فواید بی‌نظیر باغبانی برای سلامت جسم و روان

فواید بی‌نظیر باغبانی برای سلامت جسم و روان

از زمانی که سروکله‌ی کرونا پیدا شد بسیاری از مردم خانه‌نشین شدند و نمی‌توانستند از تفریح‌های بیرون از خانه لذت ببرند. پدران و مادران و فرزندان مجبور بودند زمانشان را با سرگرمی‌های خانگی سپری کنند و به انجام فعالیت‌های متنوعی بپردازند. یکی از این فعالیت‌ها باغبانی بود که توانست اوقات خوشی برای مردم به وجود بیاورد و ذهن آن‌ها را از مشکلات و استرس‌های ناشی از همه‌گیری کرونا دور کند.

باغبانی جدا از بحث قرنطینه و فعالیت‌های خانگی یکی از جذاب‌ترین و سرگرم‌کننده‌ترین کارهایی است که می‌توانید در هر زمانی انجام دهید. این فعالیت جالب و سالم زندگی شما را دگرگون می‌کند و همچنین زیبایی دوچندانی به خانه، حیاط و محیط زندگی شما می‌دهد.

در این نوشته می‌خواهیم نگاه دقیق‌تری به باغبانی بیندازیم و ببینیم چه فوایدی دارد. در ادامه ۱۵ فایده‌ی شگفت‌انگیز باغبانی را آورده‌ایم که احتمالا از آن‌ها خبر ندارید. با ما همراه باشید تا ببینید این فعالیت جالب چگونه می‌تواند سلامت جسم و روان شما را بهبود ببخشد.

باغبانی چه تأثیری روی سلامت ذهن و بدن می‌گذارد؟

باغبانی و کاشت گل و گیاهان چیزی فراتر از یک سرگرمی ساده برای پر کردن اوقات فراغت است. در حقیقت، پژوهش‌گران با بررسی باغبانی به یافته‌های جالبی دست پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهند این فعالیت با فواید فراوانی برای سلامت ذهن و بدن همراه است.

فرقی ندارد یک باغبان حرفه‌ای باشید یا نه، در هر صورت شما می‌توانید با کاشت گیاهان، گل‌ها یا درختان و میوه‌ها از فواید این کار بهره‌مند شوید. حتی داشتن یک باغچه‌ی کوچک در حیاط یا یک گلخانه‌ی کوچک آپارتمانی هم می‌تواند شما را با این فواید روبه‌رو کند. پس نگران این موضوع نباشید و به سراغ باغبانی بروید تا زندگی خود را کاملا زیر و رو کنید. در ادامه ۱۵ فایده‌ی باغبانی را آورده‌ایم که اهمیت این فعالیت برای سلامتی را نشان می‌دهند.

۱. باغبانی در هوای آزاد می‌تواند به بدن برای مبارزه با بیماری‌ها کمک کند

بدن شما بیشتر از آنچه که فکر کنید به یک گیاه شباهت دارد. به طور کلی، بدن انسان می‌تواند مانند یک گیاه فتوسنتز کند و مواد مغذی مورد نیاز خود را با کمک نور خورشید بسازد.

پوست شما با استفاده از نور خورشید می‌تواند یکی از مواد مغذی ضروری به نام ویتامین D را تولید کند. پژوهش‌گران با انجام آزمایش‌های گوناگون تخمین می‌زنند که هر نیم ساعت وقت گذراندن زیر نور خورشید می‌تواند منجر به تولید ۸۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ واحد ویتامین D شود. این عدد به رنگ پوست شما و اینکه چه مقدار از پوستتان را با لباس می‌پوشانید بستگی دارد.

ویتامین D یک ماده‌ی ضروری برای بسیاری از کارکردهای بدن به شمار می‌رود. از تقویت استخوان‌ها گرفته تا بهبود کارکرد سیستم ایمنی بدن، این ویتامین می‌تواند تأثیر زیادی روی سلامت بدن شما داشته باشد. شما با باغبانی و وقت گذراندن در هوای آزاد می‌توانید این ویتامین را در بدن خود بسازید و جلوی احتمال ابتلا به بیماری‌های گوناگونی از جمله بیماری‌های زیر را بگیرید:

 • سرطان پستان
 • سرطان روده‌ی بزرگ
 • سرطان مثانه
 • سرطان پروستات
 • ام‌اس
 • لنفوم غیرهاجکین

جدا از این، باغبانی و تأمین ویتامین D به بدن کمک می‌کند تا با بیماری‌های دیگری مانند پسوریازیس، سندرم متابولیک (یک بیماری پیش‌دیابتی)، دیابت نوع ۲ و زوال عقل هم مبارزه کند.

