خواص شگفت انگیز قارچ صدفی

خواص شگفت انگیز قارچ صدفی

آشنایی کامل با فواید و خواص شگفت انگیز قارچ صدفی

 

قارچ های صدفی خوراکی های بی نظیری  هستند که معمولا در سراسر جهان یافت می شوند. این گونه از قارچ ها یکی از ساده ترین انواع قارچ برای پرورش در منزل و پیدا شدن در طبیعت وحشی، می باشند. این قارچ ها در آب و هوای معتدل تا نواحی گرمسیری رشد می کنند و از مواد در حال پوسیدن مانند درخت های قطع شده تغذیه می کنند.

تحقیقات اخیر اثبات کرده اند که قارچ صدفی صرفا در واقع بیش از یک غذای عادی است. بلکه این قارچ به علت ظرفیت های درمانی که در قیاس با دیگر قارچ های دارویی دارد،یک داروی شناخته شده است.در این مقاله به بررسی کامل خواص شگفت انگیز قارچ صدفی میپردازیم.

ارزش غذایی قارچ صدفی

قارچ ها غنی از ویتامین D هستند. از دیگرخواص شگفت انگیز قارچ صدفی میتوان گفت که این قارچ ها حاوی ژرمانیوم، یک ماده معدنی موثر، سلنیوم، یک ماده معدنی آنتی اکسیدان و همچنین ماده معدنی دیگری مانند مس؛ نیاسین، پتاسیم و فسفر هستند. این نوع از قارچ ها سرشار از ویتامین C، پروتئین، کلسیم و آهن می باشند. علاوه بر آن، قارچ ها حاوی کیتین و بتا گلوکان های محلول هستند که به شدت برای بدن ما مفید می باشند.

بررسی کامل فواید و خواص شگفت انگیز قارچ صدفی

 

 

تثبیت سطح قند خون:

مقدار ناکافی انسولین در بدن منجر به دیابت می شود. کلسیم برای ترشح انسولین مورد نیاز است. ویتامین D به کاهش التهاب و افزایش حساسیت انسولین کمک می کند. مطالعات نشان می دهند که ویتامین Dبه جلوگیری از وقوع هر دو نوع دیابت یک و دو کمک می کند.پس تثبیت سطح قند خون یکی از خواص شگفت انگیز قارچ صدفی است.

سیستم ایمنی:

ویتامین Dبه تکثیر سلول های سالم کمک کرده ور از بدن در مقابل بیماری های ایمنی خودکار مانند آنفولانزا و سرماخوردگی عمومی، محافظت می کند. این قارچ همچنین از پاسخ های التهابی زیاد و یا طولانی مدت جلوگیری می کند. التهاب به علت اختلالات خود ایمنی و بیماری های مزمن مانند آرتروز، ام اس، سندرم روده تحریک پذیر، فشار خون بالا و مشکلات گوارشی اتفاق می افتد.لذا از دیگر خواص شگفت انگیز قارچ صدفی تقویت سیستم ایمنی است.

 

مشکلات قلبی عروقی:

در کنار ایجاد تعادل در میزان تری گلیسیرید و کلسترول، ویتامین B3به کاهش تصلب شرائین کمک می کند که در این شرایط شریان ها سفت و سخت می شوند که ممکن است به بیماری های قلبی منجر شود. این ویتامین همچنین به کاهش ترشح هیستامین و التهاب در کنار بهبود بخشیدن به گردش مواد، کمک می کند. ویتامین B3احتمال وقوع مجدد بیماری قلبی یا ایست قلبی را در افرادی که قبلا تجربه داشته اند، کاهش می دهد. ضمنا ویتامین B3به درمان پلاگرا که در اثر کمبود نیاسین رخ می دهد کمک می کند.پس میتوان گفت یکی دیگر از خواص شگفت انگیز قارچ صدفی کمک به سلامت قلب است.

مشکلات پوست:

ویتامین B3که در شکل نیاسینامید است، به پاک سازی آکنه می کند زمانی که به صورت موضعی بر روی پوست استفاده شود. نیاسین به کاهش داغی، التهاب پوست، قرمزی و سوزش آن کمک می کند. این ویتامین همچنین به درمان گرانولوما آنولار و بولوس پمفیگویید که یک بیماری پوستی است و منجر به تاول زدن و درد و عفونت پوست می شود؛ کمک می کند.و رفع مشکلات پوستی یکی از خواص شگفت انگیز قارچ صدفی است.

