاک  خنثی تا اسیدی
زمان گل‌دهی  طول سال
رنگ گل  سفید، بنفش، صورتی
منطقه بومی  مکزیک، آمریکای جنوبی، کارائیب
مسموم‌کنندگی  برخی انواع آن برای انسان و حیوان کمی مسموم‌کننده است

نگهداری از گیاه برگ بیدی


گیاه برگ بیدی انواع مختلفی دارد و شامل ۷۵ نوع مختلف می‌شود. این گیاهان معمولا نیاز به مراقبت خاصی ندارند و حتی اگر کاملا تازه‌کار باشید می‌توانید به‌راحتی آن‌ها را نگهداری کنید. تنها قسمت سخت نگهداری از این گیاه، این است که بفهمید به چقدر آب نیاز دارند. خاک این گیاه باید همیشه مرطوب باشد اما نباید در آب دادن به آن زیاده‌روی کنید و گلدان نباید پر از آب شود.
این گیاه برای گلدان‌هایی که از جایی آویزان می‌کنید، بهترین انتخاب است چون ساقه‌های رونده دارد و از اطراف گلدان به سمت پایین آویزان می‌شود. این گیاه در محیطی که نور زیاد و غیرمستقیم دارد، به‌خوبی رشد می‌کند. اگر آن‌ها را مرتب هرس نکنید، خیلی زود ساقه‌های آن بند می‌شود و تعداد برگ‌های آن کمتر می‌شود. برای اینکه گیاه پرپشتی داشته باشید سعی کنید مرتب آن را هرس کنید.
این گیاه با همان سرعت زیادی که برگ‌های جدید می‌زند، دچار ریزش برگ‌های قدیمی می‌شود. خشک شدن و ریختن بخشی از برگ‌های آن، طبیعی است. برای اینکه گیاهی زیبا داشته باشید، می‌توانید خودتان برگ‌های مرده را جدا کنید.
البته این گیاه بعد از چند سال در نهایت برگ‌های خود را از دست می‌دهد و پر از ساقه‌های بلند بدون برگ می‌شود. اما خوشبختانه تکثیر کردن آن بسیار راحت است. خیلی زود و به‌راحتی می‌توانید آن را تکثیر کنید و در گوشه و کنار خانه بگذارید یا به دوستان و عزیزان خود هدیه دهید.
هشدار- این گیاه اگر در فضای باز کاشته شود و محیط مناسب برای رشد را داشته باشد، به‌سرعت به یک گونه ی مهاجم تبدیل می‌شود.

نور


گیاه برگ بیدی در محیط پرنور همراه با تابش غیرمستقیم آفتاب، بهترین رشد را دارد. این گیاه را باید در نزدیکی پنجره‌ای نگهداری کنید که حداقل هشت ساعت در روز نور آفتاب می‌گیرد. البته فراموش نکنید که نور پنجره باید غیرمستقیم باشد. اگر گیاه در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد، دچار سوختن برگ‌ها می‌شود. اگر متوجه شوید که رنگ برگ‌های گیاه به مرور زمان کم‌رنگ‌تر می‌شود، این یک نشانه از کمبود نور برای گیاه است.

خاک

این گیاه در خاک‌های معمولی گلدان به‌خوبی رشد می‌کند تا زمانی که آن را بیش از اندازه آب ندهید. در مجموع این گیاه خاکی را دوست دارد که زهکشی مناسبی داشته باشد. ریشه‌های این گیاه اگر در خاک خیس بماند، خیلی زود می‌پوسد. برای اینکه خاک گلدان را سبک‌تر کنید تا زهکشی خوبی داشته باشد، مقداری شن در آن بریزید. خاک‌های مخلوط گلدان هم برای گیاه برگ بیدی مناسب است.

آب

این گیاه دوست دارد که همواره در خاک مرطوب قرار داشته باشد. در تابستان باید آن را هفتگی آب بدهید و نیاز آن به آب در پاییز و زمستان کمتر می‌شود. برای اینکه مطمئن شوید زمان آب دادن به گلدان فرا رسیده، سطح خاک را لمس کنید. اگر خشک شده بود، دوباره به گلدان آب بدهید.

دمای هوا و رطوبت


تمام انواع گیاه برگ بیدی در دمای بین ۱۸ تا ۲۳ درجه رشد خوبی دارند. البته در آب‌وهوای گرم‌تر هم دوام می‌آورند. این گیاه را نباید در دمای کمتر از ۱۰ درجه نگهداری کنید چون باعث بی‌رنگ شدن و از بین رفتن برگ‌های گیاه می‌شود.
از نظر سطح رطوبت، این گیاه به رطوبت بیشتر از حد نرمال نیاز دارد. بهتر است که این گیاه را در قسمت‌های مرطوب خانه مثلا حمام یا آشپزخانه نگهداری کنید. هر چند روز یک بار گیاه را غبارپاشی کنید تا رطوبت لازم آن تأمین شود. می‌توانید یک دستگاه بخور کوچک بخرید تا رطوبت هوای اطراف گلدان را فراهم کند. اگر متوجه شدید که برگ‌های گیاه کم‌کم به رنگ قهوه‌ای تغییر رنگ می‌دهند، این نشان می‌دهد که رطوبت در خانه‌ی شما برای گیاه برگ بیدی مناطب نیست و کمتر از مقدار لازم گیاه است.