۲. باغبانی نیروی بدن را افزایش می‌دهد و به مدیریت وزن کمک می‌کند

کارشناسان بر این باورند که باغبانی یک ورزش است. شما زمانی که چمن‌ها را می‌زنید، خاک‌ها را جابه‌جا می‌کنید، کودها را روی زمین می‌ریزید و… در حقیقت دارید ورزش‌های سبک انجام می‌دهید و کارهایی مانند بیل زدن، خرد کردن چوب‌ها و… هم جزو ورزش‌های شدید به شمار می‌روند.

فرقی ندارد چه کاری انجام دهید، در هر صورت باغبانی یک ورزش است و بیشتر ماهیچه‌های بدن را به کار می‌گیرد. اگر اهل باغبانی باشید و چند ساعتی را به جابه‌جا کردن وسایل و کاشت گل و گیاه اختصاص داده باشید به‌خوبی می‌دانید این کار چه انرژی‌ای از شما می‌گیرد و تا چه اندازه بدنتان را خسته می‌کند.

این خستگی نشان‌دهنده‌ی کالری‌سوزی و فعالیت و تقویت ماهیچه‌ها است. پژوهش‌ها هم نشان می‌دهند باغبانی منظم می‌تواند جلوی افزایش وزن ناخواسته را بگیرد و همچنین نیروی بدنی شما را افزایش دهد.

۳. باغبانی برای تقویت و محافظت از حافظه در دوران پیری مناسب است

به طور کلی، هر فعالیت بدنی و ورزشی می‌تواند منجر به کارکرد بهتر مغز و بهبود ویژگی‌های ذهنی و شناختی شود. باغبانی هم یک فعالیت بدنی است و تقویت ذهن را به دنبال دارد. ولی پژوهش‌ها نشان می‌دهند که وقت گذراندن با گل و گیاهان هم روی رشد اعصاب و تقویت حافظه تأثیر می‌گذارد. بنابراین، تأثیر باغبانی روی مغز دو برابر می‌شود و به همین دلیل یک راهکار عالی برای تقویت ذهن و روان در نظر گرفته می‌شود.

پژوهش‌های گوناگونی نشان داده‌اند که فعالیت‌های باغبانی می‌توانند حافظه را تقویت کنند و جلوی زوال عقل را بگیرند. پژوهش‌گران ادعا دارند کاشت گیاهان، بیل زدن، کشت میوه‌ها و… می‌توانند رشد اعصاب مغزی مرتبط با حافظه را افزایش دهند و جلوی بیماری‌های ذهنی ناشی از افزایش سن را بگیرند.

بنابراین، شما با باغبانی منظم خواهید توانست در آینده حافظه‌ی قوی‌تر داشته باشید و خطر ابتلا به آلزامیر، زوال عقل و سایر بیماری‌های ذهنی را کاهش دهید.

۴. شما با باغبانی کردن می‌توانید خلق‌وخو و روحیه‌ی خود را دگرگون کنید

جدا از تقویت حافظه و کارکرد مغز، باغبانی به تقویت روحیه و خلق‌وخو هم کمک می‌کند. به طور کلی، وقت گذراندن در طبیعت یک راهکار عالی برای افزایش انرژی، احساس شادابی و تقویت اعتمادبه‌نفس به شمار می‌رود. شما زمانی که وقت خود را در طبیعت و باغ‌ها سپری می‌کنید می‌توانید از اضطراب و مشکلات روحی دور بمانید و احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

پژوهش‌گران در یک آزمایش از کسانی که افسردگی داشتند خواستند به مدت ۱۲ هفته به فعالیت باغبانی مشغول شوند. آن‌ها پس از این مدت با نشانه‌های افسردگی کمتری روبه‌رو شدند و دیدند که این افراد از روحیه‌ی قوی‌تر و احساس شادی بیشتری برخوردار شده بودند.

