ساخت یک باغچه سرسبز و زیبا در خانه

ساخت یک باغچه سرسبز و زیبا در خانه

در خانه‌های امروزی، فضای کمی برای درست کردن باغچه وجود دارد و معمولا فقط کنار پنجره‌ها آفتاب می‌گیرد. اگر از علاقه‌مندان به گل و گیاه باشید، از همین فضای کم کنار باغچه می‌توانید استفاده کنید و یک باغچه کنار پنجره درست کنید. البته هر گیاهی برای کاشتن در این باغچه مناسب نیست. در ادامه در مورد باغچه کنار پنجره و گیاهان مناسب برای آن بیشتر بخوانید.

باغچه کنار پنجره یا باغ طاقچه‌ای چیست؟

باغچه کنار پنجره مجموعه‌ای از گیاهانی است که در فضای پشت پنجره و طاقچه می‌کارید. این گیاهان را ممکن است در فضای داخل خانه بکارید یا در سبدهایی که آن را به سمت بیرون قرار می‌دهید. اگر دوست دارید در خانه گیاهی بکارید و فضای کافی در اختیار ندارید، این فضا بهترین فرصت برای استفاده کردن از نور و فضای محیط برای کاشت گیاهان است.

برای ساخت باغچه‌ی کنار پنجره به چه وسایل و شرایطی نیاز داریم؟

برای اینکه بهترین نتیجه را از ساخت این باغچه بگیرید باید ابتدا شرایط مناسبی برای رشد گیاه فراهم کنید. باغچه کنار پنجره باید اجزا و ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

نور خورشید

طاقچه‌ای که برای درست کردن این باغ انتخاب می‌کنید باید در طول روز حداقل ۵ ساعت نور خورشید دریافت کند. با این شرایط گیاهانی که به نور زیاد نیاز دارند از جمله سبزی‌ها، به‌خوبی می‌توانند رشد کنند.

گلدان یا محفظه برای کاشت

برای کاشتن گیاهان باید گلدان، سبد یا محفظه‌هایی مخصوص کاشت گیاه در طاقچه قرار دهید. با توجه به فضایی که در اختیار دارید یک گلدان مناسب تهیه کنید. می‌توانید گلدان‌های بزرگ و پهن و مستطیلی که مخصوص کاشت سبزی است پشت طاقچه بگذارید.

این محفظه‌ها را می‌توانید خودتان با چوب، جعبه‌های پلاستیکی و… بسازید. دقت کنید که محفظه‌ها و گلدان‌ها حتما سوراخی برای زهکشی و خروج آب اضافه داشته باشد.

نگهداری

علاوه بر آبیاری مرتب گیاهانی که می‌کارید باید با روش‌های دیگر هم مراقب آن باشید. گیاهان را باید مرتب هرس کنید تا اندازه‌ی آن متناسب با گلدانی باشد که در طاقچه گذاشته‌اید.

کدام گیاهان برای باغچه کنار پنجره مناسب‌اند؟

گیاهان متعددی وجود دارند که بتوانید در باغچه کنار پنجره بکارید. به‌هر‌حال فضایی که در طاقچه در اختیار دارید، محدود است. باید گیاهانی بکارید که رشد بیش از حد ندارند و قابل کنترل هستند. همچنین ریشه‌ی آن‌ها نباید نیاز به فضای خیلی زیاد داشته باشد.

۱. سبزی‌ها

سبزی‌ها رایج‌ترین گیاهانی هستند که معمولا در باغچه‌های کنار پنجره می‌کارند چون بیشتر سبزی‌ها معمولا در فضاهای کوچک‌تر خوب رشد می‌کنند. یکی از مزایای کاشتن سبزی در باغچه‌های کنار پنجره این است که در تمام طول سال به سبزی تازه برای آشپزی دسترسی دارید. اگر آن را کنار پنجره‌ی آشپزخانه بکارید، موقع آشپزی فقط چند قدم تا سبزی تازه فاصله دارید.

