فواید شگفت‌انگیز گیاهان آپارتمانی بر اساس یافته‌های علمی

فواید شگفت‌انگیز گیاهان آپارتمانی بر اساس یافته‌های علمی

این روزها به خاطر عکس‌های جذاب از طراحی دکوراسیون‌ داخلی با گل و گیاه که در اینستاگرام مورد توجه قرار گرفته است، بسیاری از مردم به کاشت و نگهداری گل و گیاه در خانه علاقه پیدا کرده‌اند. بسیاری از جریان‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی شکل می‌گیرند، معمولا خیلی زود فراموش می‌شوند اما نگهداری از گیاهان آپارتمانی به خاطر فواید فراوانی که دارد، بعید است به این زودی‌ها فراموش شود. فواید نگهداری گیاهان آپارتمانی در خانه فقط به زیباتر شدن محیط خانه محدود نمی‌شود و مزایایی هم برای سلامت جسم و روح دارد. با ما همراه باشید تا ۷ فایده‌ی شگفت‌انگیز گیاهان آپارتمانی که بر اساس یافته‌های علمی تأیید شده‌اند را بگوییم.

۷ فایده‌ی نگهداری گیاهان آپارتمانی


فوایدی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم همگی از نظر علمی ثابت‌شده هستند. بسیاری از مردم از زندگی کردن و کار کردن در فضایی که گل و گیاه دارد لذت می‌برند اما فواید نگهداری از گیاهان آپارتمانی بسیار بیشتر از لذت بردن از ظاهر زیبا و جذاب محیط است. هفت فایده‌ای که در ادامه عنوان می‌کنیم از نتایج حاصل از نگهداری گلدان‌های زیبا در محیط زندگی است؛

۱. کاهش سطح استرس

نگهداری گلدان در فضای خانه می‌تواند در کاهش سطح استرس مؤثر باشد. بر اساس نتایج مطالعه‌ای که توسط ژورنال انسان‌شناسی فیزیولوژیک منتشر شده است، گیاهان در فضای خانه یا محل کار باعث می‌شوند که شما احساس راحتی و آرامش کنید و بیشتر با طبیعت در ارتباط باشید.
در این تحقیق، به شرکت‌کنندگان دو وظیفه‌ی مختلف سپرده شد؛ یکی عوض کردن گلدان یک گیاه آپارتمانی و دیگری یک وظیفه‌ی ساده‌ی کامپیوتری. بعد از انجام هر کار، محققان فاکتورهای بیولوژیک مرتبط با استرس مثلا ضربان قلب و فشار خون را در هر دو گروه اندازه گرفتند.
آن‌ها متوجه شدند که رسیدگی به گلدان، واکنش‌های استرس را در شرکت‌کنندگان کاهش داده است. در مقابل، کار کامپیوتری باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون شده است؛ با وجود اینکه شرکت‌کنندگان با کارهای کامپیوتری آشنا بوده‌اند و به آن عادت داشتند.
محققان از این مطالعه دریافتند که کار کردن با گل و گیاهان می‌تواند استرس‌های فیزیکی و روانی را کاهش دهد.

۲. افزایش تمرکز و توجه

در یک تحقیق و مطالعه‌ی کوچک که روی ۲۳ شرکت‌کننده انجام شد، محققان، دانش‌آموزان را در چند کلاس درس قرار دارند. در یکی از کلاس‌ها گیاه مصنوعی، یک کلاس گیاه طبیعی، یک کلاس عکس گیاه و در یک کلاس هیچ گیاهی قرار ندادند.
اسکن مغزی شرکت‌کنندگان نشان داد که دانش‌آموزانی که در کلاسی با گل واقعی و زنده مطالعه کرده‌ بودند، بیشتر از سایر دانش‌آموزان روی درس تمرکز داشتند.

۳. درمان مشکلات روحی

کار کردن با گل و گیاه می‌تواند نقش درمان‌کننده داشته باشد. برای افرادی که با علائم بیماری‌های روحی درگیر هستند، سر و کار داشتن با گل‌ها و گیاهان آپارتمانی و نگهداری از آن‌ها در فضای منزل می‌تواند کمک‌کننده باشد. محققان از گل‌وگیاه‌درمانی برای افزایش حس خوب در افرادی که افسردگی، اضطراب، زوال عقل و سایر مشکلات روحی و روانی دارند، استفاده کرده‌اند.
البته «باغبانی‌درمانی» قرن‌ها است که وجود دارد ولی این روزها مدرن‌تر شده و جلب توجه کرده است. این روزها کلینیک‌های پزشکی معتبر، کاشتن و نگهداری گل‌ها و گیاهان را برای مبتلایان به افسردگی و اضطراب، تجویز می‌کنند.