۵. وقت‌گذرانی در کنار گیاهان به آرامش شما پس از یک روز استرس‌زا کمک می‌کند

اگر یک روز پر از استرس داشته‌اید یا رویداد ناگواری رخ داده و ذهن شما را درگیر کرده می‌توانید به باغ، باغچه یا گلخانه‌ی خود بروید و این انرژی منفی را به‌کلی از خودتان دور کنید.

در یک پژوهش در سال ۲۰۱۱ پژوهش‌گران چند فرد را در یک موقعیت استرس‌زا قرار دادند. سپس از نیمی از افراد گروه خواستند برای مدتی مطالعه کنند و نیمی دیگر را هم مشغول به باغبانی کردند. بعد از این آزمایش پژوهش‌گران سطح هورمون کورتیزول را در بدن این افراد اندازه‌گیری کردند و دریافتند گروهی که باغبانی کرده بود توانسته بهتر نسبت به استرس واکنش نشان دهد و با آن مقابله کند. جدا از این، این افراد احساس شادابی بیشتری داشتند و روحیه‌ی مثبت‌تری به دست آورده بودند.

کورتیزول که به‌عنوان هورمون استرس شناخته می‌شود یکی از اصلی‌ترین هورمون‌هایی است که بدن هنگام قرار گرفتن زیر فشار و استرس ترشح می‌کند. اگرچه هورمون کورتیزول برای کارکرد مناسب بدن ضروری است، ولی افزایش سطح این هورمون می‌تواند مشکلات و بیماری‌های خطرناکی را در بدن به وجود بیاورد.

۶. باغبانی یک راهکار عالی برای دور ماندن از اعتیاد و خطرات آن است

شیوه‌ی درمانی با باغبانی هزاران سال است که وجود دارد و مردم کهن هم از این فعالیت برای درمان و مقابله با مشکلات گوناگون استفاده می‌کردند. یکی دیگر از فواید درمانی وقت گذراندن با گیاهان این است که به شما کمک می‌کند با اعتیاد و خطرات آن مبارزه کنید و از آن‌ها دور بمانید.

در یک پژوهش دیده شد باغبانی می‌تواند احساس مثبتی در افراد معتاد به الکل که در حال ترک بودند به وجود بیاورد. در حقیقت، گل و گیاهان می‌توانند ویژگی توان‌بخشی داشته باشند و منجر شوند این افراد انگیزه‌ی بیشتری برای نوسازی خود به دست بیاورند.

در یک پژوهش دیگر هم از افرادی که در حال ترک بودند خواسته شد یک برنامه‌ی نوسازی و بازپروری انجام دهند که شامل وقت گذراندن در طبیعت و انجام فعالیت‌هایی مانند باغبانی و هنرهای مختلف می‌شد. این افراد باید از این فعالیت‌ها به‌عنوان یک شیوه‌ی درمانی طبیعی استفاده می‌کردند.

پژوهش‌گران مشاهده کردند افرادی که به سراغ باغبانی رفته بودند توانستند انگیزه‌ی بیشتری برای انجام فعالیت‌ها و کامل کردن برنامه داشته باشند و همچنین با احساس شادابی، رضایتمندی و موفقیت بیشتری روبه‌رو شوند.

۷. باغ‌ها یک محیط عالی برای نزدیک‌تر شدن به دیگران هستند

باغ‌هایی که در شرکت‌ها، مدارس، خانه‌ها یا در شهرها قرار دارند می‌توانند منجر به تقویت روابط اجتماعی شوند. این باغ‌ها می‌توانند مردم را به سوی خود جذب کنند و باعث شوند احساس نزدیک‌تری با یکدیگر داشته باشند.

برای نمونه، شما ممکن است به همراه دوستان یا خانواده‌ی خود به یک باغ سرسبز بروید و وقت بگذرانید. این وقت‌گذرانی منجر به شکل‌گیری اوقات خوش و خاطرات بی‌نظیری می‌شود. بنابراین، ارتباط ژرف‌تری با نزدیکان خود خواهید داشت و با آن‌ها صمیمی‌تر خواهید شد. حتی اگر در حیاط خانه‌تان هم یک باغچه‌ی باصفا داشته باشید باز هم می‌توانید یک دورهمی خانوادگی شکل دهید و از این فایده‌ی باغبانی بهره‌مند شوید.

