نحوه تهیه خاک پوششی

نحوه تهیه خاک پوششی

برای تهیه خاک پوششی در کشورهای مختلف از مواد خام مختلفی استفاده می گردد.

مسئله قابل اهمیت به لحاظ تجاری فراوانی مواد مورد نیاز قیمت مناسب و دسترسی آسان به آنهاست به این لحاظ با توجه به صفات مشخصه خاک پوششی در نظر گرفته شده و موارد مذکور اقدام به تهیه و آماده نمودن و اختلاط مواد می گردد در ایران نیز مانند سایر کشورها تحقیقات و آزمایش های مداوم ای وسیله قارچ کار آن در جهت دستیابی به خاک پوششی با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب به عمل می‌آید.

فرمول های مورد استفاده غالباً متکی به پیت و مواد دیگر همراه از قبیل:

ماده آهک

سنگ گچ

و یا گچ بوده و در مواردی از مواد خام دیگر و یا ضایعات کمپوست استفاده می گردد.

قالب واحدهای تولیدی در ایران حسب تجارب و آزمایشات خود در رابطه با بکارگیری انواع مختلف مواد خام به فرمول هایی که احتیاجات آنها را برآورده می سازد دست یافته‌اند. ماده اصلی خام که قریب به اکثریت واحدها به عنوان پایه مورد استفاده قرار می‌دهند پیت می باشد.

نظر به اینکه استخراج پیت از منابع و معادن مختلف صورت می‌گیرد، و اخیراً نیز با توجه به نیاز واحدهای تولیدی، بازار رقابت در تهیه و فروش اغان به وجود آمده، دستیابی به پیت حقیقی و کیفی با توجه به عرضه ارقام مشابهی از چمن و سبزینه های جنگلی، نیاز به کارشناسی و دقت بیشتری می باشد. به هر حال پس از تهیه پیت خالص، اقدام به خرد کردن قطعات می گردد. معمولاً این کار به وسیله دستگاه خرد کن که ساختمانی ساده و قالب واحدهای تولیدی از آن برخوردار می باشند صورت می گیرد. برای حصول اپتیموم کیفیت خاک پوششی، نیاز به تهیه و آماده سازی پیت با الیاف و رشته های ۵ الی ۸ سانتیمتری است که از طریق دستگاه پیت خرد کن و گذرانیدن از سرند فراهم می گردد.

پس از آماده شدن پیت ها را با توجه به کیفیت آن به لحاظ ظرفیت نگهداری آب خلوص و سایر خصوصیات ذکر شده قبلی به طور آزمایشی ۳ قسمت پیت به اضافه یک قسمت ماسه و یک قسمت سنگ گچ کاملاً با هم مخلوط می گردد پس از اختلاط مواد توده را به صورت حوضچه های درآورده آرام آرام و به تدریج آب در حوزه ریخته می شود و با ریختن خاک اطراف در حوضچه اختلاط آب و مواد خام انجام می گیرد.

اضافه نمودن آب بایستی تا زمانی ادامه یابد که مواد به حالت خیس کامل یا اشباع در نیاید. علت این امر این است که خاک خیس جهت پاستوریزه بایستی از زمان طولانی تری برخوردار گردیده و از نظر ضدعفونی و نیز هنگام تخلیه پس از پاستوریزه برای استفاده در اتاق کشت با اشکال مواجه می گردد.

خاک آماده شده به ترتیب فوق آماده هم به اتاق پاستوریزه است. لیکن چنانچه خاک آماده شده به مدت دو الی سه روز در محل انبار گردد تا تخم حشرات در شرایط مرطوب ای و هوای آزاد شروع به فعالیت و بازشدن نماید و نیز شرایط مطلوب برای فعالیت باکتری ها، نماتدها و نیز سایر بیماریها فراهم گردد مراحل انجام پاستوریزه در اتاق پاستوریزاسیون با کیفیت بهتری و کاملتری انجام می گردد.

مرحله بعد حمل خاک آماده به اتاق پاستوریزه میباشد. انتقال خاک به قطر مختلف امکان پذیر است. برای این کار می توان از جعبه های سبک و قابل حمل با ابعاد ۵۰ سی سی سانتی متری و یا با ابعاد کمتر و یا بیشتر استفاده نمود اصولاً جعبه ها شکل و یا حالت و کیفیت به خصوصی ندارند و می توان از جعبه های چوبی و فلزی و یا پلاستیک مقاوم از قبیل جعبه های نوشابه استفاده نمود مسئله قابل اهمیت این است که آن خاک در جعبه ها نبایستی حداکثر از ۳۰ سانتی متر تجاوز نماید. زیرا عمق بیشتر از مقدار ذکر شده نفوذ بخار را به داخل خاک با اشکال مواجه می‌سازد و امکان فقدان پاستوریزه در وسط جعبه ها را به وجود می آورد.
جعبه ها در قفس هایی که به این منظور در اتاق پاستوریزه خاک آماده گردیده با فاصله ۵ الی ۱۰ سانتی متر از هم قرار داده می شود.  لازم به ذکر است که سیستم قفسه بندی در اتاق پاستوریزه خاک تقریباً شبیه قفسه بندی اتاق کشت است بر حسب نیاز واحد طبقات با فاصله ۴۰ الی ۵۰ سانتی متر از هم ساخته میشود و جعبه های خاک از طریق راهرو در طبقات مستقر می گردد.