سلامتی مغز:

مطالعات نشان می دهند که مس تاثیری بر روی عروق مغزی همانند تاثیر گالاکتوز و دوپامین دارد که به تثبیت انرژی، خلق و خو، تمرکز و دیدگاه کمک می کند. کمبود مس منجر به ضعف، فعالیت سوخت و سازی کم، تنش اخلاقی و و مشکل در تمرکز می شود. مس همچنین به کاربرد آنتی اکسیدان هایی مانند سوپراکساید دیسموتاز، ویتامین ث، تیروسیناز و آسکوربات اکسیداز کمک می کند. این موضوع به جلوگیری از آسیب ناشی از رادیکال های آزاد در مغز و همچنین کاهش روند پیری، بیماری های عصبی و سرطان کمک می نماید. پس میتوان گفت سلامتی مغز از خواص شگفت انگیز قارچ صدفی است.

 

درمان کم خونی:

از دیگر خواص شگفت انگیز قارچ صدفی درمان کم خونی است .مقدار ناکافی اکسیژن در خون، تولید کم گلبول های قرمز خون و از دست دادن خون همگی باعث کم خونی می شوند. ویتامین B2به جلوگیری از کم خونی کمک می کند. ویتامین B2برای تولید گلبول های قرمز خون و سنتز هورمون های استروئیدی؛ حیاتی است. این عمل به انتقال اکسیژن در بدن و همچنین جابجایی آهن کمک می کند. افراد دارای کمبود ویتامین B2 ریسک بالایی در ارتباط با ابتلا به کم خونی دایی شکل دارند. تحقیقات نشان می دهند که ویتامین B2 به کاهش سطح هوموکیستئین در خون کمک می کند.

بهبود انرژی:

از دیگر خواص شگفت انگیز قارچ صدفی بهبود انرژی است. ویتامین  Bکربوهیدرات را به گلوکز تبدیل می کند که از آن به عنوان سوخت جهت تولید انرژی استفاده می شود. ویتامین بدن را سنتز نموده و پروتئین ها و چربی ها را می شکند. ویتامین B5 به بازسازی ماهیچه ها، بافت ها و اندام ها کمک می کند. ویتامین B5به تثبیت سطح ایده آل سوخت و ساز بدن کمک می کند.

 

جلوگیری از پوسیدگی دندان:

از دیگر خواص شگفت انگیز قارچ صدفی میتوان به جلوگیری از پوسیدگی دندان اشاره کرد. ویتامین D، فسفر و کلسیم به شکل گیری و تثبیت سلامت دندان با کمک به غلظت مواد معدنی استخوان فک و حفظ مینای دندان، کمک می کنند. کودکان به غذاهای سرشار از کلسیم و فسفر برای رشد دندان های بزرگسالان و شکل گیری استحکام ساختار دندان ها نیاز دارند. ویتامین Dبه فسفر برای متعادل کردن کلسیم و بهبود جذب آن در حین شکل دادن به دندان، نیاز دارد. ویتامینD التهاب لثه را کاهش می دهد چیزی که به بیماری های لثه و دندان مرتبط است.

تثبیت خلق و خو:

از دیگر خواص شگفت انگیز قارچ صدفی میتوان به تثبیت خلق و خو اشاره کرد.عملکردهای ناقل های عصبی به مقدار کافی آهن برای تثبیت خلق و خوی خوب مربوط اند. این ناقل ها به تعادل هورمونی مانند دوپامین، سروتونین و سایر نیز مرتبط می باشند. بنابراین کمبود آهن منجر به بدخوابی، خلق و خوی منفی، عدم وجود انگیزه و سطح بسیار کم انرژی می شود.

مقابله با الکل:

ویتامین ب۱ به کاهش احتمال اختلال مغزی به نام سندرم ورنیک – کورساکوف کمک می کند که شامل آسیب عصبی، حرکت ماهیچه و مشکل در راه رفتن و بی حالی می شود. این حالت به علت کمبود تیامین و رژیم غذایی ضعیفی که مصرف کنندگان الکل دارند، اتفاق می افتد. مصرف بالای تیامین می تواند علائم الکل را کاهش دهد.که این یکی دیگر از خواص شگفت انگیز قارچ صدفی است.