پژوهش‌ها هم نشان می‌دهند دانش‌آموزانی که در مدارس خود به انجام فعالیت‌های گروهی شامل باغبانی می‌پردازند می‌توانند روابط صمیمی‌تری با دوستان خود داشته باشند و همچنین مهارت‌های جدیدی یاد بگیرند. به طور کلی، باغبانی این فرصت را به شما می‌دهد تا با افراد گوناگونی برخورد کنید و از آن‌ها تجربه و مهارت‌های تازه‌ای بیاموزید. این فرصت مناسبی برای افزایش دانش شما و تقویت روابط اجتماعی‌تان با مردم خواهد بود.

۸. باغبانی به شما احساس مسئولیت‌پذیری و توانمندی می‌دهد

باغبانی و مراقبت از گل و گیاهان به احساس مسئولیت‌پذیری بالایی نیاز دارد. شما باید همیشه حواستان به باغچه و گلخانه‌تان باشد تا آسیبی به گیاهان وارد نشود. اینکه همیشه سر ساعت به آن‌ها آب بدهید، خاک و کود را عوض کنید، جلوی آفت‌ها و جانوران موذی را بگیرید، گیاهان جدید بکارید و… باعث می‌شود تنبلی و بی‌حوصلگی را کنار بگذارید و همواره با احساس مسئولیت به فعالیت‌های گوناگون بپردازید.

جدا از این، زمانی که یک گیاه بکارید و با مراقبت از آن منجر به رشد و نتیجه دادنش شوید باعث می‌شود احساس موفقیت و توانمندی کنید. این موضوع قدمت بالایی دارد و از سالیان دور مردم با کاشت گیاهان و درختانِ خودشان ثابت می‌کردند که نیازی به دولت ندارند و می‌توانند خودشان زندگی خودشان را بچرخانند.

در سده‌های پیشین که بیشتر مردم با بی‌عدالتی‌ها و جنگ‌های گوناگون روبه‌رو بودند مجبور می‌شدند برای تأمین غذا و مخارج خود به سراغ باغبانی بروند و محصولات متنوعی را کاشت و برداشت کنند. شخم زدن و کشت محصولات کشاورزی در زمین‌های خشک و بی آب و علف به این مردم کمک می‌کرد تا هم زندگی خود را سر پا نگه دارند، هم سلامتی‌شان را حفظ کنند و هم غذای کافی در اختیار داشته باشند. همه‌ی این‌ها باعث می‌شدند مردم روی پای خودشان بایستند و یک حس خودمختاری به دست بیاورند.

شما هم می‌توانید با باغبانی این احساس را به دست بیاورید و به خودتان ثابت کنید از پس این کار برمی‌آیید. افزون بر این، با تأمین میوه‌ها و سبزیجات مورد نیازتان دیگر نیازی به خرید آن‌ها نخواهید داشت و کاملا در این زمینه مستقل خواهید شد!

۹. باغبانی می‌تواند به کاهش نگرانی شما برای طبیعت کمک کند

خیلی از مردم نگران طبیعت هستند و با دیدن تغییرات آب‌وهوا استرس شدید و احساس گناه سنگینی به آن‌ها دست می‌دهد. این استرس و احساس گناه باعث می‌شود از زندگی سیر شوید و نتوانید هیچ کاری انجام دهید.

یک راهکار عالی برای مبارزه با این احساس و اثرات ناشی از نگرانی برای طبیعت این است که باغبانی کنید و با هدف کاهش مشکلات آب‌وهوایی به کاشت گیاهان و درختان گوناگون مشغول شوید. شما با کاشت گل و گیاه و درختان می‌توانید به جنگ با آلودگی هوا بروید و در نجات کره‌ی زمین سهیم شوید.

همچنین می‌توانید فعالیت‌های باغبانی را با در نظر داشتن نکات زیر انجام دهید تا کمتر به طبیعت و آب‌وهوا آسیب بزنید و از اضطراب و نگرانی‌های خود بکاهید:

 • به جای وسیله‌های ماشینی و گازسوز از ابزارهای دستی استفاده کنید.
 • برای کاهش مصرف آب تلاش کنید به سراغ سیستم آب‌پاشی قطره‌ای و استفاده از بشکه‌ی باران و خاکپوش یا مالچ بروید.
 • از گیاهان برای کود استفاده کنید تا هدر نروند و تولید گاز متان را کاهش دهید.
 • درختان بیشتری بکارید تا به جذب و کاهش دی‌اکسید کربن کمک کنند.

