درختچه‌‌های زیبا که در خانه‌های کم نور دوام می‌آورند

درختچه‌‌های زیبا که در خانه‌های کم نور دوام می‌آورند

اگر خانه‌ای کم‌نور دارید و از گیاهان آپارتمانی لذت می‌برید، لازم نیست خودتان را محروم کنید. اگر گیاهان آپارتمانی را درست انتخاب کنید حتی در خانه‌های کم‌نور می‌توانید از دیدن درختچه‌های زیبا لذت ببرید. اگر دنبال این گیاهان آپارتمانی می‌گردید، در ادامه با ما همراه باشید تا چند نمونه از آن‌ها را معرفی کنیم.

نگهداری درختچه‌ها در خانه

درختچه‌هایی که می توانید در محیط داخلی خانه و در خانه‌های کم‌نور نگهداری کنید، آن دسته از گیاهانی هستند که به نور مستقیم آفتاب نیاز ندارند. در واقع درختچه‌هایی که در ادامه نام می‌بریم، در دسته‌ی گیاهانی قرار می‌گیرند که به نور متوسط نیاز دارند. این گیاهان به ۱۰۰ تا ۲۰۰ فوت‌کندل (واحدی برای اندازه‌گیری مقدار نور) نور نیاز دارند. فوت‌کندل هر فضا را می‌توانید با دستگاه‌هایی به نام نورسنج یا بعضی اپلیکیشن‌های موبایل اندازه بگیرید.

اگر از آن دسته افرادی هستید که گیاهان آپارتمانی شبیه درختچه را دوست دارید، یکی از گیاهانی که در ادامه عنوان می‌کنیم انتخاب کنید. اگر برگ‌های گیاه روبه‌روز تیره‌تر می‌شوند یا قد آن‌ها بلند شده و برگ کمی دارند، یعنی گیاه نور کافی و مناسب دریافت نمی‌کند. اگر برگ‌های گیاه کم‌رنگ و چروک شده‌اند، نشانه‌ای از دریافت نور زیاد است.

درختچه‌هایی که می‌توانید در خانه‌ی کم‌نور نگهداری کنید

گیاهانی که در ادامه معرفی می‌کنیم، ظاهری شبیه درختچه دارند و می‌توانند در خانه‌ای بدون نور مستقیم، دوام بیاورند.

۱. گیاه انجیر برگ‌ریز

انجیر برگ‌ریز یا فیکوس بنجامین یکی از محبوب‌ترین درختچه‌هایی است که می‌توانید در محیط خانه نگهداری کنید. این گیاه در فضای داخلی خانه تا ارتقاع ۳ متر هم رشد می‌کند و در فضای باز به ۱۵ متر هم می‌رسد. شاخه‌های گیاه به شکل زیبا و هنرمندانه‌ای، حالت قوسی‌شکل پیدا می‌کنند.

نام این گیاه انجیر برگ‌ریز است چون در انتهای تابستان، حدود یک پنجم یا بیشتر از برگ‌هایش می‌ریزد. این گیاه دارای برگ‌های سبز روشن و به‌شکل بیضی است. شاخه‌های گیاه خاصیت ارتجاعی دارند و آویزان می‌شوند. این گیاه نیاز به غبارپاشی دارد و نسبت به کم‌آبی حساس است به‌خصوص در فصل‌های سرد سال.

برای تکثیر این گیاه باید در اواسط بهار یا ابتدای تابستان اقدام کنید. آن را می‌توانید به روش قلمه زدن تکثیر کنید.

۲. فیکوس الاستیکا

این گیاه از خانواده‌ی فیکوس‌ها است و رشد خوبی دارد. بدون هیچ دردسری می‌توان آن را در خانه نگهداری کنید و از رشد قابل‌توجهش لذت ببرید. اگر در نگهداری از گیاهان آپارتمانی تازه‌کار هستید و تجربه‌ای ندارید یا تجربه‌ی منفی در نگهداری از گیاهان داشته‌اید، فیکوس الاستیکا بهترین انتخاب برای شروع است و معمولا شما را ناامید نمی‌کند.

این گیاه برگ‌های بزرگ و براق دارد. بعضی از مدل‌های آن تک‌رنگ و سبز است و برخی دیگر دو رنگ. این گیاه در فضای داخلی خانه به ۳/۵ متر هم می‌رسد و در فضای بیرون تا ۲۴ متر قد می‌کشد. اگر عاشق گیاهان آپارتمانی بزرگ هستید، بدون هیچ شک و تردیدی فیکوس را انتخاب کنید.

