لزوم آموزش باغبانی به کودکان

لزوم آموزش باغبانی به کودکان

باغبانی کودکان

باغبانی ، یکی از آسانترین راههای ارتباط کودکان با طبیعت است. کودکانی که از نخستین سالهای زندگی شان شاهد باغبانی پدر و مادرشان بوده اند یا خود به باغبانی پرداخته اند از سلامت روانی بالاتری برخوردار بوده ودر بزرگسالی نیز ارتباط مثبت تری با محیط برقرار می کنند. باغبانی برای کودک از علومی است که در تمام دنیا علاقه مندان بسیاری دارد و متخصصین، سفارش زیادی نسبت به آن دارند.

 

در این مقاله به نتایج عمده تحقیق اثر گذاری باغبانی بر کیفیت زندگی کودکان اشاره شده است.

لزوم آموزش باغبانی به کودکان

 

یکی از آسانترین راههای ارتباط کودکان با طبیعت، باغبانی است. کودکانی که از نخستین سالهای زندگی شان شاهد باغبانی پدر و مادرشان بوده اند یا خود به باغبانی پرداخته اند از سلامت روانی بالاتری برخوردار بوده ودر بزرگسالی نیز ارتباط مثبت تری با محیط برقرار می کنند. باغبانی برای کودک از علومی است که در تمام دنیا علاقه مندان بسیاری دارد و متخصصین، سفارش زیادی نسبت به آن دارند. نتایج عمده تحقیق اثر گذاری باغبانی بر کیفیت زندگی کودکان عبارتند از :

 

– فرصت برای ارتباط با خودش پیدا کرده و آرامش روانی اش نیز بیشتر است. بر همین اساس باغبانی باعث می شود تا کودک تمرکز زیادی پیدا کند. ( استرس را به دلیل اثر آرامش بخش خود خنثی می کند، امروزه از باغبانی بعنوان یک روش درمانی برای کودکانی که مورد آزار قرار گرفته اند استفاده می شود .)

 

– شکوفا شدن خلاقیت

– ا فزایش حس ارزشمندی

_  هماهنگی با طبیعت و محیط

– کودکان به رابطه ی علت و معلولی میان عناصر در طبیعت پی می برند

– هدفمند بودن فعالیت که باعث اشتیاق بیشتر و پیگیری می شود

– در باغبانی تنها انگشتان کودک فعال نیستند، بلکه همه ی اعضای بدن فعالیت می کنند( ۵ حس انسان فعالیت دارند )

– صبر کودک را برای رسیدن به هدف بیشتر می کند

– فضای مناسبی برای کار گروهی است

– شبیه سازی زندگی است (کودک در حال مشاهده تبدیل شدن یک دانه به یک درخت،با زندگی و حیات و روند رشد موجودات زنده آشنا می شود و بچه ها قدردانی از زندگی و عشق به حیات را از طریق شبیه سازی زندگی با نیازهای گیاه و نیاز های انسان یاد می گیرند )

_ احساس مسئولیت بالاتری پیدا می کند

– نگرش مثبت نسبت به بیشتر خوردن میوه ها و سبزیجات پس از شرکت در برخی فعالیت های باغبانی

– آوردن نمره بالاتر در آزمون های علمی مدرسه به همراه اطلاعات اضافی تکمیلی، در مقایسه با دانش آموزانی که فقط به درس علوم بطور تئوری می پردازند

_ رشد مهارتهای درون فردی

_ بهبود مهارت های اجتماعی و رفتاری

_ یادگیری تقدیر و القای احترام به طبیعت که تا سنین بزرگسالی ادامه پیدا می کند

_ بهبود مهارت های زندگی، از جمله همکاری با گروه ها و درک خود

– بهبود دانش تغذیه ای و افزایش آگاهی کودکان در مورد مزایای خوردن میوه ها و سبزیجات (تنظیمات خوردن سبزی )

– در باغبانی علوم بطور غیر مستقیم به کودک آموزش داده می شود . شگفتی های علم مانند چرخه زندگی گیاه و نقش انسان در محیط زیست