کود

این گیاه معمولا به کود نیازی ندارد. نهایتا اگر می‌خواهید کمی آن را تقویت کنید، از کودهای محلول در آب استفاده کنید. این کودها را با کمی آب رقیق کرده و پای گلدان بریزید. کود دادن بیش از حد به گیاه، باعث می‌شود که برگ‌های آن رنگ‌های خاص خود را از دست بدهند.

هرس کردن

گیاه برگ بیدی یکی از گیاهانی است که رشد سریعی دارد و اگر به آن رسیدگی نکنید، ساقه‌های آن بلند و کم‌پشت می‌شود. برای اینکه گیاه شما سرحال و شاداب و پر از برگ شود و آن را تشویق کنید که برگ‌های بیشتری بدهد، مرتب آن را هرس کنید و ساقه‌های را کوتاه کنید. هر بار م‌توانید ۲۵ درصد از ساقه را ببرید.

تکثیر گیاه برگ بیدی

تقریبا تمام گیاهان این خانواده به‌راحتی تکثیر می‌شوند و بهترین راه برای تکثیر آن‌ها، استفاده از روش قلمه‌ زدن است. برای این منظور مراحل زیر را طی کنید؛
۱. به اندازه‌ی ۳ سانتی‌متر از ساقه‌ی گیاه را جدا کنید. این قسمت از ساقه حتما باید یک برگ داشته باشد. قسمت بریده شده را در خاک تازه‌ی گلدان قرار دهید. برای ریشه زدن این ساقه، لازم نیست که از هورمون ریشه‌زایی استفاده کنید. می‌توانید ساقه‌ی بریده شده را در یک بطری آب هم قرار دهید تا ریشه بزند و برای کاشت، آماده شود.
۲. قلمه را مرتب آب بدهید و ظرف چند هفته نشانه‌های ریشه زدن آن را مشاهده می‌کنید.
۳. قلمه‌ی ریشه زده را داخل گلدان جدید بکارید.

آفت‌های رایج

این گیاه هم مثل سایر گیاهان آپارتمانی دچار آفت‌های رایجی مثل شته و کنه‌ی تارعنکبوتی می‌شود. مراقب گیاه باشید و مرتب آن را بررسی کنید. اگر نشانه‌های وجود آفت را در آن مشاهده کردید، قسمت‌های آسیب‌دیده‌ی گیاه را جدا کنید. بقیه‌ی گیاه را می‌توانید با روغن‌های یا اسپری‌های آفت‌کش درمان کنید.

سؤالات رایج درباره‌ی گیاه برگ بیدی


آیا نگهداری از این گیاه راحت است؟
گیاه برگ بیدی یکی از راحت‌ترین گیاهان آپارتمانی برای پرورش دادن و نگه داشتن در منزل است. این گیاه با مراقبت‌های بسیار کمی زنده می‌ماند و اندکی توجه و محبت شما را با برگ‌های زیبا پاسخ می‌دهد.
سرعت رشد گیاه برگ بیدی چقدر است؟
این گیاه اگر در فضای باز نگهداری شود یک گونه‌ی مهاجم محسوب می‌شود. در فضای داخلی هم به‌سرعت رشد می‌کند ولی می‌توانید با هرس کردن، مانع از رشد بیش از حد آن شوید. این گیاه هر هفته تقریبا ۲٫۵ سانتی‌متر رشد می‌کند. بعد از اینکه قلمه‌ی آن را در خاک بکارید، شش ماه طول می‌کشد تا یک گلدان کامل و زیبا داشته باشید.
گیاه برگ بیدی چقدر عمر می‌کند؟
حتی با وجود بهترین مراقبت و نگهداری، این گیاه تقریبا عمر کمی دارد و بعد از چند سال دیگر ظاهر زیبای اولیه را نخواهد داشت. اما به‌راحتی تکثیر می‌شود و قبل از اینکه گلدان را از دست بدهید می‌توانید آن را تکثیر کنید تا همیشه یک گلدان شاداب زبرینا در خانه داشته باشید.

درباره نویسنده

نویسنده و طراح نیلو پلنت و عاشق گل و گیاه هستم . سوالی داشتید در کامنت ها یا پیج های اینستاگرام و تلگرام سایت بپرسید .