۴. بهبودی سریع‌تر از بیماری

شاید تعجب کنید ولی یکی از فواید نگهداری از گیاهان آپارتمانی این است که باعث می‌شود سریع‌تر از بیماری‌ها بهبود پیدا کنید. تماشا کردن گیاهان و گل‌ها می‌تواند سرعت بهبودی از بیماری، جراحت و جراحی را افزایش دهد.
نتایج یک تحقیق در سال ۲۰۰۲ نشان داده است که افرادی که در دوره‌ی بهبودی از بیماری یا انواع جراحی‌ها، با گل‌ها سر و کار داشته‌اند، نسبت به سایر افراد که تماسی با گل و گیاه نداشته‌اند، به داروهای مسکن کمتری نیاز پیدا کرده‌اند و دوره‌ی بستری آن‌ها کوتاه‌تر بوده است.
البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که بیشتر این تحقیقات با تمرکز بر گیاهان و فضای سبز موجود در بیمارستان‌ها انجام شده است.

۵. افزایش بهره‌وری

یگ گلدان زیبا می‌تواند بهترین هم‌اتاقی شما در محل کار باشد.
تحقیقات متعددی نشان داده است که وجود گل و گیاه در محل کار، هم خلاقیت و هم بهره‌وری را افزایش می‌دهد. یکی از تحقیقاتی که در سال ۱۹۹۶ انجام شده و بارها در مطالعات مختلف به آن استناد شده است، نشان داده که دانشجویان در یک آزمایشگاه کامپیوتری که دارای گل و گیاه بوده، ۱۲ درصد سریع‌تر و با استرس کمتری کار کرده‌اند.
در یک مطالعه که در سال ۲۰۰۴ انجام شد، محققان از افراد شرکت‌کننده خواستند تا ترکیب کلمات خلاقانه بسازند. وقتی گلدانی در اتاق آن‌ها قرار داده شد، عملکرد بهتری داشتند. در یک تحقیق انجام شده در سال ۲۰۰۷ هم مشخص شد که افرادی که گل و گیاه بیشتری در محیط کار دارند، کمتر بابت بیماری مرخصی می‌گیرند و در انجام کارهای خود نیز بهره‌وری بالاتری دارند.

۶. افزایش رضایت از کار

چشم‌اندازی از پارک و فضای سبز در محیط کار، می‌تواند رضایت از شغل را در کارکنان افزایش دهد. البته یک گلدان در محیط کار هم می‌تواند تأثیر مشابهی داشته باشد.
در یک تحقیق که با شرکت بیش از ۴۴۰ نفر از کارمندان آمازون در هند و آمریکا انجام شد، محققان متوجه شدند افرادی که درمحیط کار با المان‌های طبیعی بیشتر مثلا انواع گل‌ها و گیاهان سر و کار دارند، رضایت شغلی بیشتری دارند و تعهد آن‌ها نسبت به کار کردن در سازمان بیشتر است. در واقع وجود عناصر طبیعی در محیط کار، تأثیرات ناخوشایند استرس و اضطراب شغلی را کاهش می‌دهد.

۷. بهبود کیفیت هوای محل زندگی

شواهد علمی، تأثیر «گیاه‌پالایی» را ثابت کرده است. گیاه‌پالایی به معنای استفاده از گیاهان برای تصفیه کردن محیط اطراف است. این ایده از زمان تحقیقات ناسا روی خاصیت تصفیه‌کنندگی گیاهان در دهه‌ی ۱۹۸۰ شروع شد.
در آن زمان دانشمندان دنبال راهی بودند تا کیفیت هوای داخل فضاپیماها را بهبود بخشند و به این نتیجه رسیدند که ریشه و خاک گیاهان خانگی باعث کاهش قابل توجه ترکیبات آلی فرار موجود در هوا می‌شود. از آن زمان به بعد، محققان این یافته‌ها را در تحقیقات مختلف ثابت کرده‌اند. البته برای اینکه بتوانید به کارایی مشابه دستگاه‌های مدرن فیلتر هوا دسترسی پیدا کنید، باید مقدار زیادی گل و گیاه داشته باشید.
اگر دوست دارید چند گیاه در خانه داشته باشید که هوای محیط را تمیز و تصفیه کنند، این گیاهان را مد نظر داشته باشید؛

 • انواع نخل
 • سرخس برگ شمشیری
 • گندمی
 • فیکوس

کدام گیاهان آپارتمانی برای کودکان و حیوانات خانگی امن هستند؟


نگهداری گل و گیاه یکی از سرگرمی‌های لذت‌بخشی است که استرس را از شما دور می‌کند اما این سرگرمی گاهی ممکن است خطراتی هم ایجاد کند. اگر در خانه کودک یا حیوان خانگی دارید، باید بدانید که برخی از گیاهان سمی هستند.
پیدا کردن فهرست گیاهان سمی کار راحتی نیست. چون هر گیاه از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده که ممکن است فقط یکی از این قسمت‌ها سمی باشد و سایر قسمت‌ها کاملا امن باشد. قبل از اینکه گیاهی را به خانه بیاورید و در دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید، حتما درباره‌ی آن از منابع معتبر تحقیق کنید.