ضد میکروب:

تحقیقات نشان داده اند که یکی از خواص شگفت انگیز قارچ صدفی خاصیت ضد میکروبی  قارچ صدفی است.این قارچ  بر علیه باکتری های اشرشیای کلای و استافیلوکوکوس که در مقابل دارو مقاوم شده اند؛ موثر است. همچنین مطالعات حاکی از آن است که این قارچ ها بر ضد رشد بیش از حد عفونت های کاندیدا، استرپتوکوکوس یا انترکوکوس موثر می باشند.

ضد ویروس:

تحقیقات نشان داده اند که یکی از خواص شگفت انگیز قارچ صدفی خاصیت ضد ویروس قارچ صدفی است . قارچ های صدفی می توانند هر دو تاثیرات ضد ویروسی خود را در داخل سیستم ایمنی بدن به صورت مستقیم و غیر مستقیم به کار برند. اوبیکیتین یک پروتئین ضد ویروس است که از قارچ صدفی به وجود می آید. این قارچ همچنین ظرفیت مهار تکثیر سلول در ویروس ها شامل ایدز را نیز دارد.

ضد سرطان:

پلی ساکارید های موجود در قارچ صدفی فعالیت بالقوه ی ضد توموری در مطالعات جانوری و گیاهی از خود نشان دادند. یک آنتی اکسیدان خاص؛ به نام پلی ساکارید پلوران توانایی خود را در مقابله با سرطان روده را نشان داده است. تاثیرات دیگر ضد سرطان از خواص شگفت انگیز قارچ صدفی در توانایی آن برای کاهش آسیب مولکول DNA در مکانیسم های چندگانه است.

کاهش فشار خون:

قارچ های صدفی نشان داده اند که تاثیر آرامبخشی بر روی ماهیچه های ظریف در دیواره ی سرخرگ ها دارند؛ بنابراین فشار خون را به صورت موثری کاهش می دهد. پس کاهش فشار خون،ازدیگر  خواص شگفت انگیز قارچ صدفی است.

ضد التهاب:

از خواص شگفت انگیز قارچ صدفی خاصیت ضد التهاب آنهاست. قارچ های صدفی نشان داده اند که تاثیر ضد التهابی در داخل بدن دارند که به وسیله تنظیم آهسته کانال های التهابی در هر دو نوع التهاب که شامل التهاب مزمن و حاد می شود را کاهش می دهد.

کربوهیدرات کمی نیز دارند. گرچه این آنزیم ها حاوی فیبر و دیگر آنزیم هایی هستند که به کاهش سطح کلسترول کمک می کمک به کاهش سطح کلسترول:

از خواص شگفت انگیز قارچ صدفی کمک به کاهش سطح کلسترول است.قارچ هایی که هیچ کلسترول و چربی ندارند بسیار کنند. در مورد خواص شگفت انگیز قارچ صدفی میتوان گفت این قارچ ها همچنین سرشار از محتوای پروتئین ظریف هستند که به تجزیه کلسترول کمک می کنند. بنابراین مصرف قارچ به تنظیم سطح کلسترول و حفاظت از قلب شما کمک می کند.

تحکیم استخوان ها:

قارچ حاوی کلسیم است که به تحکیم و استحکام و استخوان های ما کمک کرده و همچنین به شکل گیری آن نیز کمک می کند. بنابراین حضور قارچ ها در رژیم غذایی شما منجر به تامین کلسیم ضروری در بدن شما می شود که برای استخوان های شما مورد نیاز است. این یکی از خواص شگفت انگیز قارچ صدفی است که شروع بیماری هایی مانند پوکی استخوان و دیگر بیماری های مرتبط با انحطاط استخوان ها مانند عدم تحرک و درد مفاصل را به تاخیر انداخته یا مانع آن ها می شود.

کمک به کاهش وزن:

از خواص شگفت انگیز قارچ صدفی کمک به کاهش وزن است.قارچ های صدفی سرشار از پروتئین ها و فیبر هستند اما کربوهیدرات کمی دارند و مقدار ناچیزی نیز چربی و کلسترول دارند. بتا گلوکان و کیتین دو نوع فیبری هستند که در این نوع قارچ وجود دارند و به افزایش احساس سیری و کاهش اشتها کمک می کنند. این فیبرها در قارچ صدفی با شما کمک می کنند تا احساس سیری بیشتری کنید و به کاهش مصرف کالری کمک می کند.