این گیاه سال‌ها در خانه‌ی شما بدون هیچ دردسری رشد می‌کند. این گیاه مقاومت خوبی در نور کم دارد ولی اگر نور محیط از حد مشخصی کمتر شود، برگ‌های پایینی گیاه شروع به ریختن می‌کند. این گیاه نباید در نور مستقیم خورشید قرار بگیرد چون تابش مستقیم نور خورشید باعث سوختن برگ‌های آن می‌شود.

۳. انجیر ربابی یا فیکوس لیراتا

اگر آن دسته از گیاهان آپارتمانی را دوست دارید که برگ‌های بزرگ دارند و بسیار بلند می‌شوند، گیاه فیکوس لیراتا را انتخاب کنید. این گیاه اگر در شرایط مناسب نگهداری شود و از شرایط نگهداری خود راضی باشد، برگ‌هایی ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متری به شکل ویولون می‌دهد.

بعضی از انواع این فیکوس، برگ‌های کوچک‌تر دارند. فیکوس لیراتا در فضای باز در هاوایی تا ۱۵ متر رشد می‌کند. در فضای بسته هم تا جایی که سقف خانه‌ی شما اجازه بدهد، جا برای رشد کردن و بلند شدن دارد.

این گیاه محوبیت زیادی در بین علاقه‌مندان به گیاهان آپارتمانی دارد ولی نگهداری از آن کمی سخت است. این گیاه به جابه‌جا شدن معمولا پاسخ خوبی نمی‌دهد به‌خصوص اگر جای خوبی داشته باشد و به‌خوبی در حال رشد باشد. فیکوس لیراتا یک گیاه استوایی است به همین دلیل هوای سرد را تحمل نمی‌کند و دمای نزدیک به صفر، برای این گیاه مثل سم است.

خاک این گیاه باید زهکشی خوبی داشته باشد و حتما نور بگیرد اما لازم نیست نور زیاد و مستقیم به آن بتابد. می‌توانید فیکوس لیراتا را مرتب غبارپاشی کنید و از دیدن برگ‌های براق و زیبای آن زیر قطره‌های آب لذت ببرید.

۴. شامادورا الگانس

این گیاه در فضای باز تا ۳ متر رشد می‌کند ولی در فضای بسته بهتر است که آن را در ارتفاع ۱/۵ متری نگه دارید. این گیاه می‌تواند گل‌های کوچ و زردرنگی بدهد که در گیاه نر هیچ عطر و بویی ندارند ولی در گیاه ماده، معطر هستند.

شامادورا الگانس بومی جنگل‌های بارانی جنوب مکزیک و گواتمالا است.

این گیاه خاک گلدان سبک را دوست دارد. محیط نگهداری گیاه باید مرطوب باشد و نور متوسط داشته باشد و نور مستقیم آفتاب نباید به آن بتابد. تابش نور مستقیم آفتاب باعث سوختن برگ‌های گیاه می‌شود. البته این گیاه تقریبا مقاوم است و تا حدی خشکی و کاهش نور را تحمل می‌کند. در زمستان دمای هوای اتاقی که گیاه را در آن نگه‌ می‌دارید نباید از ۱۲ تا ۱۴ درجه بیشتر شود. تکثیر این گیاه فقط با کاشت بذر آن انجام می‌شود.

۵. نخل راپیس

این گیاه یکی از زیباترین گیاهانی است که می‌توانید در خانه نگهداری کنید. ارتفاع آن در فضای باز به ۴/۵ متر می‌رسد و در فضای بسته در گلدان‌های بزرگ تا ۳ متر رشد می‌کند. البته اگر گیاه را در گلدان‌های کوچک‌تر بکارید می‌توانید رشد آن را کندتر کنید تا قد آن کوتاه‌تر بماند.

این گیاه در فصل بهار گل‌های ریز زردرنگ می‌دهد. این گیاه آپارتمانی زیبا بومی چین و تایوان است. البته این گیاه در فاضی باز میوه هم می‌دهد و میوه‌ی آن سفیدرنگ و گوشت‌دار است.

این گیاه نباید نور مستقیم آفتاب دریافت کند و نور فیلترنشده‌ی خورشید می‌تواند باعث سوختن برگ‌های آن شود. این گیاه در فضای بسته می‌تواند محیط سایه را تحمل کند. خاک گلدان این گیاه باید زهکشی خوبی داشته باشد. خاک ترکیبی بنفشه‌ی آفریقایی برای کاشت این گیاه مناسب است.