– مزایای آموزشی جهت آموزش علوم طبیعی و اجتماعی و ریاضی و هنر و تغذیه

_ مشارکت در ارتباط با دانش و احساسات

–  حفاظت از محیط زیست

_ الهام بخش سرپرستی محیط زیست (آب – چرخه انرژی و حیات – زنجیره غذایی)

تاثیر آموزش باغبانی بر سلامت جسمی و روحی کودکان

 

–  تاثیر باغبانی روی رفع چاقی کودکان :

نتایج یک مطالعه نشان می دهد که آموزش ها و فعالیت های باغبانی در فضای خارج از خانه، به حفظ سلامت و رفع چاقی کودکان کمک می کند. به گزارش ایرنا از روزنامه دیلی میل، این مطالعه که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا انجام شد، حاکی از آن است که کودکان دارای اضافه وزن در صورتی که فعالیت باغبانی داشته باشند، بیشتر احتمال دارد که در عرض یکسال وزن کم کنند. همچنین پس از انجام این فعالیت ها نگرش مثبت نسبت به بیشتر خوردن میوه ها و سبزیجات در کودکان ایجاد می شود. همچنین به گفته محققان، در مدارسی که باغبانی را به کودکان می آموزند، تعداد دانش آموزان چاق کمتر است. دکتر ’راچل شر‘ از دانشگاه کالیفرنیا که ریاست این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: نتایج این مطالعه که ۲۳۰ کودک در آن شرکت داشتند، نشان داد که شاخص جرم بدن و نسبت محیط دور کمر به قد در گروه هایی که در آموزش های باغبانی شرکت کرده بودند، به اندازه زیادی بهبود یافت؛ به طوری که جمعیت دانش آموزان دارای اضافه وزن و یا چاق از ۵۵٫۶ درصد به ۳۷٫۸ درصد کاهش یافت. براساس نتایج این مطالعه که در مجله Behavior and Education Nutrition of Journal منتشر شده است، شرکت دانش آموزان در کلاس های باغبانی سلامت آنها را تقویت کرد. به گمان محققان، فراگیری آموزه هایی در کلاس های باغبانی درباره خوراکی های سالم مانند سبزیجات تازه در تغذیه مناسب کودکان و کاهش وزن آنها موثر است و در ضمن، باغبانی فرصتی برای فعالیت فیزیکی در اختیار کودکان قرار می دهد.

 –  تاثیر باغبانی روی صبر و بردباری کودکان :

باغبانی، آرامش بخش بوده و تنشها را خنثی میکند و به عنوان درمانی برای کودکانی که مورد آزار قرار گرفته اند، پیشنهاد می شود. همچنین، فرصت مناسبی است که کودکان از انزوا درآمده و ضمن آشنایی با یک کار گروهی، یکی از مهارت های زندگی که همکاری با گروه و تعامل با دیگران است را بیاموزند.

 

– تاثیر باغبانی در کاهش استرس در کودکان :

کودک در حین ارتباط با گیاهان برای برقراری رابطه با خودش فرصت پیدا کرده و آرامش روانی اش نیز بیشتر است. بر همین اساس باغبانی باعث میشود تا کودک تمرکز زیادی پیدا کند. باغبانی استرس را به دلیل اثر آرامش بخش خود خنثی کرده و می توان از این روش بعنوان درمان برای کودکانی که مورد آزار قرار گرفته اند نیز استفاده کرد .

– تاثیر باغبانی روی تقویت حس حفظ محیط زیست در کودکان :

باغبانی، شبیه سازی زندگی است. کودک با زندگی و حیات و روند رشد یک دانه تا درخت آشنا میشود. باغبانی، کودک را محافظ محیط زیست و القا کننده احترام به طبیعت، که تا سنین بزرگسالی ادامه پیدا میکند، میگرداند.