۱۰. با قرار گرفتن در نور خورشید ویتامین D کافی دریافت می‌کنید

همانگونه که بالاتر هم اشاره کردیم باغبانی باعث می‌شود بیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید و ویتامین D کافی دریافت کنید. تأمین ویتامین D مورد نیاز بدن می‌تواند سطح کلسیم شما را افزایش دهد و منجر به کارکرد بهتر سیستم ایمنی و همچنین تقویت استخوان‌ها شود.

البته دقت داشته باشید زیاده‌روی در دریافت نور خورشید می‌تواند بیماری‌های پوستی از جمله سرطان پوست را به دنبال داشته باشد. پس حتما این نکته را به یاد داشته باشید و بیش از اندازه در معرض نور آفتاب قرار نگیرید. اگر خواستید زمان زیادی را به باغبانی اختصاص دهید می‌توانید ساعات اضافی را در تاریکی سپری کنید یا لباس‌های پوشیده بپوشید و از آسیب‌های احتمالی نور خورشید به پوست جلوگیری کنید. همچنین یادتان باشد حتما از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

۱۱. باغبانی یک راهکار عالی برای دور ماندن از احساس تنهایی است

جدا از دورهمی در کنار دوستان و آشنایان، شما با باغبانی می‌توانید سرتان را گرم کنید و کمتر با احساس تنهایی مواجه شوید. امروزه هر کسی ممکن است با احساس تنهایی روبه‌رو شود. این احساس به‌ویژه در ایام تعطیلی که احتمال دارد از دوستان، همکاران، هم‌کلاسی‌ها و… دور بمانید بیشتر به چشم می‌آید.

شما در این مواقع باید به سراغ سرگرمی‌هایی بروید که ذهنتان را مشغول و احساس تنهایی را از شما دور می‌کنند. باغبانی یکی از همین فعالیت‌ها است که می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد. شما می‌توانید زمان خود را در کنار گل‌ها و گیاهانتان سپری کرده و کمتر احساس تنهایی کنید. همچنین همانگونه که بالاتر هم اشاره کردیم می‌توانید به همراه خانواده یا دوستان خود در باغ‌ها وقت بگذرانید و برای مدتی از تنهایی دور شوید.

۱۲. کاشت میوه‌ها و گیاهان خوراکی باعث می‌شود غذاهای سالم‌تری مصرف کنید

یکی از بهترین مزایای باغبانی این است که می‌توانید سبزیجات و میوه‌های خودتان را کاشت و برداشت کنید و از مصرف غذاهای سالم مطمئن شوید. شما برای این کار لازم نیست یک باغبان حرفه‌ای باشید، جدا از این می‌توانید حجم بالایی از محصولات را برداشت کنید و دیگر نیازی به خرید از بیرون نداشته باشید. این باعث می‌شود افزون بر مصرف خوردنی‌های سالم در هزینه‌های خود هم صرفه‌جویی کنید.

بسیاری از محصولاتی که امروزه در مغازه‌ها و فروشگاه‌ها پیدا می‌شوند ممکن است در معرض آفت‌کش‌ها یا علف‌کش‌ها قرار گرفته باشند. شما با داشتن یک باغ یا باغچه‌ی کوچک می‌توانید سبزیجات و میوه‌های تازه و سالم بکارید و از سلامت آن‌ها مطمئن شوید.

افزون بر این، اینکه بتوانید خودتان مواد خوراکی مورد نیازتان را تهیه کنید یک راهکار عالی برای کاهش هزینه‌هایتان خواهد بود. قیمت سبزیجات و میوه‌ها روز به روز در حال افزایش است. این قیمت بالا در کنار محصولاتی که ممکن است ۱۰۰ درصد سالم نباشند هم یک دلیل قانع‌کننده برای کاشت و برداشت محصولات خانگی و ارگانیک به شمار می‌رود.