نخل راپیس در برابر خشک ماندن مقاوم است اما در فصل بهار و تابستان که دوران رشد فعال گیاه است باید بعد از خشک شدن سطح خاک گلدان، آن را آب بدهید. این گیاه به سرما و وزش باد داغ حساس است. دمای معمولی اتاق برای نگهداری نخل راپیس مناسب است. در ماه‌های سرد سال دمای محیط نگهداری این گیاه باید بیشتر از ۱۲ درجه باشد.

۶. کاج مطبق

اگر دوست دارید یک کاج زیبا داخل خانه داشته باشید، کاج مطبق بهترین گزینه است. از همین کاج برای تزیینات کریسمس هم استفاده می‌کنند و قبل از کریسمس بهترین زمان برای خرید آن است. این کاج می‌تواند نور کم را تحمل کند و با رطوبت معمولی داخل خانه‌ها سازگار است.

این گیاه در منطقه‌ی بومی خود تا ۶۰ متر قد می‌کشد ولی در خانه ارتفاع آن به دو متر می‌رسد.

این گیاه در مناطقی که سرمای شدید و طولانی دارند دوام نمی‌آورد. بعضی از فروشنده‌های گل و گیاه، برگ‌های این گیاه را قبل از فروش با اسپری سبز، رنگ می‌کنند تا ظاهر جذاب‌تری برای مشتری داشته باشد. مراقب باشید که این دسته از گیاهان را نخرید چون رنگ پاشیده شده روی برگ‌ها می تواند مانع از فتوسنتز شود و گیاه را ضعیف می‌کند.

این گیاه در محیطی با نور متوسط دوام می‌آورد ولی اگر اتاق نورگیر داشته باشید، از چند ساعت نور مستقیم آفتاب هم لذت می‌برد.

کاج مطبق را باید هر یکی دو هفته یک بار و هر زمان که خاک گلدان خشک شد، آب بدهید. خاک گیاه باید همیشه نیمه‌مرطوب باشد و خیس نشود. آب زیاد دادن به گیاه باعث پوسیدن ریشه‌های آن می‌شود.

۷. آرالیای دروغین (False Aralia)

این گیاه زیبا دارای برگ‌های دندانه‌دار به رنگ سبز تیره است. آن را با نام‌های آرالیای دروغین، آرالیای عنکبوتی و گیاه انگشتی هم می‌شناسند. آرالیای دروغین در فضای داخلی بین ۲ تا ۲/۵ متر قد می‌کشد. در فضای باز ارتفاع این گیاه به ۱۵ متر می‌رسد.

اگر در خانه فضای خالی بزرگی دارید که ترجیح می‌دهید آن را با یک گلدان بزرگ پر کنید، آرالیای دروغین گزینه‌ی خوبی برای نگهداری است. این گیاه بومی منطقه‌ی آقیانوس آرام جنوبی است و در تمام طول سال می‌توانید آن را بکارید. تا زمانی که بتوانید محیط مناسب گیاه را فراهم کنید، رشد آسانی دارد. این گیاه به رطوبت متوسط نیاز دارد و اگر بیش از حد خشک شود دچار ریزش برگ می‌شود.

این گیاه محیط روشن را دارد ولی نباید در معرض تابش مستقیم نور آفتاب باشد. رنگ برگ‌های این گیاه تحت تاثیر مقدار نوری است که دریافت می‌کند. هر چقدر نور بیشتری بگیرد، برگ‌های بالغ آن تیره‌رنگ‌تر می‌شوند. برگ‌های نازک این گیاه در معرض تابش مستقیم آفتاب، می‌سوزند و قهوه‌ای رنگ می‌شوند.

این گیاه به‌هیچ عنوان سرما را دوست ندارد و دمای معمولی خانه برای نگهداری آن مناسب است.

۸. درخت چتری یا شفلرا

برگ‌های درخت چتری یا شفلرا از ۷ تا ۱۶ برگچه تشکیل می‌شوند که به شکل دایره‌وار دور یک ساقه‌ی نازک رشد می‌کنند و ظاهری شبیه چتر پیدا می‌کنند. ارتفاع این گیاه در خارج از منزل به حدود ۱۵ متر می‌رسد و در داخل خانه تا ۴/۵ متر بلند می‌شود البته اگر فضای کافی برای نگهداری آن داشته باشید. اگر در خانه فضایی با سقف بلند دارید، این گیاه برای نگهداری در چنین فضاهایی مناسب است.