گیاهانی که ممکن است برای کودکان و حیوانات خانگی خطرناک باشند

چند نمونه از گیاهانی که نباید در خانه‌ای با وجود کودک و حیوان خانگی نگهداری کنید به شرح زیر هستند؛

 • آماریلیس
 • آلوئه ورا
 • آزالیا
 • گل داوودی
 • سیکلامن
 • دیفن‌باخیا
 • پاپیتال
 • گیاه یشم
 • نرگس
 • انواع لیلیوم
 • برگ انجیری
 • فیلودندرون
 • بنت‌قنسول
 • پوتوس
 • نخل مرداب

نکات درباره‌ی سلامتی که باید در نظر بگیرید


نگهداری گل و گیاه در خانه یا محل کار، مزایای متعددی دارد اما ممکن است خطراتی هم به دنبال داشته باشد. اگر قصد دارید برای خانه یا دفتر کار گلدان بخرید، این نکات را در نظر بگیرید؛

مراقب آفت‌زدگی باشید

گیاهان آپارتمانی برای حشرات، قارچ‌ها و سایر آفات می‌توانند مثل یک اسب تروجان عمل کنند. در واقع با خریدن گلدان ممکن است این آفات را به خانه راه بدهید. اگر قصد دارید خودتان گیاهی را در گلدان بکارید، نباید از خاک باغ یا باغچه استفاده کنید. موقع خرید گیاهان، به مقدار آبی که نیاز دارند توجه کنید چون آب دادن بیش از حد به گلدان‌ها، شرایط را برای رشد قارچ و انواع حشرات فراهم می‌کند.
برگ‌های گیاه را قبل از خرید بررسی کنید تا هیچ نشانه‌ای از وجود آفت (تخم حشره، خوردگی، سوراخ) نداشته باشند.

آیا گیاهان خانگی می‌توانند محرک آلرژی یا آسم باشند؟

درباره‌ی این سؤال بحث‌های مختلفی وجود دارد. اگر علائم آسم و آلرژی در شما با وجود گرده‌ی گیاهان افزایش پیدا می‌کند، لازم است بدانید که بیشتر گل‌های آپارتمانی، گرده‌ی زیادی تولید نمی‌کنند. با وجود این، برخی از این گل‌ها مثلا نرگس زرد، گرده‌ی زیادی تولید می‌کنند. البته تحقیقات انجام شده درباره‌ی آسم نشان داده است که بر اساس شواهد، گیاهان آپارتمانی به تنهایی نمی‌توانند حملات آسم ایجاد کنند.
اگر علائم شما با رطوبت، قارچ و کپک تشدید می‌شود، باید مراقب رطوبت خاک گلدان‌ها باشید. بر اساس تحقیقات انجام شده، قرار گرفتن در معرض قارچ، رطوبت و کپک در فضای بسته می‌تواند علائم آسم را شدیدتر کند؛ به‌خصوص در کودکان.
اگر بعد از آوردن چند گل و گیاه به منزل، متوجه شدید که علائم شما تشدید شده، تا مدتی گل‌ها را از محل زندگی‌اتان دور کنید و با پزشک درباره‌ی نگهداری گیاهان و علائمی که دارید مشورت کنید.

سخن آخر

داشتن گل و گیاه در خانه و در محل کار می‌تواند منبع خوشی و آرامش شما باشد. فواید نگهداری گیاهان آپارتمانی در خانه شامل کاهش استرس، افزایش خلاقیت، افزایش تمرکز و بیشتر شدن بهره‌وری افراد است و بهبودی از بیماری را سرعت می‌دهد. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد نگه داشتن گل و گیاه در فضای بسته، باعث تصفیه‌ی هوای محیط از مواد مضر می‌شود.
اما مهم است که بدانید با توجه به شرایط زندگی‌اتان، کدام گل و گیاه را نگه دارید. بعضی از گیاهان برای حیوانات خانگی و کودکان، سمی و مضر هستند و بعضی گیاهان می‌توانند علائم آسم و آلرژی را در افراد مستعد، شدیدتر کنند. اگر با دقت انتخاب کنید، هم‌زیستی با این موجودات سرزنده، یک محیط زندگی شاد برایتان فراهم می‌کند تا زندگی سالم‌تر و آرام‌تری داشته باشید.

درباره نویسنده

نویسنده و طراح نیلو پلنت و عاشق گل و گیاه هستم . سوالی داشتید در کامنت ها یا پیج های اینستاگرام و تلگرام سایت بپرسید .