بنابراین، ببینید چه سبزیجاتی را می‌توانید در باغچه یا گلخانه‌ی خود بکارید و مصرف کنید. همچنین با توجه به آب‌وهوای محل زندگی‌تان هم می‌توانید برخی میوه‌های خوش‌مزه و رنگارنگ را تهیه کنید و یک رژیم غذایی سالم و ارگانیک را در پیش بگیرید.

۱۳. باغبانی یک ورزش هوازی هم به شمار می‌رود

فعالیت باغبانی افزون بر تقویت ماهیچه‌ها و استقامت بدن می‌تواند منجر به بهبود کارکرد قلب و عروق و سیستم تنفسی هم شود. احتمالا هنگام کار کردن در باغ یا مراقبت از گل و گیاهان متوجه شده‌اید که ضربان قلبتان افزایش یافته و در حال عرق کردن هستید. این عرق کردن به شما کمک می‌کند از فواید تمرین‌های هوازی بهره‌مند شوید و چربی‌سوزی هم داشته باشید.

کشیدن علف‌های هرز از خاک، شخم زدن، کاشت گیاهان، جابه‌جا کردن خاک یا برگ‌ها و… همگی جزو فعالیت‌های بدنی سبک به شمار می‌روند که روی سیستم هوازی بدن تأثیر می‌گذارند. شما با باغبانی کردن به طور روزانه می‌توانید تمرین‌های هوازی را به زندگی خود اضافه کنید و سلامتی‌تان را بهبود ببخشید.

تمرین‌های هوازی به شما کمک می‌کنند سلامت قلب خود را بهبود ببخشید، سوخت‌وساز و چربی‌سوزی بدن را افزایش دهید، هورمون‌های بدن را تنظیم کنید، جلوی دیابت و انواع بیماری‌ها را بگیرید، استخوان‌ها را تقویت کنید و همچنین خواب بهتری داشته باشید. باغبانی روزانه و منظم می‌تواند شما را با این فواید روبه‌رو کند و تغییر بزرگی در سبک زندگی‌تان به وجود بیاورد.

۱۴. باغبانی به کاهش دردهای مزمن کمک می‌کند

بسیاری از مردم ممکن است به احساس درد و ناراحتی در مفاصل خود دچار باشند. خشکی و سفتی مفاصل بسیار رایج است و می‌تواند دامنه‌ی حرکتی را کاهش دهد و درد شدیدی به دنبال داشته باشد. این درد هم کم‌تحرکی بیشتر را در پی دارد و هرچه کم‌تحرک‌تر باشید گرفتگی مفاصل بیشتر می‌شود. بنابراین، این چرخه همچنان ادامه پیدا کرده و مشکل شما را بدتر می‌کند.

فعالیت بدنی یک راهکار عالی برای بهبود دامنه‌ی حرکتی و درمان درد و خشکی مفاصل به شمار می‌رود. شما با باغبانی می‌توانید بدن خودتان را فعال و پرتحرک نگه دارید تا انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشید و جلوی محدودیت‌های حرکتی را بگیرید.

کاشت گیاهان، آبیاری و مراقبت از گل‌ها به‌خوبی مفاصل شما را حرکت می‌دهند و آن‌ها را نرم نگه می‌دارند. شما با این فعالیت‌های ساده می‌توانید بدنتان را فعال نگه دارید و بهتر اندام‌های خود را حرکت دهید.

مشکلات مفاصل و محدودیت حرکتی با افزایش سن بیشتر و جدی‌تر می‌شوند. بنابراین، تلاش کنید به اندازه‌ی کافی فعالیت بدنی داشته باشید و جلوی این مشکل را بگیرید. برای این کار لازم نیست زیادی به خودتان فشار بیاورید. حتی داشتن یک گلخانه‌ی کوچک و مراقبت از چند گل و گیاه هم می‌تواند شما را فعال نگه دارد و به کاهش گرفتگی مفاصل و دردهای مزمن کمک کند.

۱۵. باغبانی برای بهبود خواب هم مناسب و کارآمد است

شما با باغبانی می‌توانید فعالیت بدنی خود را افزایش دهید و به همین دلیل احساس خستگی کنید. این احساس خستگی در کنار کاهش استرس‌ها، اضطراب‌ها و مشکلات روانی باعث می‌شود ذهن آرامی داشته باشید و شب‌ها بتوانید بهتر و سریع‌تر به خواب بروید.