اگر قصد دارید چند نوع گیاه را در یک گلدان بکارید باید دقت کنید سبزی‌هایی را کنار هم قرار دهید که نیاز آن‌ها به آب، شبیه هم باشد. مثلا سبزی‌هایی مثل ریحان، گشنیز و جعفری به خاک مرطوب نیاز دارند ولی پیازچه، آویشن، رزماری و اورگانو می‌توانند در محیط خشک‌تر هم دوام بیاورند. نعناع و ترخون با ریشه‌های وحشی به سرعت رشد می‌کنند و در صورت عدم مراقبت می‌توانند از گیاهان دیگر سبقت بگیرند؛ بنابراین آن‌ها را در ظروف جداگانه بکارید.

۲. سیر و تره و پیاز

سبزی‌هایی مثل سیر، پیاز و تره در فضای داخلی خانه معمولا خوب رشد می‌کنند. علاوه‌بر‌این، به فضا و خاک کم نیاز دارند. هر حبه سیر یا پیازچه‌ای که می‌کارید، فقط یک بار محصول می‌دهد پس موقع برداشت محصولتان، مراقب کاشت سری بعد هم باشید. جالب است بدانید که پیازچه را می‌توانید بدون خاک و در یک شیشه‌ی آب هم بکارید.

۳. سبزیجات برگ‌دار

اگر پنجره‌ی موردنظر شما روزی ۵ ساعت نور آفتاب نمی‌گیرد، می‌توانید سبزیجات برگ‌داری را انتخاب کنید که روزی ۲ تا ۳ ساعت نور خورشید برای آن‌ها کافی باشد. سبزیجاتی مثل کاهو یکی از راحت‌ترین سبزی‌هایی است که می‌توانید در خانه بکارید. اسفناج هم انتخاب خوبی است. این سبزی‌ها سیستم ریشه‌ی بسیار بزرگ و گسترده ندارند پس می‌توانید آن‌ها را در ظرف‌های کم‌عمق بکارید.

۴. ریزسبزی‌ها

ریزسبزی‌ها سبزی‌هایی هستند که درست پس از رشد اولین برگ‌ها از بذر برداشت می‌شوند و با جوانه تفاوت دارند. از این ریزسبزی‌ها برای تهیه‌ی سالاد، اسموتی و اضافه کردن به غذاهای مختلف استفاده می‌کنند. همان‌طور که از اسم آن‌ها پیداست، ریزسبزی‌ها سبزی‌های بسیار کوچکی هستند و می‌توانید آن‌ها را نزدیک به هم در یک فضای کوچک بکارید. به‌خاطر ریز بودن در فضای کوچکی می‌توانید مقدار زیادی از این سبزی‌ها بکارید و برداشت کنید.

۵. حبوبات

حبوباتی مثل نخود و لوبیا به مراقبت بسیار کمی نیاز دارند و می‌توانند به راحتی شرایط یک باغچه کنار پنجره را تحمل کنند. مدل‌هایی که رونده نیستند برای کاشتن در باغچه کنار پنجره مناسب‌تر است. لوبیاسبز یکی از نمونه حبوباتی است که می‌توانید بکارید و در فصل‌های مختلف سال از طعم بی‌نظیر آن لذت ببرید.

۶. سبزیجاتی با ریشه‌ی کوچک

سبزی‌هایی که ریشه‌ی کوچک دارند مثلا ترب یا هویج، نسبت به سبزی خوردن فضای بیشتری نیاز دارند ولی کاشتن آن‌ها دو مزیت دارد. هم می‌توانید از ریشه‌ی آن‌ها استفاده کنید و هم از برگ‌ها. برگ‌های این گیاهان را می‌توانید خورد کنید و به سالاد اضافه کنید. اگر فضای بیشتری برای ایجاد گلدان‌های بلندتر دارید، می‌توانید کاشت این گیاهان را هم در نظر بگیرید.

۷. ساکیولنت‌ها

ساکیوانت‌ها یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی هستند چون نگهداری از آن‌ها بسیار راحت است. این گیاهان آب‌وهوای گرم‌تر را ترجیح می‌دهند به‌همین دلیل برای نگهداری در فضای داخلی خانه بسیار مناسب‌اند. تنوع ساکیولنت‌ها یا گیاهان گوشتی بسیار زیاد است. تنها چیزی که در مورد نگهداری از آن‌ها باید بدانید این است که در آبیاری، زیاده‌روی نکنید.