طریق دیگری که در ایران در برخی از واحد ها اقدام به باربری ظن میگردد سیستم بستری است.

برای این منظور به جای استفاده از جعبه خاک وسیله فرغون به طبقات بستر که به شرح فوق کدگذاری شده انتقال برای بستر طبقات میتوان از چوب تورهای فلزی و یا صفحه های بتنی و یا انواع دیگر بستر استفاده نمود. پس از اینکه خاک در اتاق پاستوریزاسیون قرار گرفت ترمومتر های دیجیتال به تعداد مورد لزوم در اتاق پاستوریزه در داخل عمق خاک در طبقات بالا و پایین نصب می گردد.

در واحد هایی که امکانات آزمایشگاهی جهت آزمایش صحت و یا عدم صحت پاستوریزه خاک وجود ندارد برای ضریب اطمینان عملیات پاستوریزاسیون بسته به حجم اتاق پاستوریزاسیون به ازای هر ۵۰ متر مکعب حجم اتاق یک لیتر فرمالین در کلیه قسمت های اتاق و خاک استری گردیده و سپس درب اتاق مسدود و آنگاه شیر بخار بازمیگردد.

اپتیموم درجه حرارت پاستوریزاسیون ۶۰ درجه سانتیگراد و مدت زمان ابقاء پس از رسیدن درجه ترمومتر خاک به ۶۰ درجه سانتیگراد ۴۶ ساعت است لازم به ذکر است که درجه حرارت خاک نباید از ۶۵ درجه سانتیگراد بالاتر برود زیرا در جهت حرارت بالاتر باعث مرگ باکتری های مفید خاک گردیده محیط کشت را جهت حضور انواع کفکش ها آماده می سازد پس از اتمام عملیات پاستوریزاسیون شیر بخار بسته شده و با استفاده از فن اتاق کنک میگردد آنگاه با رعایت کامل موازین بهداشتی از قبیل پاکسازی و ضدعفونی معابر و راهروهای منتها به اتاق پاستوریزه خاک استفاده از ابزار و وسایل کاملا ضدعفونی شده کارگران تامین و لباس های بهداشتی خاک پاستوریزه شده داخل کیسه های پلاستیک کاملا تمیز و ضد عفونی شده می گردد بهتر است پس از اتمام عملیات پاستوریزاسیون آزمایش خاک انجام گیرد تا صحت عملیات پاستوریزه معلوم گردد.

آزمایش خاک می‌تواند وسیله میکروسکوپ محیط کشت صورت بگیرد. لذا در صورت حصول اطمینان از فقدان آلودگی خاک پوششی به طوری که قبلاً ذکر کردید و کیسه های پلاستیک و به میزانی که قابلیت حمل و نقل دارد وارد گردیده و سپس جهت جلوگیری از آلودگی احتمالی و تامین رطوبت لازم در هر کمپوست در حدود ۵ الی ۱۰ سی سی فرمالین و دو الی سه آب ریخته و پس از ۲۴ الیالی ۴۸ ساعت آماده استفاده در اتاق کشت و یا نگهداری در انبار می باشد.

لازم به توضیح است که تامین آب مورد نیاز خاک پس ازبارش تولید تاسیون بستگی به رطوبت موجود خاک پس از تخلیه از اتاق پاستوریزه دارد اپتیموم رطوبت خاک در مرحله خاک دهی تشریح گردیده است. در گذشته پاستوریزاسیون خاک از طریق شیمیایی نیز صورت می گرفت در حال حاضر به علت جلوگیری از خطرات ناشی از سالم و سهولت استفاده از بخار به این طریق عمل می گردد. در کشورهایی که بخار گران تمام می‌شود و یا دسترسی به آن مشکل است از مواد شیمیایی فرار استفاده به عمل می آید. این مواد شیمیایی برای انسان بسیار سمی بوده و لذا در هنگام مصرف بایستی احتیاطات لازم صورت بگیرد یکی از موثرترین این مواد شیمیایی می باشد. که برای ضدعفونی پیت مورد استفاده قرار می گیرد سموم شیمیایی دیگر که به عنوان گاتیو متیل بروماید قابل بهره برداری است عبارتند از فرمالین و کلر و پیکرین.

درباره نویسنده

نویسنده و طراح نیلو پلنت و عاشق گل و گیاه هستم . سوالی داشتید در کامنت ها یا پیج های اینستاگرام و تلگرام سایت بپرسید .