به طور کلی، هر نوع فعالیت بدنی و تحرکی می‌تواند بدن شما را خسته و برای یک خواب دل‌چسب آماده کند. جابه‌جا کردن وسایل، مراقبت از گل و گیاهان، شخم زدن و… هم راهکار خوبی برای خسته کردن بدن و از بین بردن تنش‌ها به شمار می‌روند. بنابراین، شما با باغبانی می‌توانید شب‌ها سریع بخوابید و خواب ژرف‌تری هم داشته باشید. این موضوع همچنین باعث می‌شود روزها با انرژی بیشتری بیدار شوید و یک روز پرانرژی و شاداب را آغاز کنید.

هنگام باغبانی کردن به این نکات دقت داشته باشید

درست مانند هر فعالیت دیگری، باغبانی هم می‌تواند مشکلاتی برای سلامتی به دنبال داشته باشد. در صورتی که تصمیم گرفتید باغبانی کنید باید به برخی نکات دقت داشته باشید تا سلامتی خود را به خطر نیندازید. برای نمونه، هر زمان که خواستید از مواد شیمیایی در باغ خود استفاده کنید حتما به دستورالعمل‌های روی محصول توجه کنید. برخی از آفت‌کش‌ها، سم‌های علف‌کش و کودها در صورتی که به‌درستی استفاده نشوند می‌توانند خطراتی به دنبال داشته باشند.

جدا از این، همیشه باید از عینک، دستکش، شلوار بلند، کفش‌های محکم و روبسته و سایر تجهیزات ایمنی استفاده کنید، به‌ویژه اگر می‌خواهید با وسایل و ابزارهای تیز کار کنید. همچنین نکات زیر را هم فراموش نکنید تا از ایمنی خود مطمئن شوید:

 • از اسپری حشرات و ضدآفتاب استفاده کنید.
 • آب کافی بنوشید و برای جلوگیری از گرمازدگی همواره از نور آفتاب دور شوید و استراحت کنید.
 • حواستان به کودکان باشد. ابزارهای تیز، مواد شیمیایی و گرمای محیط می‌توانند سلامتی آن‌ها را به خطر بیندازند.
 • هنگام حمل کردن وسایل سنگین، کیسه‌های شن یا گونی‌های کود دقت داشته باشید زیادی به بدنتان فشار نیاورید و آسیب نبینید.
 • یادتان باشد هر ۱۰ سال یک بار واکسن کزاز بزنید، زیرا کزاز در خاک زندگی می‌کند و به همین دلیل باغبانی ممکن است شما را با این بیماری روبه‌رو کند.

سخن پایانی

باغبانی یکی از بهترین فعالیت‌ها در خانه یا حیاط به شمار می‌رود. این فعالیت سرگرم‌کننده شما را به بیرون از فضای بسته‌ی خانه دعوت می‌کند و باعث می‌شود احساس شادی و انرژی بیشتری داشته باشید.

شما با باغبانی منظم می‌توانید احتمال ابتلا به بیماری‌ها را کاهش دهید، وزنتان را مدیریت کنید، نیروی بدنی خود را افزایش دهید، خواب باکیفیت‌تری داشته باشید، جلوی مشکلات ذهنی ناشی از افزایش سن را بگیرید، استرس و مشکلات فکری را از خود دور کنید، احساس مسئولیت‌پذیری بیشتری داشته باشید، با دیگران ارتباط برقرار کنید، از احساس تنهایی در امان بمانید و همچنین غذاها و خوردنی‌های سالم برای خودتان تهیه کنید.

این فواید باعث می‌شوند باغبانی را یکی از بهترین گزینه‌ها برای تغییر سبک زندگی و حفظ سلامتی در نظر بگیریم. بنابراین شما هم از این پس تلاش کنید فضای مناسبی را برای کاشت گل و گیاهان آماده کنید و از فوایدی که نام بردیم بهره‌مند شوید. البته به نکات ایمنی هم که بررسی کردیم دقت داشته باشید تا سلامتی خود را به خطر نیندازید.

درباره نویسنده

نویسنده و طراح نیلو پلنت و عاشق گل و گیاه هستم . سوالی داشتید در کامنت ها یا پیج های اینستاگرام و تلگرام سایت بپرسید .