۸. گل

اگر دوست دارید برای زیبایی طاقچه و پیچیدن عطر گل‌ها گیاهی در خانه بکارید، می‌توانید انواع گیاهان گلدار سازگار با محیط خانه را انتخاب کنید. از محبوب‌ترین گیاهان گل‌داری که می‌توانید در کنار یک پنجره‌ی آفتاب‌گیر نگهداری کنید می‌توان به سنبل، نرگس، شمعدانی، سیکلامن و بنفشه‌ی آفریقایی اشاره کرد. اگر به اندازه‌ی کافی نور خورشید دارید، گیاه اطلسی هم انتخاب خوبی برای کاشتن کنار پنجره است.

۹. گوجه‌فرنگی

گوجه‌فرنگی یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌ها برای کسانی است که دوست دارند سبزیجات مورد نیاز خود را در خانه بکارند. این گیاه رشد سریعی دارد و تنها نکته‌ای که باید در مورد آن رعایت کنید، دریافت نور به میزان کافی است. پرورش دادن گوجه نسبت به سایر گیاهان این فهرست، چالش‌برانگیزتر است. اما اگر بتوانید به درستی از آن نگهداری کنید، با یک محصول عالی از شما تشکر می‌کند.

برای کاشت گوجه در خانه مدل‌هایی را انتخاب کنید که قد کوتاهی دارند. ضمنا باید برای آن‌ها پایه‌ای به‌منظور رشد گیاه فراهم کنید یعنی داربست کوچکی که گیاه بتواند روی آن رشد کند. این گیاه به نور آفتاب نیاز دارد و باید چندین ساعت در معرض نور مستقیم آفتاب باشد. حداقل ۵ ساعت در روز باید به آن آفتاب مستقیم بتابد. پس اگر پنجره‌ی شما به‌اندازه‌ی کافی نور نمی‌گیرد، بهتر است که از انتخاب گوجه صرف نظر کنید.

چطور باغچه کنار پنجره ایجاد کنیم؟

بعد از مشخص کردن فضا و انتخاب گلدان مناسب، مراحل زیر را دنبال کنید:

انتخاب خاک

انتخاب خاک مناسب به گیاهی که می‌کارید بستگی دارد ولی درمجموع، معمولا خاک گلدان برای کاشت بیشتر گیاهان مناسب است. خاک این باغچه باید سبک باشد و زهکشی خوبی داشته باشد. از خاکی استفاده کنید که کود طبیعی هم داشته باشد. حتی می‌توانید خودتان در خانه کمپوست درست کنید و به خاک اضافه کنید.

کاشت بذر یا نشا

کاشت گیاه از بذر، بیشتر طول می‌کشد و سخت‌تر است. برای بیشتر سبزی‌ها می‌توانید نشا پیدا کنید. نشا و بذرها را با فاصله‌ی مناسب در گلدان‌ها بکارید. بعد از کاشت بذر یا نشا متناسب با نوع گیاه، آن را آبیاری کنید. دقت کنید که میزان آب موردنیاز هر گیاه ممکن است با دیگری فرق داشته باشد.

اگر تمام مراحل را به‌درستی دنبال کنید و باغچه‌ کنار پنجره‌ی شما شرایط خوبی برای نگهداری گیاه داشته باشد، بعد از مدتی با محصول ارگانیک و خانگی از شما قدردانی می‌کند. اگر گیاه را داخل خانه بکارید تقریبا در تمام طول سال می‌توانید این کار را انجام دهید. اگر در طاقچه‌ی بیرونی گیاهی می‌کارید، فقط در فصل بهار و تابستان می‌توانید از آن استفاده کنید.

درباره نویسنده

نویسنده و طراح نیلو پلنت و عاشق گل و گیاه هستم . سوالی داشتید در کامنت ها یا پیج های اینستاگرام و تلگرام سایت بپرسید .