 

– تاثیر باغبانی روی کیفیت تحصیلی کودکان :

آوردن نمره بالاتر در آزمون های علمی مدرسه به همراه اطلاعات اضافی تکمیلی برای ذهن در حال رشد در دستیابی به علوم و در مورد نحوه استفاده از ابزار به دست می آورند، در مقایسه با دانش آموزانی که فقط به درس علوم بطور تئوری می پردازند. در باغبانی علوم بطور غیر مستقیم به کودک شگفتی های علم مانند چرخه زندگی گیاه و نقش انسان در محیط زیست آموزش داده می شود. این کودکان مسولیت پذیری بالایی پیدا کرده، به خودشناسی می رسند و در نتیجه اعتماد به نفس و عزت نفس بالاتری پیدا می کنند و این مسئله باعث می شود که آنها به لحاظ تاثیر روانی رشد سالم تر و کاملتری داشته باشند. شاید با خود بگوید همه این محسنات ذکر شده، مستلزم وجود بسترهای لازم برای انجام فعالیت های باغبانی کودکان در محیطهای زندگی کوچک ما (آپارتمان) است.

در این خص

وص اینگونه میتوان پاسخ داد که والدین میتوانند با خرید گلدانی، کودکان را تشویق به این کار کنند. همراهی والدین، مشوقی برای کودکان، جهت شروع و ادامه کار میباشد. البته طبق توصیه متخصصان روانشناسی، والدین پس از تهیه فضای مناسب برای باغبانی، به کودکانشان چگونگی رشد و مراقبت از گیاهان را نیز بایستی آموزش دهند و آنها را محدود ننموده تا اجازه دهند خلاقیتشان شکوفا شود والدین اگر با تخریب باغچه کوچکشان روبرو شدند صبوری کرده، چون آنها پس از دیدن نتیجه کارشان، بعدها عملکرد و رفتار بهتری با گیاهان خواهند داشت. در یک روز معتدل بهاری، آموزش باغبانی به کودک خود را آغاز کنید چون کودکان در هوای سرد یا بارانی ترجیح میدهند در خانه بمانند. معمولا روزهای آفتابی، احساس خوبی به انسان دست میدهد. به نظر میرسد که انگار همه چیز بهتر و زیباتر از روزهای دیگر است. گیاهان، زیر نور خورشید درخشنده و زیباتر از روزهای ابری به نظر میآیند. به یاد داشته باشید که در وعده های غذایی، از سبزیجاتی که خود کاشته اند و مورد علاقه شان میباشد، استفاده کنیم. کودکانتان میتوانند گلدانهای گلی که پرورش داده اند را در مناسبتهای مختلف به دوستان خود هدیه دهند. با این کارها آنان احساس خود ارزشمندی، فراوانی پیدا میکنند. پس با این تفاسیر، کاشت گیاهانی را که تا این اندازه کودکان را سر ذوق میآورد و انرژی زا و دوست داشتنی هستند را فراموش نکرده و در اولویت قرار داده و با این کار لبخند را بر لبان کودکان بنشانید. باغبانی کودکان با والدین یکی از بهترین تفریحهای تابستانی است. این کار هم به تقویت مهارتهای حرکتی و ذهنی بچه ها کمک کرده و هم رفاقت آنها را با شما بیشتر میکند. پس زودتر دست به کار شوید .

 

تابستان فرصت خوبی است برای اینکه بیشتر برای بازی و تفریح به همراه بچه ها وقت بگذرانید. یکی از بهترین کارهایی که میتوانید در این فصل به همراه فرزندتان انجام دهید، باغبانی است. این کار تاثیر فوقالعاده ای در روحیه بچه ها دارد و اعتماد به نفس آنها را هم بالا میبرد. ضمن اینکه صبر و شکیبایی را هم به آنها میآموزد. زمانی که نخستین گیاه کاشته دست خودشان رشد کرد، بچه ها دیگر عاشق باغبانی خواهند شد. به علاوه، بچه ها حتما چیزهایی که خودشان کاشته اند را میخورند و این فرصت خوبی است برای اینکه بچه ها را به خوردن سبزیها تشویق کرده و عادت دهید.

درباره نویسنده

نویسنده و طراح نیلو پلنت و عاشق گل و گیاه هستم . سوالی داشتید در کامنت ها یا پیج های اینستاگرام و تلگرام سایت بپرسید .