جنین سالم:

اولین تاثیر قارچ صدفی تغذیه ی جنین است. برای زنان باردار، خوردن غذای سالم ضروری است. یکی از غذاهای سالمی که باید توسط زنان باردار مصرف شود، این قارچ های سالم است. محتوای طبیعی در این قارچ به رشد جنین کمک خواهد نمود و به همین علت نقایص هنگام تولد مهار می شوند. تاثیرخواص شگفت انگیز قارچ صدفی برای جلوگیری از ظاهر شدن تومورها در بدن، اهمیت زیادی دارد.

به عنوان یک ضد حساسیت:

یکی دیگر  از خواص شگفت انگیز قارچ صدفی که در انسان ها اثبات شده است در مورد کودکانی است که مشکلات ناشی از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی دارند. در این مطالعه؛ قارچ صدفی آثار ضد حساسیتی را از خود نشان داد. تاثیر قارچ صدفی می تواند باعث کاهش بیش از پیش سطح قند خون بدن باشد. مطالعه ای در این زمینه وجود دارد که توانایی قارچ صدفی را برای کاهش سطح قند خون افزایش سطح هورمون انسولین را در دیابت نوع دوم نشان داده است.

افزایش استقامت بدن:

قارچ های صدفی حاوی ویتامین Cهستند که نقش مهمی را در افزایش تحمل بدن ایفا می کند. علاوه بر آن، این قارچ حاوی منیزیم است که برای بدن بسیار خوب و مناسب است. حضور این مواد باعث می شود تا برخی از کارشناسان مرتبا مصرف این گیاه را توصیه کنند چرا که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. قارچ های صدفی حاوی مقدار کاملا زیادی آمینو اسید است. علاوه بر آن پروتئین در قارچ صدفی خشک شدت می تواند به بیش از ۱۰ تا ۳۰ در صد برسد که به معنای آن است ۷/۳ درصد از برنج و ۱۳/۲ نیز از گندم بیشتر است.لذا افزایش استقامت بدن از جمله خواص شگفت انگیز قارچ صدفی است.

یک آنتی اکسیدان طبیعی:

چنانچه پیش از این هم در این مقاله گفتیم  قارچ های صدفی قارچ هایی  بسیار عالی هستند که از آثار رادیکال های آزاد جلوگیری می کنند که این رادیکال ها همواره بدن را مورد حمله خود قرار می دهند. این به آن علت است که این قارچ ها حاوی آنتی اکسیدان های طبیعی هستند و بنابراین می توانند به تثبیت بدن شما کمک کنند. برای زنان باردار که به مواد غذایی بیشتری نیاز دارند، شما می توانید برای بهره مندی از خواص شگفت انگیز قارچ صدفی آنها را  مصرف کنید.

مصارف قارچ:

قارچ های انتها سفید بیشترین قارچ کشت شده می باشند که به صورت گسترده ای به عنوان جزء مهمی در غذاها و سس ها استفاده می شود. قارچ ها ویتامین D، سلنیوم و آنتی اکسیدان دارند و بنابراین برای پوست ما مفید هستند و به صورت گسترده ای در کرم ها، سرم ها و لوازم آرایش چهره استفاده می شوند. این به صورت گسترده ای مورد قبول است که قارچ ها ظرفیت های سفید کردن پوست را دارند. با توجه به حضور آهن در این نوع قارچ، مصرف قارچ ها به جلوگیری از ریزش موها نیز کمک می کند. این قارچ ها سرشار از مواد مغذی هستند و در مواردی بالاتر سبزیجات و میوه ها از نظر وجود مواد مغذی قرار می گیرند.

عوارض جانبی و حساسیت های ناشی از قارچ صدفی

برای یک شخص عامی تشخیص قارچ های سمی و قارچ های سالم آسان نیست. مصرف قارچ های وحشی یا سمی ممکن است منجر به تشدید بیماری ها در انسان ها شده بگید حتی موجب مرگ شود. با توجه به وجود بتا گلوکان در این قارچ ها، عملکرد ایمنی تحریک شده و افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی مانند آرتروز، سل، آسم و ام اس باید از مصرف آن اجتناب کنند.

درباره نویسنده

نویسنده و طراح نیلو پلنت و عاشق گل و گیاه هستم . سوالی داشتید در کامنت ها یا پیج های اینستاگرام و تلگرام سایت بپرسید .