شفلرا در محیط باز گل می‌دهد و گل‌های قرمزرنگ با ظاهر عجیبی دارد. اما این گیاه در فضای داخلی خانه و اگر به شکل گیاه آپارتمانی نگهداری شود، گل نمی‌دهد.

شفلرا نور متوسط را ترجیح می‌دهد یعنی باید دور از تابش مستقیم آفتاب قرار بگیرد. یکی از شکایت‌هایی که در مورد این گیاه وجود دارد این است که خیلی بلند و کم‌پشت می‌شود. این مشکل به‌دلیل قرار گرفتن در نور کم ایجاد می‌شود. قرار دادن شفلرا در نور مستقیم آفتاب برگ‌های زیبای گیاه را می‌سوزاند.

برای اینکه گیاه را آب بدهید منتظر بمانید تا خاک گلدان خشک شود. سپس تمام خاک گلدان را آبیاری کنید. بسیاری از افراد شفلرا را بیش‌از‌حد آب می‌دهند که خیلی زود باعث از بین رفتن آن می‌شود. زرد شدن رنگ برگ‌ها یکی از نشانه‌هایی است که می‌گوید گیاه را بیش‌ازحد آب می‌دهید.

۹. درخت پول یا درخت پُوشیرا اَکواتایکا

این درخت در فضای باز تا ۱۸ متر رشد می‌کند و در فضای بسته ارتفاع آن به ۲/۵ متر می‌رسد. این گیاه دارای برگ‌های زیبا است و حال‌وهوایی استوایی و جذاب به خانه می‌دهد. درخت پول بومی مکزیک و شمال آمریکای جنوبی است. این درخت در تایوان و سایر کشورهای شرق آسیا هم بسیار محبوب است.

درخت پول به نور متوسط نیاز دارد و البته از نور زیاد هم بدش نمی‌آید ولی باید دور از تابش مستقیم آفتاب باشد. این گیاه به‌راحتی با نور کم و حتی نور مصنوعی لامپ هم سازگار می‌شود.

برای آب دادن به گیاه صبر کنید تا ۵۰ تا ۷۰ درصد خاک گدان خشک شود. گلدان را تا جایی آب بدهید که آب از سوراخ زیر گلدان خارج شود. مطمئن شوید که ریشه‌های گیاه داخل آب باقی نمی‌ماند چون باقی ماندن ریشه‌ها در آب باعث پوسیدن آن‌ها و در نهایت از بین رفتن گیاه می‌شود. این گیاه در فصل زمستان به آب کمتری نیاز دارد.

برای این گیاه باید مقدار رطوبت تامین کنید. برای این منظور می‌توانید از سینی آب در کنار گلدان استفاده کنید یا دستگاه بخور تهیه کنید. در تمام طول سال این گیاه را گاهی غبارپاشی کنید. این گیاه در دمای معمولی فضای داخلی خانه، به‌خوبی رشد می‌کند.

۱۰. درخت اژدها یا دراسنای مارگیناتا

البته ظاهر این درخت شباهتی به اژدها ندارد. اما داشتن برگ‌های باریک و بلند که حاشیه‌ی آن‌ها قرمزرنگ است شاید دلیل این نامگذاری باشد. این درختچه معمولا ساقه‌هایی بلند دارد و دارای برگ‌های باریک است و شاید همین برگ‌های باریک باعث شود که کم‌پشت به نظر برسد.

این درختچه در فضای باز تا ۶ متر قد می‌کشد و در بهار گل‌های ریز و معطری می‌دهد. اگر آن را در فضای داخل خانه نگهداری کنید، قد آن به دو متر هم می‌رسد ولی احتمال گل دادن آن در فضای داخلی، بسیار کم است.

جمع‌بندی

بسیاری از افراد برای فضاهای خالی داخل خانه، گلدان‌های بزرگ را ترجیح می‌دهند. درختچه‌ها گزینه‌ی خوبی برای نگهداری در گوشه و کنار خالی خانه هستند اما بسیاری از این گیاهان آپارتمانی به نور زیاد نیاز دارند. گیاهانی که بالاتر معرفی کردیم نیازی به تابش مستقیم نور آفتاب ندارند. با کمی نور ملایم می‌توانید این گیاهان را پرورش دهید و از وجود آن‌ها در خانه لذت ببرید.

درباره نویسنده

نویسنده و طراح نیلو پلنت و عاشق گل و گیاه هستم . سوالی داشتید در کامنت ها یا پیج های اینستاگرام و تلگرام سایت بپرسید .